Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu: “Bir Selam Haftası ilan edelim” diyerek, ümmetin inşasında,gönüllerin ülfet, muhabbet ve vahdetinde önemli bir derinliğe sahip olanİslam’ın temel kavramlarından ve sembollerinden selama dikkatimizi çekti.

Peki Selam nedir?

Selam ile İslam aynı kelimeden türemiştir. Selam; barış, esenlik, emniyet ve güven anlamlarına gelirken, İslam; barış ve esenlik demektir.

Selam, müminlerin aralarında kullandıkları bir dostluk parolasıdır. İslam’ın doğuşundan günümüze kadar Müslümanlar bu parola ile anlaşmışlardır, bu parola ile söze başlamışlardır.

Bir Müslüman karşılaştığı insana selam verdiği zaman “Benden sana zarar gelmez, bana güvenebilirsin, ben bir barış adamıyım” mesajını vermiş olur.

Kendisine verilen selamla bu mesajı alan insan da “Ve Aleyküm Selam “ diyerek “Benden de sana zarar gelmez, ben de güvenilir bir insanım, ben de bir barış elçisiyim” der.

Bir Müslüman karşısındaki insana bu sözü söyledikten sonra ona daha zarar veremez. Daha doğrusu Selamsözcüğünü kendisine şiar edinen kimse hiçbir Allah’ın kuluna zarar vermez. Nitekim Allah Resulü Müslümanı tarif ederken; “Müslüman Müslüman’ın elinden ve dilinden zarar görmediği kimsedir” (1) buyurmuştur.

Selam sözcüğünün Arap harfleri ile yazılışında ayrı bir sembolik anlam da bulunmaktadır. Kelimenin yazılışındaki

“Sin” harfi dişli haliyle zinciri.
“Lam”harfi Cibril ve diğer melekleri
“Elif” harfi Allah’ı
“Mim”harfi de Hz. Muhammed’i ve tüm mahlukatı sembolize etmektedir.
Böylece selam sözcüğü ile yaratılanlar yaratana bağlanmakta,(2)İbniArabi’nin ifadesiyle vahdet gerçekleşmektedir.

Selamın daha ileri derecede Yunus’un anlam dünyasındaki özeti ise şudur:
''Elif okuduk ötürü,
Pazar eyledik götürü,
Severiz yaratılanı,
Yaratandan ötürü.

Allahu Teala’nın bir ismi de Selamdır. Namazdan çıkışımız daselamla olur.Sağımızda ve solumuzda her daim bizimle bulunan ve her davranışımızı kayıt altına alan “KiramenKatibin” meleklerine ve müminlere selam vererek namazdan çıkarız. Selam verdikten hemen sonra da “ Ya Rabbi sen selamsın, esenlik ve selamet de sendendir” deriz.

Cennet’in bir adı da Daru’sSelam (3)’dır. Daru’sSelam barış ve esenlik yurdu demektir. Yüce rabbimizin ve meleklerin cennette bulunan bahtiyarlara hitabı da Selam sözcüğü ile olacaktır.

Nisa Suresinde ise, Müslümanların karşılaştıklarında birbirlerine bu cennet hitabıyla hitap etmelerini istemektedir. (4) Niye? Çünkü hitap Cennet hitabı olursa, cennet hitabıyla birbirlerine hitapedenler belki yaşadıkları dünyayı da cennete çevirirler.

Kısaca ifade edecek olursak; Müslümanlar olarak selamı içselleştirdiğimiz zaman yaşadığımız toplum emniyet ve güvenliğin, huzur ve barışın hakim olduğu bir toplum olur ki, bu İslam’ın nihai amacıdır. Nitekim Yüce Rabbimizin ”Ey iman edenler ! Topluca barış içinde yaşayın, (5) barışta ancak hayır vardır.” (6)daveti de bu amaca matuftur.

Abdulkadir KEŞVELİOĞLU Pendik Müftüsü
______

(1),Buhârî, Îmân 4, 5,Rikak 26; Müslim, Îmân 64, 65

(2), Diyanet Temmuz 259 Sayı, H.Kamil YILMAZ

(3), Yunus Suresi, Ayet 25

(4)Nisa Suresi , Ayet 86

(5) Bakara Suresi, Ayet 208

(6) Nisa Suresi , Ayet 128
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan Seyrekli 2016-08-07 13:28:17

sayın hocam Allah razı olsun.

Misafir Avatar
ız nefseke 2016-08-10 11:05:36 @Hasan Seyrekli

şu dediklerinin azıcığını kendin yapsan ne güzel olurdu ama nerdee. yaptıklarının hesabını daha bu dünyada vermeye başlayacaksın inşaAllah!

Beğenmedim! (3)
Avatar
İlhami CERRAH 2016-07-04 18:40:30

teşekkür ederim sayın hocam ağzına ve yüreğine sağlik .güzel toplum yarasına değimmısın.Allah razı olsun .başarılar hocam.

Avatar
ünsal kan 2016-09-08 23:58:48

Allahın selamı,rahmeti, bereketi üzerinize olsun yüreğinize kaleminize sağlık