Tarihini inkar edenlerin aklına şaşarım
Genel Başkanı Recep KIYAK yaptığı açıklamada;

Tarihlere destanlar yazan biz Osmanlının torunları olmaktan gurur duymaktayız bu  nedeniyle Osmanlıca Dersin kesinlikle zorunlu ders olmalıdır. Eğitim sistemimizin kapılarını tarihine açmak gerekiyor, Bu eğitimimizi en az çağdaş ve demokratik dünyayla bütünleştirmek kadar önemlidir.

Osmanlıcanın, zorunlu ders olmasının, eğitim sisteminin zaruri bir ihtiyacı ve milletin öz vicdanının gereğidir, “Çocuk ve gençlerimizin, hâsılı milletimizin tarihiyle ve ecdadıyla arasındaki duvarı yıkacak yegâne reform, Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulmasıdır. Türk eğitim sisteminin yaygın, derin ve tarihi sorunlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Medeniyetinin ve şanlı tarihinin bin yıllık birikimine ulaşmak, Yeni ve Büyük Türkiye'nin eğitim hedeflerinden birisi olmalıdır.
                                                           
Osmanlıcayı bilmeyen bir nesil ile tarihimizden uzaklaştırılır iken, aslında ana dilimizden de bir hayli uzaklaştırılmışız. Türk edebiyatına milyonlarca eser kazandıran, milyonlarca arşiv belgesinin oluşturulduğu tarihî bir yazı dili olan Osmanlıca, dilimizin incelik ve zenginliği, sanatımızın ve sanatçılarımızın estetik zirvesini, milletimizin duyuş ve düşünüş keyfiyetini, yaklaşık bin yıllık siyasî, sosyal, ekonomik, askerî ve kültürel tarihini okuma, anlama ve tarihinden ders alarak geleceğe o büyük vizyondan bakma imkânı sağlayacaktır. Bu nedenle Türkiye Camii ve Kuran Kursları Dernekleri Federasyonu olarak Osmanlıca dersin zorunlu olmasını istiyoruz ve Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ın bu kararlı tavrını tam destek veriyoruz.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri kapalı grup sayfamızdan öğrenmek için
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol