Sarığın katmerini arttırmakla ehli sünnet olunmuyor!

Güzel ezgileriyle tanıdığımız Senai Demirci, tasavvuf adını kullanıp İslam'ın ana kavramlarını aşındıranların aksine tasavvufa gerek kalmadan Müslümanda olması gereken ince ruhla Kur'an ve sünnetten Ehli Sünneti süzüp çıkardı. İşte o güzel insan ve güzel yazısı...

Sarığın katmerini arttırmakla ehli sünnet olunmuyor!

Güzel ezgileriyle tanıdığımız Senai Demirci, tasavvuf adını kullanıp İslam'ın ana kavramlarını aşındıranların aksine tasavvufa gerek kalmadan Müslümanda olması gereken ince ruhla Kur'an ve sünnetten Ehli Sünneti süzüp çıkardı. İşte o güzel insan ve güzel yazısı...

05 Kasım 2017 Pazar 00:45
Sarığın katmerini arttırmakla ehli sünnet olunmuyor!
banner283

Sıcacık bir duygudur sevmek…

Işıl ışıl tebessüm eder seven. Bir de sevip de sevilenler vardır. Sevdiğinin kendisini sevdiğini bilen…

Gül kızılı bir mahcubiyetle tüllenir yanağı. Gözlerinin pervazından taşar minnet duygusunun şavkı. Bahar rüzgârına kapılmış erik dalları gibi ak pak bir sevinçle salınır. Sevilmeyi hak etmemişliğin hicabıyla, sevilmenin hakkını veremeyecek olmanın sızısıyla titrer dudakları.

Hele sevdiği Allah ise? Hele karşılıksız değilse sevmesi? Allah da onu seviyorsa? Hele hele Allah da onu sevdiğini ona söylüyorsa? Tarife sığmaz bu sevmenin heyecanı. Derin bir kuytudur böylesine sevilmenin mahcubiyeti. Sevilen, sevildiğini bilince, anlamlı bir suskunluk taşır kalbinde. Sevilmenin hakkını verememenin telaşıyla yüzü yerde kalır. Sevildiğini bilmenin utanmışlığıyla yaşar.

“De ki Allah’a muhabbetiniz varsa, bana tâbi olun ki Allah da sizi sevsin” diyor Âl-i İmran Suresi’nin 31. ayeti. Peygamber’e uymak için sevmeyi şart koşuyor, sevilmeyi vadediyor. Peygambere uymaya, sünnete ehil olmaya, sevmenin ve sevilmenin tüm çağrışımları üzerinden çağırıyor: “Severek uyun Peygamber’e!” diyor. “Önce kalbinizin eylemi olsun sünnete uymak, sonra kalıbınızdan görünsün!” demek istiyor. “İçinizden başlasın ehlisünnet olmak da, öylece dışınıza taşsın!” demeye getiriyor.

Zoraki bir eylem değil demek ki sünnete ehil olmak. Kaslarla başlamıyor, kalbin adımlarıyla gerçekleşiyor. Cebren kılığa girmek olmamalı ehlisünnet olmak. Dışına mecburi kıyafet dayatmak olmamalı. Gönüllü bir hareketle, kalbi bir akışla ehil olunur sünnete. Yükünü alır insanın sünnet; ehlini de kimseye yük etmez; çünkü muhabbet yük etmez, yük çıkarmaz. Sevmekle başlayan ehillik, kimseye nefret yüklemez; kimseye ayrıcalık bahşetmez. Peygamber’e(sas) ittiba, muhabbet akışının göllendiği yerdir. Sıcacık bir muhabbet meyvesidir, lezzetli sevmelerin çiçekli dal ucudur.

Sünnetin ehli, iki muhabbet arasındadır her daim. Allah’ı sevmenin sıcacık sevincini, Allah tarafından sevilmenin tatlı hicabını taşır kalbinde. Kalbini taşırır kalıbına; ona göre giyinir, ona göre konuşur, ona göre susar. Ona göredir tavrı, hali, edası… Sevdiğince ışıldar, sevildiğince nazikleşir. İçine doğru ışır ehlisünnet; mahcup adamdır, tevazuu ile var olur. Kendini inşa etme telaşı vardır; ona buna ayar vermeye heveslenmez. Toprağı incitmekten korkarak yürür, gök kubbenin ihtişamıyla sevindirilmenin izzeti vardır yüzünde.

Sarığının katmerini çoğalttıkça, başı açık erkekleri ve kadınları ötekileştirmek aklının ucunda geçmez sünnet ehlinin. Olur da, sakal bırakırsa, sevmekle işba’ olmuş kalbi, sakalsızları “sünnetsiz” diye aşağılamağı kaldırmaz. Kıblesi reytinge dönük “sidik yarışı” polemiklerine katılmaya tenezzül etmez, bu çirkin koşunun kazananı olmaktan bile utanır Ehli Sünnet. Kendini “ehlisünnet” diye markalayıp kendisi gibi düşünmeyenleri karalamaya vicdanı el vermez ehlisünnetin. Ölesiye korkar kendi tercihini sünnete eşitleyerek, Peygamberin hatırını kendi itibarına kalkan yapmaktan. Aklının ucundan geçmez “âlemlere rahmet” Resul’ün şahsiyetini “belli bir cemaate yahut zümreye rahmet” diye daraltmak, klikleştirmek. Sünnetin geniş caddesini herkese açık tutar. Resul’e tabi olmayı kendi şeyhine tabi olmaya kilitlemekten yüzü kızarır.

Seven adamdır Ehli Sünnet; şekilden ibaret görmez her şeyi, sığlaştırmaz Peygamber yolunu, derinlik derdindedir, incelik telaşındadır. Taklitçi takipçiler istemez; nesneleştirmez müritlerini yahut öğrencilerini. Yanında tahkik ehli, saygın özneler olsun ister. Üslupsuzluğunu “ehlisünnet savunması” diye kapatmaya kalkmaz. Kendine yapılan uyarıları “ehlisünnete operasyon” diye paketleyip taklitçilerin sığ akıllarını tahrik etmez.

Kaynak: Diriliş Postası

Son Güncelleme: 05.11.2017 01:15
Anahtar Kelimeler:
Ehli SünnetSenai Demirci
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
berkant gizemli 2017-11-05 04:45:06

ah ! dert o kadar büyük ki; senai beyin ifadeleri de sadre şifa olamıyor. islam alimleri şimdilik sınıfta kaldı gibi görünüyor. kim nereye hizmet ediyor anlaşılmış değildir..

Avatar
Trs 2017-11-05 08:34:51

MaşAllah fırsatı değerlendirip nemalananlar çoğaldı bu güne kadar nerdeydiniz Ramazandan Ramazana ortaya çıkıp 11 ay yatanlar gündem olma peşindedir Allah a havale ediyorum

Avatar
Ysf1071 2017-11-05 21:12:18

Ehli sünnet kimsenin tekelinde değildir..

Avatar
Maşaallah 2017-11-05 06:03:35

Güzel bakan güzel görür... Yüreğine sağlık güzel insan.