banner222

Din-Bir-Der Başkanı Yıldırım'dan önemli çağrı!
banner221
Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, din görevlilerine çağrıda bulunarak, “Toplumu adeta uyuşturan faiz illeti ile mücadele edilmeli. Din görevlileri de bu konuda üstlerine düşeni yapmalıdır” dedi.
 
Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, faizin dinen haram olduğunu ve toplumda ahlaki ve sosyal çöküntüye yol açtığını söyledi. Faizin rizikosuz ve kolay yoldan kazanç olması bakımından büyük sosyal patlamalara sebep olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Faiz, parayı ve serveti tek elde toplar, ticaretin serbestçe yapılmasını önler. Faiz ahlaki çöküntülerin ve sosyal patlamaların temelini oluşturur. Hatta dünyadaki devletler arasındaki savaşların ana itici gücü de faizdir” diye konuştu.

FAİZ, TOPLUMU SARSAN PROBLEMLERİN ANA SEBEBİ
Faizin sosyal ve toplumsal olayların ana sebebi olduğunu söyleyen Yıldırım, “Faiz yüzünden ülkemizde aileler parçalanmakta, işyerleri kapanmakta, çekler ve senetler protesto olmakta, büyük hacizler yaşanmaktadır. Oysa bugün televizyon haberlerinde faiz üzerinde hiç durulmamakta ve faizin ortaya çıkardığı bu büyük acılar gözardı edilmektedir. Toplum faizden oluşan sonuçlar görmekte ama bunların faiz sebebiyle oluştuğunu görememektedir. Bu illet yüzünden üretime hiç kaynak aktarılamamakta, sadece tüketim teşvik edilmektedir. Faiz maalesef uyuşturucu belasından daha büyük bir beladır. Neden?  Çünkü uyuşturucu sadece kullananı mahveder. Ancak faiz belası ise bu günkü kapitalist düzende kullanılan her malın içine girerek tüketiciyi mahvetmektedir ve toplumu topyekün uyuşturmaktadır.” diye konuştu.

FAİZ KANSER GİBİ HER YERİ SARMIŞ

Yıldırım, Osmanlı’nın son dönemlerinde dış borçlanma ile düştüğü durum ve sonrasında yaşananları da hatırlatarak, “Osmanlı faiz yüzünden işgal edildi. Osmanlı’yı işgal sebeplerinin birisi de faiz borçlarındandır. Bugün de ülkemizin toplamda 600 milyar dolar borcu vardır. Son 12 yılda 600 milyar dolar faiz borcu da ödendi. 2015 yılında ise faize yine bütçeden 55 milyar TL pay ayrılmıştır. Bugün bankalardan, tüketici kredisi (ev-araba vs.) olarak çekilen, kredi hacmi 1 Trilyon 146 Milyar TL. Sistem vatandaşa bir yılda ortalama 171 milyar TL parayı bankalara faiz olarak ödettiriyor.  Bugün devletin ve vatandaşın toplam borcu 2,5 trilyon TL civarında olduğu bilinen bir gerçek. Bu borçlarla kalkınmak mümkün değil. Bu da gösteriyor ki, faiz bir kanser gibi ülkemizin bütün yapısını sarmış ve son altın vuruşunu yapmayı bekliyor. Bir kriz anında bu ülkenin bu borçların altında asla kalkamayacağı görünmektedir” diye uyarılarda bulundu.

DİN GÖREVLİLERİ, VATANDAŞI UYARMALI

Konuşmasında Bakara Suresi’nin 275’inci ayeti kerimesini de hatırlatan Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Yıldırım, şöyle devam etti:
“Yüce Rabbimiz, Bakara Suresi’nin 275’inci ayeti kerimesinde, ‘Faiz yiyenler (kabirlerinden), şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların (Alım-satım tıpkı faiz gibidir) demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım-satımı helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah'a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar’ buyuruyor.  Bu ayeti kerime de topyekün Müslümanlara faizci düzenden ve faizden vazgeçmek üzere kesin ve açık bir emir vardır. Bu emir başta din adamları olmak üzere bütün ilahiyatçılara ve aynı zamanda yöneticilere bir emirdir. Oysa bu gün Allah’ın bu emri maalesef hiçe sayılıp, göz ardı edilmektedir. Bu durum faiz belasının yakın gelecekte ülkemizin başına nasıl bir bela olduğunu gösterecek emareleri taşımaktadır. Bu bakımdan biz DİN-BİR-DER olarak bütün din görevlileri camiasını faize karşı halkı bilinçlendirmeye ve faizci yapıdan vazgeçirmeye çağırıyoruz” diyerek çağrıda bulundu.


Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri kapalı grup sayfamızdan öğrenmek için

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müezzin 2 yıl önce

Demode olmuş siyasi oluşumların kölesi olmuş birilerinin din görevlilerine vaaz etmesi ne kadar komik sanki din görevlileri faizin ne olduğunu bilmiyor yada bildiği halde anlatmıyor ayıptır kendinizi dev aynasında görmeyin sizin savunur gibi göründüğünüz din bu kadar basit deyil AKILLI OLUN BİZİMLE EYLENMEYİN.

banner220