Din görevlisi, vefat eden her bireyin cenaze namazını kıldırmalı mı?
"Gavur Çavuş" lakabıyla bilinen vatandaşın cenaze namazının İmam Zafer Gevrekçe kıldırılmaması sonrası ortaya çıkan durumu İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Taş ile değerlendirdik.

Dinihaberler.com - Muhakkak ki her olayın değerlendirilmeye kalkışıldığında farklı disiplinler açısında farklı sonuçları olacaktır. Kayseri'de vuku bulan bu olayda İmamın, vefat eden vatandaşın ailesinin, cemaatin ve CHP'nin davranışlarını İslam Felsefesi alanında bir uzman olarak nasıl değerlendirirsiniz?

Prof. Dr. İsmail Taş - Türkiye'de insanlar kendi dünya görüşüne uygun olarak kimliklerinde din görüşlerini ifade edebilmelidirler. Öyle herkes kendi tercihine göre nüfus cüzdanındaki din tercihini kullanabilmeli. Bizde devlet memuru isek "Getirin arkadaş ölenin nüfus cüzdanını. Orada İslam yazıyorsa cenaze namazını kılalım" diyebilmeliyiz. 

Kimliğinde Müslüman yazıyor ise kabul edip cenaze namazını kıldırmalı. Başka bir şey yazıyorsa Din görevlisinin, "Ben Müslümanların cenaze namazını kıldırıyorum arkadaş, diğerlerinin ölüm işleri ile ilgilenmiyorum. Bu kimse hangi dinden ise onların din adamı ilgilensin" diyebilmelidir.

"İyi ama sen duydun ama ben duymadım onun kafir olduğunu." dediği taktirde işte ortam böyle karışabiliyor.

Diğer taraftan Komünist olmak din dışı olmak anlamına da gelmez. Ama peygamberimize hakaret eden birini de Müslüman kabul etmek mümkün değil. Bu durumda olanın da kendi din hanesini değiştirmesi gerekiyor.

Tabi insanlara kendi dinini seçme özgürlüğü verilmediği için bu tür karışıklıklar çıkıyor. Bilinçli bir din tercihi yapılmayınca haliyle bireysel görüşler, ictihatlar ön plana çıkıyor. 


Dinihaberler.com - Cemaatin şahitliği varsa…

Prof. Dr. İsmail Taş - Onu bilmiyorum ama siyaset felsefesi açısından herkesin Müslüman olmak zorunda olmadığını Türkiye Cumhuriyeti kavramalı.

Oraya her doğanın din hanesine İslam yazmak ne devletin ne Müslümanların elinde olmalıdır. Herkes kendi özgür iradesiyle kendi dinini belirlemelidir.

Böyle birkaç kişinin şehadetiyle bu iş olmaz. Değilse kaos çıkar. Bu kaos bir toplumda yaşıyoruz ve bir devletin vatandaşayız. Daha üst dereceden bakmak gerekiyor. Bir cami etrafında bir cemaat içerisinde bir cami veya imam çerçevesinde değerlendirilecek bir hadise değil bu.

Ciddi bir din tercihi yapıldığı ortamda İmam, "Ben bu adamın cenaze namazını kıldırmam. Ben onun kafir olduğunu biliyorum" diyemez. Devlet memuru ise zaten dememeli.

Bundan sonra o tekil rivayetleri aşıp devlet hanesinde insan ne olarak görülüyor ona bakmak lazım. Devlet memuru olan imam da devletin kütüğündeki duruma inanıp güvenip hareket etmeli.

Benim hakkımda "Bu adam din düşmanı" diye bir çok haber çıkabilir. Benim cenaze namazımıda mı kıldırmamak gerekiyor bu durumda.

Dinihaberler.com - Şahitler huzurunda olan bir olay ise ne olacak?

Prof. Dr. İsmail Taş - Bana koskoca bir sınıf şehadette bulundu. Benim hakkımda oldu bu. Sınıfla nizalaştık. "Keşke kayıt olsa da dinlesek" dedim. Çocuk, "kayıt altındasınız hocam" dedi. "Ne güzel!" dedim. Dinledik ve gördük ki tüm sınıf yanlış üzerinde ittifak etmiş.

Biz hukuk açısından devlet açısından bakıp bu tekil olayların yaslanması gereken üst ilkeleri tespit etmemiz gerekiyor. Devlet çerçevesinde şu güzel dini kimsenin eline düşürmememiz lazım.

Tercih etme hakkı ve belgelendirmemiz gerekiyor.

Bütün cemaat birleşse “Evet, biz bunun bu lafını duyduk!” desede olmaz.

