Mahmut Ustaosmanoğlu: Kadınların araba sürmesi haramdır

İslam'ın güncellenmesi sorunun olduğu bu günlerde neden Müslümanların bilim ve teknikte geri kalıp gençlerimizin deizme kurban verildiğini en güzel açıklayan videolardan biri de bu olsa gerektir. Bilmedikleri halde alim postuna oturan Tasavvuf erbabı millete rehberlik edemediği gibi asıl alimlerinde itibarını yerle bir ederek susturmakla cehalete alan açtı

Mahmut Ustaosmanoğlu: Kadınların araba sürmesi haramdır

İslam'ın güncellenmesi sorunun olduğu bu günlerde neden Müslümanların bilim ve teknikte geri kalıp gençlerimizin deizme kurban verildiğini en güzel açıklayan videolardan biri de bu olsa gerektir. Bilmedikleri halde alim postuna oturan Tasavvuf erbabı millete rehberlik edemediği gibi asıl alimlerinde itibarını yerle bir ederek susturmakla cehalete alan açtı

10 Mart 2018 Cumartesi 15:00
Mahmut Ustaosmanoğlu: Kadınların araba sürmesi haramdır
banner283

Piyasada İsmailağa cemaatinin en tanınmış yüzü İhsan Şenocak ile Cübbeli Ahmet'in hocası Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Meryem Suresi 59. ayete yüklendiği anlam gerçekten ibret verici... Son günlerde tarikatçıların ve tarikata meyilli olanların verdiği saçma sapan fetvaların kaynağını merak edenlerin sadece yanında yetiştikleri sözde hocaefendilerini, mürşidi kamillerini, mücedditlerini görmeleri yeterli...

Ekranlarda EHLİ SÜNNET ALİMİ diye geçinen hocaefendilerin(!) yanında yetişen çakma alimlerin de tıpkı hocaları gibi yeni ve güncel fetvalara kapılarını sıkı sıkıya kapadıklarını görüyorsunuz. 

İşin ilginç tarafı bu EHLİ SÜNNETÇİ/TEKFİRÇİ tabaka HADİS ve MEZHEP hassasiyetiyle ortaya çıkarken kendi yaşamlarına baktığınızda hiçbir hadis ve mezhebin hayatlarında rehber olmadığını görüyoruz. 

Hoşuna gitmeyen herşeyi bir ayet veya hadisle destekleyip servis eden Tasavvuf erbabının hali İslam toplumun geldiği acıklı yeri görmek noktasında üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu. 

Sözde müceddit/alim/mürşid diye piyasaya sunulup etrafında adeta tavaf edilen İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun araba kullanan kadınlara dair verdiği fetvayı dinleyince tarikatın elinde yoğrulan İslam toplumunun neden geri kaldığını daha iyi anlıyorsunuz.Kadınların araba kullanmasını haram gören Mahmut Ustaosmanoğlu'nun açıklamaları gerçekten hayrete şayan:

"Kadınların şoför olarak arabaya binmeleri şehevata girer. Bunu ben kendi kafama göre söylemiyorum. Bu ayetin tefsirini yapan Hz. Ali diyor ki bu gibi bineklere binmek şehevattandır.

Bazıları da diyorlar ki efendi hazretleri kuddise sirruh bana izin verdi diyorlar. Ben kimseye izin vermedim. Bir de yalan söylüyorlar. Öyle deyip bütün kadınları şoför yapıp yoldan çıkaracaklar. Onların arabalarına binenlerden de razı değilim.

Yolda giderken birine çarpsa kaza olsa polis onu kucağına alıp götürecek eğer bu hanımlar bundan vazgeçerlerse eski muhabbetilerimi sürdürürüm.

Benim bir kızım var.  Sana koca İstanbul’u vereceğiz. Kızın şoförlük öğrensin. Vallahi billahi müsaade etmem. Sen ona şoförlük değil İstanbul’un dünya sevgisini veriyorsun. Dünya sevgisi insanı sarhoş eder. Sarhoş adama bütün kitapları okusanız anlamaz."

Piyasaya İslam'da olmayan müceddit/mürşit/gavs/ kutup diye sunulan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun anlamını çarpıttığı ayet Meryem Suresi 59 ayet: "Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevî tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır."

