Moskova Diyanet İşleri Müdürlüğü!

Moskova Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğü kurulalı bir yıl oldu

Moskova Diyanet İşleri Müdürlüğü!

Moskova Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğü kurulalı bir yıl oldu

11 Nisan 2014 Cuma 03:35
Moskova Diyanet İşleri Müdürlüğü!
banner283
"İhtiyarlanmadan önce gençliğinın,hastalanmadan önce de sağlığının, yoksulmadan önce varlığının, ölmeden önce hayatının değerini bil". Hadis’in asıl manasını ifade eden bu sözler Moskova Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğü görevlilerinin parolası oldu. Moskova Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğü yalnız bir yıl önce kuruldu. Ama faaliyetlerine dair Moskova’da artık birçoklarının bilgisi var.
Moskova’da yaşıyan 500 kadar gazi ve Rusya Çocuk kliğinde tedavi gören 60 çocuk Moskova Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğünün himayesi altında bulunuyor.
 
Mahkümiyet geçiren kişilerle binlerce görüşme yapılarak sohbet edildi.
 
Moskova’nın Domodedovo Uluslararası Hava limanında ibadet yeri meydana getirildi.
 
Kurban Bayramı kutlanırken kurbanlık hayvanlar etinin 7 tondan fazlası yoksullara dağıtıldı.
 
Bunun yanısıra Moskova’nın pazar okullarında çocukların okutulması,ana sınıflarında şenliklerin organize edilmesi,emeklilere yardım gösterilmesi, kan bağışlama kampanyalarının ve iftarların düzenlenmesi gibi faaliyetler de yürütülüyor. Moskova Müslümanları Diyaret İşleri Müdürmlüğüne başkanlık eden 36 yaşındaki İldar Alauddinov Moskova Ana camiinde imam hatıptir. Din adamı çoğu genç Müslümanlar olan hemfikirlerini birleştirdi. Gayretleri sayesinde sonuç etkin faaliyetler yürütülüyor.


 
İldar Alauddinov “Rusya’nın Sesi” Radyosu muhabirine verdiği demeçte şunları söyledi: İnsanların kalplerinde iman nuru yakmak,yüksek duyguları uyandırmak Moskova Müslümanaları Diyanet Müdürlüğü'nün yürüttüğü faaliyetlerin bir amacıdır. Hemfikirlerimizin, bize yardımda bulunan,faaliyetlerimize katılanların sayısı devamlı olarak artıyor. İnsanların nasıl değiştiğini görüyoruz. Yardım, yakın sevgisi gibi sözler bunlar için sadece boş laf artık değil.
 
Değişik kaynaklara göre, günümüzde Moskova’da etnik kökeni farklı olan 1,5 ila 2 milyon Müslüman yaşıyor. 500'den çoğu doğma büyüme Moskovalı. Diğerleri konuk işçiler ve bir zaman önce Moskova’ya her zaman için yerleşmiş olanlardır.
 
Birçoğu Güney Kafkasya ve Orta Asya asıllılarıdır. Moskova Müslümanları Diyaret İşleri Müdürlüğü bunları da düşünerek durumuna özel gösteriyor.
 
İldar Alauddinov şunları söyledi: Bu kolay hiç te değil.Çünkü bunlar mentalitesi, kültürü farklı kişilerdir. Dinimiz bir, ama farklı mentalite etkisini yaparak kendini hissettiriyor. Günümüzde Kırgıızıstan Müslümanları Diyanet İşleri Müdürlüğüyle en iyi ilişkilerimiz var. Kırgızistan’dan Moskova’ya gelmiş birkaç imam çok aktif faaliyetlerde bulunuyor. Faaliyetleri için,yurttaşlarıyla temasları için gereken yer sağlıyoruz,gerekirse bunlara maddi yardımda bulunuyoruz. Kırgızistanlı imamlar yurttaşlarının devam edebildirleri dersler veriyor. Moskovadaki Kırgızlar Rusça dersleri, Rusya’nın tarihi derslerine devam edebilir. Kırgız din kardeşlerimize bu yoldaki faaliyetlerinde yardımda bulunuyoruz.
 
İldar Alauddinov Moskova Müslümanları Diyaret İşleri Müdürlüğünün kuruluş yıldönümü dolayisiyle yapılan törende konuşurken “İlerlemeyen geriye gidiyor” atasözünü anımsattı.
 
Moskova Müslümnlarının faaliyet planları gayet kapsamlıdır. Örneğin tolerant gazetecilik fonu kurmayı, resim ve tatbiki güzel sanatlar,dizayn,yazı sanatını öğretim merkezi açmayı düşünüyor. Moskova’daki “ İhlas” topluluğu başkanı Anvar Saleyev’in kaydettiği gibi, Diyanet İşleri Müdürlüğü boş laf atmaz, edindiği amaca erişecek.
 
Diyanet İşleri Müdürlüğü Müslüman cemaatlerine neyi veriyor? Bize verdiği birlik ve beraberlik bize güç kazandırıyor. Bu sayede Müslümanlara ve tüm kente faydası dokunan faaliyetlerde bulunmak imkanlarımız artıyor. Herkesin hayrı İslamın asıl amacıdır.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.