Abdulhamithan Camii'nin Diyanet'e devri için imza kampanyası başladı

Abdülhamithan Camii'nin Diyanet'e Bağlanması İçin İmza Kampanyası Başladı.

Abdulhamithan Camii'nin Diyanet'e devri için imza kampanyası başladı

Abdülhamithan Camii'nin Diyanet'e Bağlanması İçin İmza Kampanyası Başladı.

05 Şubat 2016 Cuma 13:16
Abdulhamithan Camii'nin Diyanet'e devri için imza kampanyası başladı
Kahramanmaraş'ta, vatandaşların bağışlarıyla inşa edilerek ibadete açılan Türkiye'nin en büyük üçüncü camisi olan Abdulhamithan Camisi'nin mülkiyetinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi için imza kampanyası başlatıldı.
 
Temeli merhum Necmettin Erbakan tarafından Abdulhamithan Mahallesi'nde 1993 yılında atılan ve 18 yılda tamamlanarak 3 Haziran 2011 yılında ibadete açılan Türkiye'nin en büyük 3'üncü camisi olan 23 bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği 4 minareli Abdulhamithan Camisi'nin zeminindeki iş yerlerinin kiraya verilerek rant sağlandığını öne süren bir grup, öğle saatlerinde Özel İdare İş Merkezi'nde toplandı. Vatandaşlar, vakıf bünyesindeki 46 bin metrekarelik kapalı alana sahip caminin mülkiyetinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesi için imza kampanyası başlattı. Kalabalık adına açıklama yapan Mustafa Karaaslan, vakıf bünyesine alınan caminin zeminin de bulunan iş yerlerinin kiraya verilerek milyarlarca lira rant elde edildiğini öne sürdü. Karaaslan, yetkililere harekete geçme çağrısında bulunarak şunları söyledi:
 
1993 yılında rahmetli Necmettin Erbakan’ın katılımıyla temelleri atılan Abdulhamithan Camisi Cumhuriyet tarihinden sonra Türkiye’nin en büyük 3’üncü camisi olarak Kahramanmaraş'ta yer alıyor.
 
Mustafa Karaaslan önderliğinde bir gurup vatandaş imza kapanmayası başlatarak Camii'nin Vakıftan alınıp diyanete geçmesi için İl özel idare binası önünde 3 gün sürecek olan İmza Kampanyası başlattılar.
 


Kahramanmaraş ve Türkiye'de bir ilk yaşandı bugün Kahramanmaraş'ın Büyük Camii'si Abdulhamithan Camii'nin diyanet Başkanlığına bağlanması adına imza kampanyası başlatıldı.
 
Saat 13.00 de Özel İdare Binası önünde imza kampanyasında açıklama yapan Karaaslan şu ifadelere yer verdi; " Kahramanmaraş halkı ve hayır-hasenat sahibi işadamları tarafından yaptırılan Abdulhamithan Camisi maalesef bazı kişiler tarafından önce yardımlaşma derneği kurulmuş, akabinde Vakıf'a çevrilmiş kendi malları gibi kullanmaya başlanmıştır...
 
1993 yılında temeli atılan Abdulhamithan Camii'miz malesef bazı kişiler tarafından vakıf adı altında ele geçirilmiştir. Yıllarca bu memlekette astığı astık kestiği kestik olarak kendi güçlerini yürütmek adına bu tür eylemlerde ve bu tür hareketlerde bulunmuşlardır ve ben bunlara diyorum ki Türkiye de nasıl bir paralel örgüt çıkmışsa Kahramanmaraş'ta da bu kişiler bana göre paraleldir. Yıllardır bu vakfın vakfiyesini açıklamamaktadırlar. Bu vakfiyeyi neden açıklamıyorlar. Halkın parasıyla kurulan ve yapılan bu camiye ne şekilde el atmışlar ve ele geçirmişlerdir. Bu camiinin altında ki işyerlerini hangi güçler kiraya vermektedirler. Buna kim göz yumuyor. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Kahramanmaraş'a geldiğinde Abdulhamithan Camii'mize gelip ziyaret etmişti. Bu camimiz şu an bazı kişilerin eline geçmiştir. Kahramanmaraş halkının camisi olması gerekirken vakfa ait bir cami olmuştur. Burada ki görevli kendini bu şehrin üzerinde görmektedir. Bu görevli bir imamdır. Bu imam yıllardır bu memlekette siyasetin en ön cephesinde görünmeyi kendine bir meslek edinmiştir. Diyanet Başkanlığı'nada sesleniyorum. Kahramanmaraş Abdulhamithan Camii'sinin vakfının vakfiyesinin kamuoyuna açıklanmasını istiyorum. Bu kampanyaya tüm Kahramanmaraş'ın destek vermesini istiyorum ve Abdulhamithan Camii'sine sahip çıkılmasını istiyorum. Kurtuluş bayramımıza yakın bir günde düzenlediğimiz bu imza kampanyasına tüm şehrin destek vermesini rica ediyorum dedi.