Ayetin anlamından haberdar olmayan bu çakma şeyh ne yazık ki sanki din eskimiş gibi dini yenileyen anlamında müceddit; Allah'ın yaratma gücüne ortak anlamında gavs ve kutup olarak sunulabiliyor. Hatta kendine tabi olanlar arasında sabah gelip kendisini namaz kılması konusunda uyandırdığına inanacak kadar yalancılar olduğu gibi Cübbeli Ahmet gibi yatağında bastonuyla çocukça hareket etmesini Çeçenistan'da savaşıyordu deyip yorumlayacak şaklabanların da olduğunu görüyoruz. Mahmut Ustaosmanoğlu Çeçenistan'da savaşmaya başladığı an hepimiz biliyoruz ki Çeçenistan Rusya'nın işgali altına girmiştı. Aynı Ustaosmanoğlu'nu nedense Suriye, Irak ve Afganistan'da göremediğimiz gibi 28 Şubat'ın soğuk günlerinde de ortalıkta görememiştik. 

Konumuza dönecek olursak; Kur'an ve sünnete bakıldığında Meryem Suresi 59. ayette Peygamberlerden sonra bozulmanın bir şekilde başladığı ve bunun tezahürü olarak namaz merkezli ibadetlerin terkedilmesi sonrasında şehvet ve dünya tutkusu ile özetlenen dinden sapmanın başgösterdiği anlatılmaktadır. 

Yani tevhidi duruşun bozulması ve terkedilmesi sonuçta şehvet ve dünya tutkusu ile sonuçlanan bir sona evrilmeyi beraberinde getiriyor. 

Ayetin içine herkesin kafasına göre yasak koymasını engelleme sadedinde Kur'an, şehvet ve dünya tutkusunu Yahudi ve Hristiyanlara tabi olma, nefse uyma, Allah'ın haramlarına meyil ve hellarini terk etme şeklinde gelişen her olay olarak tasvir eder. 

Hz. Peygamberin eşlerinin bineklerine binmelerine yardımcı olduğu, Hz. Aişe'nin bineğiyle Mekke'den Medine'ye Hz. Ali ile görüşmeye gittiği, Peygamberimizin erkek kadın ayırdetmeksizin ata binme, yüzme, ok atma ve kılıç kullanma konusunda yaptığı teşvikler ortada iken kadınlara araba sürmeyi haram kılmak hangi aklın ürünüdür? Hangi mezhebin görüşüdür? Anlaşılır gibi değil...

Araba kullanırken gurur kibir yapmaksa mesele aynı tehlike kadın için olduğu kadar erkek için de vardır. 

Değişen dünya nizamıyla birlikte sabah çıkıp akşam evine ancak dönebilen bir erkeğin var olduğu dünyada, evde kendi ihtiyaçlarını bineğiyle karşılayan ve yine aynı bineği ile ilmi ve hayır çalışmaları yapan bir kadının varlığı neden haram olsun?!...

Şu an "Mahmut Ustaosmanoğlu'nun torun ve gelinleri araba kullanıyor mu, kullanmıyor mu?" diye bir soru sorsak tamamının özel arabalarının dahi olduğu gerçeği karşımıza çıkacaktır. İslam'ı kendi yaşadığı çağın örfüyle sınırlayan bir insan maalesef tarikat operasyonlarıyla bu millete müceddit olarak tanıtılabildi. Ustaosmanoğlu gibi tarikatçıların verdiği fetva ölmeden güncelliğini kaybedip milletin alay konusu ola dursun; tarikattan ve tasavvuftan uzak alimlerin fetvaları yüzlerce yıldır diri ve tapteze güncelliğini koruyor.

Buldukları her platformda yaşayan veya vefat etmiş ilim ehlini ulu orta eleştirip tekfir eden tarikatçıların kendi mahallelerinde müceddit olarak gördükleri Mahmut Ustaosmanoğlu'ndan getirdiğimiz bu örnek sonrasında tutumlarını gerçekten merak ediyoruz. Bakalım başkalarına saldırırken hiçbir sınır tanımayan tarikat erbabı kendi sözde hocalarına da aynı şekilde duyarlı yaklaşıp "Mahmut yanlış yapmış" diyebilecekler mi?

