Kapu Camii ibadete açıldı

DİYANET HABER- Açılışa Giresun Vali Yardımcıları Yüksel ÇELİK, Barış DEMİRTAŞ, Vakıflar Bölge müdürü Mazhar YILDIRIMHAN, Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kapu Camii ibadete açıldı

DİYANET HABER- Açılışa Giresun Vali Yardımcıları Yüksel ÇELİK, Barış DEMİRTAŞ, Vakıflar Bölge müdürü Mazhar YILDIRIMHAN, Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Şubat 2016 Pazartesi 21:43
Kapu Camii ibadete açıldı
Grup Sayfamız için

Kare planlı bir mekân üzerine dıştan 13.40X13.40 metre boyutlarında inşa edildi Merkezi tek kubbesi bulunan caminin dört yüzü de kesme taştan yapılmış, yarım sütuncelerle üçer nişe ayrılmıştır. Bu nişlerden ortadakiler yuvarlak kemerli ve daha geniş; yanlardakiler ise sivri kemerli ve daha dardır. Basık kemerli girişi oldukça süslü olup iki yanında ikişer tane yivli sütunce vardır. Yapının tüm cephelerinde taştan dikdörtgen formlu üç dilimli pencereler bulunmaktadır. Kubbeye geçiş çokgen planlı kasnak üzerinde olup, kesme taştan yapılmıştır.

İç mekânı 19. Yüzyılın mimari özelliklerini taşıyan bitkisel motiflerle bezenmiştir. Girişin karşısında yer alan mihrap, kesme taş ile alçı kabartmadan oluşmaktadır. Ahşaptan yapılmış olan minber bezemesiz olup, kubbeyi taşıyan payelerden birine yaslanmıştır. Çokgen kaideli kesme taştan yapılmış minare caminin kuzeybatı köşesinde ana yapıyla uyumlu ve tek şerefelidir.

Daha önce ahşap olarak Mutasarrıf Seyyid Mehmet Paşa tarafından 1593 yılında inşa edilmiştir. Doğu cephesine yakın bir yerde bulunan medresesi uygulama camii olarak da kullanılmıştır. Şehrin çekirdeğini oluşturan Kale’ nin kapı yakınına inşa edildiği için, halk arasında daha çok ‘’ Kapı Camii’’ şeklinde anılmıştır.

Tarih içinde birçok onarım görmüş olan mabet, bugünkü şeklini Giresun eşrafından Karamustafazade Mahmut Efendi’ nin 1896 yılında yıkıp yeniden inşası ile kazanmıştır. Bu yüzden 19. Yüzyılın mimari özelliklerini taşımaktadır. 1986 yılında kültür varlığı olarak tescillenen caminin, etrafındaki medrese ve hamam gibi yapılar, zaman içinde buranın ‘’ Kapu Mahallesi’’ şeklinde gelişmesine neden olmuştur.

Giresun’un tarihi Camilerinden olan Kapu Camiinde 10.05.2015 tarihinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon işlemine başlanmış ve 12.02.2016 Cuma günü restorasyon işlemi tamamlanıp aynı gün açılışı yapılmıştır.

Açılışa Giresun Vali Yardımcıları Yüksel ÇELİK, Barış DEMİRTAŞ, Vakıflar Bölge müdürü Mazhar YILDIRIMHAN, Giresun İl Müftüsü Muhittin ORAL, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anahtar Kelimeler:
GiresunKapu Camii
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.