Şenocak: ''Sağduyu galip gelecektir''

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak IŞİD’in Kobani’yi işgalini protesto etmek amacıyla sokağa dökülen PKK yandaşlarının gerilimi tırmandırması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Şenocak: ''Sağduyu galip gelecektir''

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak IŞİD’in Kobani’yi işgalini protesto etmek amacıyla sokağa dökülen PKK yandaşlarının gerilimi tırmandırması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

10 Ekim 2014 Cuma 14:47
Şenocak: ''Sağduyu galip gelecektir''
IŞİD’in Kobani’yi işgalini protesto etmek amacıyla sokağa dökülen PKK yandaşlarının gerilimi tırmandırması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaparak halkı sağduyulu davranmaya çağıran Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Kobani işgalini protesto etmenizi anlayabiliriz, ama devletin ve şahısların mallarına ve canlarına kast ederek zarar verirseniz bu eylemlerinizde kasıt ararız. Madem IŞİD’i protesto ediyorsun o halde git Kobani’de IŞİD’e karşı savaş, diyerek sert açıklamalarda bulundu.
 
Şenocak, açıklamasında şunları söyledi: “Hangi gerekçeye dayanırsa dayansın şiddet eylemlerini mazur görmemiz mümkün değildir. Bütün vatandaşlarla birlikte faydalandığınız Devlet mallarına zarar vererek, insanların ekmek teknelerini yakarak yıkarak, insanların canına kast ederek yapılan protestoların haklı gerekçeleri olamaz. Protesto, hukuk çerçevesinde hiç kimseye ve devlet mallarına zarar vermeden yapılırsa meşruluk kazanır. Aksi halde yapılan terörden başka bir şey olmaz.

IŞİD, işgal ettiği her yerde insanın kanını donduran vahşete imza atıyor. Bunu güya İslam adına yaptığını söylüyor. Bunu kabul etmiyoruz. İslam’da terör yoktur. Vahşet yoktur. IŞİD, kendisini besleyen efendilerinin amaçlarına hizmet eden bir terör örgütüdür. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızın sağduyulu hareket etmesi gerekmektedir. Kin ve nefret duygularıyla vatandaşlarımızın malına ve canına karşı acımasızca saldırılar yapmak IŞİD zihniyetinden farksızdır. Ülkemizde kaos meydana getirerek halkı korkuya ve tedirginliğe sevk etmek suçtur. Vicdanen de kabul edilmesi mümkün değildir.
 
3 gündür devam eden olaylar neticesinde 30 vatandaşımız katledildi. Polislerimiz şehit edildi. Birçok işyeri, bankalar yakıldı. Belediyelere ait otobüsler, halkın ortak kullanımında olan spor tesisleri, resmi kurumlar yakılarak zarar gördü. Bu olumsuzlukları kabul etmemiz, desteklememiz hiçbir şekilde mümkün değildir. Bunu yapanların, Kobani’yi desteklemek ve IŞİD’i protesto etmek istediklerine inanmıyoruz. Bunu yapanların, ülkemizde huzuru ve barışı bozmak, devam eden süreci baltalamak, vatandaşlarımızın hükümete ve devletine olan inancını ve güvenini kırmak için yaptıkları açıkça ortadadır.
 
PKK sempatizanları şiddetten nemalanmaktadır. Ülkemizde şiddet oluşturularak kaos ortamı meydana getirmek, halkı bezdirmek ve korkutmak, ülkemizin ekonomisine darbe vurur. Döviz yükselir. Bu nedenle hem vatandaşlar hem de devlet zarar eder. Bundan nemalanan kesimler vardır. IŞİD, ABD ve İsrail’in gayrimeşru çocuğudur. Bu terör örgütünü sınırlarımızın dibine kadar getiren bu ülkelerdir. ABD ve İsrail, uluslararası terörün babalarıdır. Dolayısıyla ülkemizin bölgede kalıcı barışı oluşturmasını, lider ülke olmasını, bölgenin en güçlü ülkesi haline gelmesini istememekte ve müttefik gibi görünerek maşalarıyla ülkemizi bölmek, parçalamak ve huzurunu bozarak ekonomisini çökertmek istemektedirler. ABD ve diğer emperyalist ülkelerin İslam coğrafyasında uyguladığı bilinen yöntemlerinden biridir. Bu nedenle emperyalist ülkelerin ne yapmaya çalıştıklarını görmemiz, planlarını iyi analiz etmemiz ve bunun sonuçlarını iyi okumamız gerekmektedir. Ülkemiz üzerinde oynanan bu kirli oyunlara gelmeden, sabırla, metanetle ve sağduyulu bir şekilde olayları seyretmemiz gerekiyor.
 

DESK ve Din Bir-Sen olarak inancımız odur ki, sağduyulu milletimiz bu olaylara prim vermeyecektir. Terörü oluşturan, terörün arkasından giden, halkın malına ve canına kast edenlere dur diyecek ve devletinin yanında yer alarak, devletine olan inancını ve güvenini koruyacaktır. Sağduyulu milletimiz, birliğine, dirliğine ve huzuruna yönelen hain elleri kıracaktır. Bunun için başta devleti idare edenler olmak üzere, bütün resmi ve sivil kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın, yazarlar ve çizerlerin hoşgörüden yana tavır almaları, her türlü ayrıştırıcı üsluptan kaçınarak sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri, söylemlerinde sağduyulu davranmaları zorunludur.
 
DESK ve Din Bir-Sen olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada halkımızı sağduyulu davranmaya çağırmaya devam edeceğiz. Devletimizin ve milletimizin zararına olan veya olabilecek her türlü oluşumların karşısında kararlılıkla durduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum. DESK ve Din Bir-Sen olarak, bugüne kadar mağdurların ve mazlumların yanında yer alan bir sendika olarak IŞİD’e karşıyız. Ülkemizde huzuru bozacak her türlü eylemleri şiddetle kınıyoruz. Halkımızın, dış mihraklı bu tür çirkin planların tutmayacağını bilmelerini istiyoruz. Bu pis oyunlar, halkımızın sağduyulu yaklaşımı ile yok edilecek ve sağduyu bir kez daha galip gelecektir.”

  
 
  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.