Salzburg Din Hizmetleri Ataşeliği Evlilik Okulu Projesi (EvOP)

Salzburg Din Hizmetleri Ataşeliği tarafından, gençlere aile olma bilincini ve sorumluluğunu güçlendiren, dini ve ahlaki değerlerin öğretilip benimsetilmesi için Evlilik Okulu Projesi (EvOP) başlatıldı.

Salzburg Din Hizmetleri Ataşeliği Evlilik Okulu Projesi (EvOP)

Salzburg Din Hizmetleri Ataşeliği tarafından, gençlere aile olma bilincini ve sorumluluğunu güçlendiren, dini ve ahlaki değerlerin öğretilip benimsetilmesi için Evlilik Okulu Projesi (EvOP) başlatıldı.

17 Kasım 2014 Pazartesi 12:52
Salzburg Din Hizmetleri Ataşeliği Evlilik Okulu Projesi (EvOP)
Proje üç eyaletin (Tröl, Oberösterreich, Salzburg) seçilen pilot bölgelerinde 12.10.2014 tarihinde başlatıldı. 15.03.2015 Tarihine kadar 12 bölgede tamamlanacak olan proje öncelikle genç kızlara yönelik hazırlandı. Ailelerden gelen yoğun talep üzerine genç erkeklere de başlatıldı.

EvOP; Evlilik Seminer Programları, Danışmanlık Hizmetleri ve kültür faaliyetleri olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Salzburg Din Hizmetleri Ataşeliğinde çalışan dört bayan ve bir erkek din görevlisi tarafından her bölgede beş haftalık Evlilik Seminerleri verilmektedir. 15-35 Yaş aralığını kapsayan ve seminerler öncesi kayıt yaptıran gençler eğitime katılabilmektedir. En az 35 en fazla 80 kişiden oluşan ve beş hafta süren programda, her hafta farklı bir görevli seminer vererek ilginin ve katılımın yoğun olmasını sağlamaktadır.Seminer Konu başlıkları

...1-Sevgi, Aşk ve Flört,
...2-Evlenilecek Aday Seçimi,
...3-Nişan Merasimi ve Süreci,
...4-Düğün Merasimi ve Süreci ve
...5-Mahremiyet Eğitimi sunumlarından oluşmaktadır.

Bu seminerler nitelikli evliliklerin kurulması, faydalı ve sağlıklı bireylerin yetişebilmesi adına aile kurumunu daha sağlıklı hale getirerek ailede ve toplumda huzuru artırmak amacıyla ailevi ve toplumsal sorunların azalmasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Kadın-Erkek ilişkilerinde flörtün getirdiği zararları anlatarak birlikteliklerin evlilik kurumu içinde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.Projenin uygulandığı üç eyaletin dört merkezi bölgesinde aile irşat ve danışmanlık büroları açılmıştır. Haftada bir gün hizmet verilen bürolarda evlilik öncesi aşamaları kolaylaştırıcı hem dini hem de bilimsel pratik yöntem ve tekniklerin öğretilmesi, gerektiğinde görüşme yoluyla da ailelere bu konularda yardım edilmesi ve destek olunması sağlanmaktadır.

Projenin tamamlandığı bölgelerde gençlerle kültürel faaliyetler yapılmaktadır. Aile Konferansları, Kardeşlik Programları, Gurbetçiler konulu konferanslar düzenlenerek gençlerle dini ve milli içerikli tiyatrolar, musiki korolar oluşturularak sorumluluk bilinci aşılanmaktadır.

Bu Proje, yurt dışında yaşanmakta olan dini ve milli değerlere aykırı kadın-erkek ilişkilerinin evlilik kurumuyla yaşanmasının sağlanması ve bu konudaki problemlere çözüm yolu üreterek mutlu aile yapısı oluşturulması amacıyla Din Görevlisi Nesibe Çetin tarafından hazırlandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.