Müftü, 23'üncü yılında görevi devretti

23 yıllık müftü görevi devretti, ama Müslüman örgütleri birleşemedi

Müftü, 23'üncü yılında görevi devretti

23 yıllık müftü görevi devretti, ama Müslüman örgütleri birleşemedi

İsmet DEMİR
İsmet DEMİR
29 Aralık 2015 Salı 02:27
Müftü, 23'üncü yılında görevi devretti
banner221
Rusya Müslüman toplumundan son gelişmeler: Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi Başkanı Talgat Taceddin, “Rusya Müftüsü” ünvanını devretti. 67 yaşındaki din adamının yerine, 28 yaşındaki Tataristan Müslümanları Diyanet İşleri Başkanı Kamil Samigullin geçti.  
Ria haber ajansının bildirdiğine göre, Talgat Taceddin yaptığı açıklamada, “Samigullin, Tataristan Müslümanlarının dini liderliği görevlerini yerine getirmeye devam edecek. Ancak buna ek olarak kendisini, Rusya Müslümanlarının Müftüsü olarak kabul ediyoruz” dedi.

Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi Başkanlğı görevini ise oğlu Muhammed Taceddin’e devreden Talgat Taceddin, kendisi “şeyhülislam” sıfatını kullanıyor. Taceddin, Rusya’daki Müslüman topluluklarının radikallikle mücadele için birleşeceklerini açıkladı.

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Ruşan Abbasov ise, “Biz zaten radikallik ile mücadele ediyoruz, birleşme söz konusu değil” diyerek idari bir birleşme ihtimali konusuna açıklık getirdi.


Rusya'daki Müslümanların ayrı çatılar altında iki ayrı dini liderlik kurumu bulunuyor: Merkezi Ufa’da bulunan Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi’ni 1992 yılından bu yana Talgat Taceddin yönetiyordu.  Moskova merkezli Rusya Müftüler Konseyi’nin başında ise yaklaşık 20 yıldır Ravil Gaynuddin bulunuyor. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 29.12.2015 10:39
Anahtar Kelimeler:
RusyaMüftü
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220