Tüten ;Kendi Emekleriniz ile Yaptırdığınız Camiye Sahip çıkın
 
Saadet Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Mustafa Tüten ise açıklamasında ben bu imza kampanyasının baştan sona bütün Kahramanmaraşlıların dikkatini çekerek desteklenmesini istiyorum. Türkiye'mizde en zengin vakıf diyanet vakfıdır. Abdulhamithan Camisi  Diyanete teslim edilmelidir. Bu cami halkın garibanların parası ile yapıldı, bir vakfa üç veya beş şahısa teslim edilecek cami değildir. Türkiye'de bir ilk'dir.Bu Abdulhamithan ismi ile yapılan cami 1993 yılında rahmetli Necmettin Erbakan’ın kalıtımıyla temelleri atıldı. Hocamızın şehrimize hediyesidir bu caminin diyanet vakfına teslim edilmesini canı gönülden istiyoruz. Halkımıza kendi emekleri ile yaptırdığın camine sahip çık diyerek sözlerine son verdi.
 
Eyicil ;Bunlar Merdiven Altı Hizmet Ediyorlar
 
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Prof Dr. Ahmet Eyicil 'de konuşmasında öncelikle ben bu kampanyanın hayırlara vesile olmasını istiyorum. Bu cami Rahmetli Erbakan Hocanın temelini atığı cami, o günden buyana halktan para toplanarak yapılan bir cami tabi belli zaman içerisinde belli usuller kullanarak bu cami vakıflaştırılmıştır.  biz bu caminin halkın parası ile yapılmış olmasından dolayı yine halkımızı temsil eden diyanet işleri bakanlığımıza devir edilmesi görüşündeyiz. Diyanete devir etiğimiz zaman denetim altında tutar ve hayırlara vesile olmasını sağlar. Buradan Sadece Kahramanmaraş'a değil tüm Türkiye'ye şunu söylemek istiyorum. Cumhuriyet döneminde özelikle başı boşluk meydana geldi. insanlar cemaatler vakıflar kurarak bir şekilde merdiven altında  hizmet yapmaya çalışıyorlar. bunların bir kısmı iyi niyetli bir kısmı bunu istismar ediyor. elbette biz bunların hepsine kötü niyetli diyemeyiz ama bunu istismar edenlerde var. Bu kuruluşlar Türkiye'de Müslümanların bir araya gelmesini engel olmaktadır. Bir insanın düşmanı yine kendisidir, bir kurumun düşmanı yine o kurumun içerisinden çıkar. Türkiye'deki vakıfların hepsi tabela vakıflardır" dedi.


Kaynak: kanalmaras.com 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kahramanmaraşlı 2016-02-09 09:33:54

belli ki bir duyarlılık hissiyle bu haberi yayınlamışsınız. fakat keşke bu tür haberleri yayınlarken (hele ki bir mabedin, vakfın sorumlusu hakkında iftiralar söz konusuysa) tek tarafın desteksiz, mesnetsiz atışını haber yapıp yayınlamak yerine her iki tarafın görüşünü alıp, daha nebevi bir üslupla yaklaşmış olsaydınız. kimlerin değirmenine su taşıdığınızı bilseniz inanın siz de üzülürsünüz. bahse konu camii vakfı yılda kaç yetimin başını okşamış? kaç perişanın yarasına merhem olmuş? kimlerin acısını dindirmiş? bilir misiniz? peki bu haber metnini yazan adamın zihninin kirli sokaklarında ne bedbaht planlar var onu bilir misiniz? sitenizin adminine vakıf bir bildiri gönderdi. eğer bir tarafsızlık söz konusuysa, cevap orada. yayınlamanız ve asılsız iddialara pirim vermemeniz ümidiyle..