Stuttgart Din Görevlileri, Tübingen Üniversitesinde

​Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği Din Görevlileri Toplantısı ve Avrupa'da İslam'ın Dünü Bugünü Semineri 11 Mart 2015 tarihinde Tübingen Üniversitesinde yapıldı.

Stuttgart Din Görevlileri, Tübingen Üniversitesinde

​Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği Din Görevlileri Toplantısı ve Avrupa'da İslam'ın Dünü Bugünü Semineri 11 Mart 2015 tarihinde Tübingen Üniversitesinde yapıldı.

13 Mart 2015 Cuma 22:10
Stuttgart Din Görevlileri, Tübingen Üniversitesinde
Grup sayfamız için  

Stuttgart Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği Din Görevlileri Toplantısı ve Avrupa'da İslam'ın Dünü Bugünü Semineri 11 Mart 2015 tarihinde Tübingen Üniversitesinde yapıldı. ​

Proğram Saat 09:30'da Sindelfingen Din Görevlisi Abdullah Bora'nın okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başladı. 09.30 - 11.30 arasında Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan Din Görevlileri ile birlikte mutad Din Görevlileri Toplantısını gerçekleştirdi.

Bu toplantıda koruyucu Aile, Hac, Umre, Uluslararası ilahiyat, Kutlu Doğum-Çanakkale programları ve yaklaşan seçim ile vatandaşların bilgilendirilmesi gibi 40 maddelik gündemin görüşüldüğü toplantıda, genel olarak, Yurtdışındaki Din Görevlilerinin hizmetlerini daha verimli hale getirebilmek için yapılması gerekenler, karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri hususunda istişareler edildi. ​

11.30’da Görevine yeni başlayan Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı Din Görevlileri ile tanıştı ve yurtdışındaki din hizmetini çeşitliliği konularını da içeren bir selamlama konuşması yaptı.

Akabinde Stuttgart Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş ta bir selamlama konuşması yaptı. Öğle arasından önceki son sunumu Almanya Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu yaptı.

Konuşmasında ‘'Bizler barış dini ve barış peygamberi Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Çalışmalarımızda peygamberimiz en güzel örneğimizdir dedi.’ dedi. Son zamanlarda artarak devam eden cami saldırılarına da değinen Aşıkoğlu, Almanların inancına ve ibadet yerlerine biz saygı duyuyoruz onlardan da bunu bekliyoruz. İslam dininin resmi din olarak tanınması, İslam din derslerinin beraber verilmesi için ortak akıl ve ortak irade ile hep birlikte daha iyiye, daha güzele ulaşma gayreti içinde olmalıyız dedi. ​Kendi evini yapmadan camilerimizi inşa eden halkımızı doğru bilgilendirmeli ve bay, bayan, genç, yaşlı, çocuk her kesimi cami hizmetleriyle buluşturmalı ve camilerde aktif görev almalarını sağlamalıyız. Aidiyet şuuru, konularına da değinen müşavirimiz, kültürü, değeri, inancı olmayan toplum yok olmaya mahkûmdur'' dedi.

​Öğle namazı ve Ditib Tübingen cemiyetinin yemek ikramından sonra 13.45’te Avrupa'da İslam'ın Dünü Bugünü Seminerinde önce Tübingen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bernd Engler bir konuşma yaptı.

Ardından Tübingen Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Toprak yaran Tübingen Üniversitesinde İslam İlahiyat Eğitim Programının Tanıtımını yaptı.

Tübingen Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Stefan Schreiner, İslam’ın Geçmişi ve Dünya Medeniyetlerindeki yeri ve Almanya'da İslam İlahiyat Merkezlerinin kuruluş konulu sunumunu yaptı. ​

Çay Kahve molasından sonra, Almanya Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu Almanya'daki İslami Eğitimin Diyalog ve Çok Kültürlülüğe Katkısı konulu sunumunu yaptı.

Son olarak ta Eyalet Protestan Kilisesi Müslümanlarla İlişkiler Sorumlusu Papaz Heinrich Georg Rothe, Hristiyan Bakış Açısı İle Dinler Arası Diyalog ve Almanya'da İslam İlahiyatının Kuruluşu ve Diyaloğa Katkısı konulu sunumunu yaptı. ​Seminerin sonunda Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan Sunum yapan katılımcılara hediyeler takdim etti.

Program, Saat 17:00'de Tübingen Ditib Cemiyetinin hazırladığı çiğköfte ikramı ve bağlama eşliğinde söylenen yöresel türkülerimizle sona erdi. ​

Çiğköfte Şenliğine, Almanya Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, Tübingen Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Toprakyaran, Tübingen Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Stefan Schreiner, Eyalet Protestan Kilisesi Müslümanlarla İlişkiler Sorumlusu Papaz Heinrich Georg Roth, Ditib eyalet birliği başkanı Erdinç Altuntaş ve eyalet görevlileri ile bir kısım Din Görevlisi katıldı.​​​​​​​​​​​​​​
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.