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 10.03.2018 15:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2018-03-10 17:45:55

arkadaşlar mesele kronik. sadece nureddin hocaya kızmak yetmez. çünkü o gelenekteki fetvayı söylüyor. yani uydurulmuş dinin görüşü budur. kıvırmanın anlamı yok. kadın dövülür diye mealini veren her mealcinin kabahati vardır bence. onlarda topu önceki alimlere uymuşlar. zaten farklı şey söylemek cesaret ister. birde küçük yaştaki evlilik meseleside aynı sıkıntı var. ayetleri kale almadan uydurma rivayetlerle verilen sıfır yaş evliliği konusunda bütün sunni ve şii mezhebler aynı fetvayı vermişler. neden böyle çünkü ayetler devre dışı bırakılmıştır. cumhurbaşkanımızın dediği kurana aykırı olmamak kaydıyla farklılıklar normaldir. ancak kuran burada belirleyici krıterdir. alimler hikmetle kuranı ayetlerle anlama ilkesine göre hareket etmelidir. kurana ters olmayan hadislerden elbet faydalanılmalıdır. lakin uydurma zayıf mevzu vs.hadisler ve menkıbe , hikaye, rüya , keşif, ilmiledün vs. bilgiler doğru değildir, kaynak olamaz. vahiy vahiy vahiy ve dahi vahyi uygulayan rasül rasül rasül.

Avatar
pirifani 2018-03-10 23:05:16 @Safa

ilginc bir olay yasadim. amerikada bir yakinimin kiz evlenecekti kizin babasi hapisteydi. ozel bir sebebten dolayi dini nikahi turk camisinde kildirmak istemediler. bati afrikali imam nikah sirasinda kiza hic bir sey sormadi velisi oldugu icin kiz adina bana sordu. kiz dedigim 25 yasinda yani cocuk degil. ne soyleyelim. nereye gidelim.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Adamın biri 2018-03-10 15:59:40

Peygamberimize göre tüm deniz ürünlerini yemek helal mezheplere göre haram sastım vAllaha hangisi dogru acep

Avatar
Hoca 2018-03-11 00:18:25

Bunak bir adamdan anca bu beklenir.Din simsarları bunlar,din tüccarları.

Avatar
pirifani 2018-03-10 21:15:08

tam da erdoganin anlatmak istedigi bu olsa gerek. zamaninda verilmis kadinin yaninda mahremi olmadan tek basina ne kadar mesafe seyahat edecegiyle ilgili ictihad/fetvanin sorgulanmasi gerekiyor. rivayetlerde uc gunluk yol olarak geciyor. bu mesafe gunumuzde bir iki saate gecilir ve yollarda eskiyle karsilastirilmayacak kadar emniyetlidir. gunumuzun sarikli pestemalli ezberci cahillerinin sunnetteki emir ve yasaklarin maksadlarini anlamadan fetva vermelerinin neticesini bugun islam alemi caniyla kaniyla oduyor.

Avatar
Musa 2018-03-11 01:46:29

Yazıklar olsun sana bir insan kendine kötülük eder onu anlarım nefsine zulmetmis olur şu an tüm insanlığa zulüm ediyorsun bu insanı helak eder anlamıyorsan idrak edemiyorsan sus en azından

Avatar
mahmut kim 2018-03-11 13:01:15

talebesi ihsan şenocak'ın "kadınların pantolon giymesi haramdı" lafının üstüne, köprüde askerlerin karşısına çıkan pantolonlu bacının fotoğrafı ile ilgili de haber isteriz. bunlar var ya bunlar, asıl dini hurafeleştirenler bunlar.

Avatar
SELAMİ 2018-03-10 16:57:31

i̇yi̇de bu hoca efendi̇ni̇n dedi̇ği̇nden ni̇ye bu kadar rahatsiz oluyorlar .
arkadaş kadinlar yeri̇ni̇ ve görevi̇ni̇ bi̇lsi̇nde şu çoluk çocuk bi̇r ai̇le terbi̇yesi̇ görsün
kadinlari şöfür yapana kadar onlari evleri̇nde hanim efendi̇ yapinda toplumun yapi taşlari sağlamliğini korusun

Misafir Avatar
Safa 2018-03-11 16:33:33 @SELAMİ

kurana göre haram helal belirleme hakkı sadece Allah a aittir. meğer yanılmışız efendilerde haram ilan edebilirlermiş !!! . ne hale geldik biz ya hu? bir sürü zevatta amin diyor. hale bak. cumhurreis buna tepki gösteriyor. eğer islam bunlara kalmışsa öldük demektir. i̇slamın kaynağı kurandır oraya dönmeden kurtuluş hayaldir.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Dini haber 2018-03-10 18:51:27

Şu paylaştığınızla 15 temmuzda araç kullanan şerife bacı ne alaka orda zaruri hal var