İki gün sonra adam iman etmiş ve bizim bunda haberimiz yoksa ne olacak.
Veya biri çıkıp, bizim camide de iman ettiğine dair şeyler söyledi, derse ne diyeceğiz biz.

"Onlar üç hafta önce duydular. Son gün ben rahmetli ile beraberdim. Peygamberimizin ismi geçince gözyaşlarına gark oldu" desem ne diyeceğiz bu durumda.

Dinihaberler.com - Yani siz diyorsunuz ki Türkiye'de bilinçli din tercihi yapılmıyor. Doğuştan dinle bağdaşmadığı halde herkesin nüfus cüzdanına "İslam" yazılıp birey, İslam ile alakası olmadığı halde vefatında da İslami usullere göre tekfini gerçekleştiğindendir ki bu tür durumlarla karşılaşıyoruz. Bu vatandaşın durumu denildiği gibi inkarcı ise bunun din hanesinde İslam yazmamalıydı. Müslümansa tavır ve davranışı ile İslam'ı hayatında göstermeli değilse kendine din seçmeli, diyorsunuz. Gerçekten de Türkiye'de din bilinci olmadığı için insanlar mensup olduğu dinle dalga geçmeyi marifet biliyor. Bunun bilincinde olan imam tavır koyduğunda da kaos çıkıyor.

Bu olayla bağlantılı olarak CHP milletvekili Eren Erdem Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması için bir soru önergesi verdi. Önergede, "
İslam dinine göre tüm insanlar eşitken, bu tarz din görevlilerinin siyasi gerekçelerle ayrımcılık yapması, siyasilerin ülkeyi kutuplaştırılmasının bir sonucu mudur?" maddesi ile ilgili olarak İslam dinine göre insanlar eşit mi?

Prof. Dr. İsmail Taş - Eşitlik bir kere hangi anlamda eşitlik. Adam Hristiyan ise Hristiyan hukukuna göre değerlendirilmeli. Müslüman ise Müslüman hukukana göre değerlendirmeli. Olay Hristiyan hukukunda geçiyor Müslüman hukukuna değerlendiriliyorsa bu bir çelişkidir. Tüm insanlık eşit falan değil kimi Müslüman kimi Budist.

İslam dinine göre tüm insanlar neye göre eşit. Boyda mı kilo da mı yoksa Allah katında mı?
Allah katında ise Allah katında Müslümanlar Allah’a iman etmekle yükümlü. Ve yükümlülükleri oranında da farklı boyutta yer alırlarken Müslümanlar arasında bile eşitlikten söz edilemez.

Öyle genel kavramlar genel ilkeler üzerinden her konuyu tartışmak doğru değil. Bunun devlet ve siyaset felsefesi açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Devlet ve siyaset açısından onun farklı bir zemini var inanan açısından bakacak olursak farklı bir zemini var.

İmamın devlet memuru olması farklı bir boyutu işaret ediyor. Bizim Müslüman olmamız farklı bir boyutu işaret ediyor. Ölen kişinin peygamberimize hakaret etmesi farklı bir boyutu işaret ediyor.

Birey olarak hareket etmek ayrı bir şey devlet olarak hareket etmek ayrı bir şey. 

Dinihaberler.com - Peki imamın hiç mi burada haklılık payı yok. ​

Prof. Dr. İsmail Taş - Bu imamla vefat eden kavga etmiş olabilir. İmam ailesine diyecek ki, “Bizim aramızda bir sorun çıktı. Biz birbirimize kırgın gittik. Şimdi benim cenaze namazını kıldırmam uygun değil başka biri kıldırsın” diyebilmeli.

Dinihaberler.com - Yani İslam'ı inkar ve Peygambere hakaret etmese bile sırf bir atışmadan dolayı bunu diyebilmeli mi diyorsunuz?


"Bizim aramızda bir olay geçti. Ben de sahtekarlık yapmış olmayım" demeli tabi ki. Bu hakların olması gerekiyor. Dinin olduğu yerde hepimiz nazik davranmalıyız. Devlet memur olmasının yanında imamın insanı boyutu da göz önüne alınıp anlayışla yaklaşılmalı. Bu konuda anlayışlı davranması gereken taraf öncelikle vefat edenin ailesidir.

Dinihaberler.com - İlgili kurumların, müslümanların imama sahiplenmemesini nasıl buluyorsunuz? Her olayda olduğu gibi bu olayda da CHP anında organize oldu. Yakın dernek ve kuruluşları ile anında birlik olup imamın üzerine gittiler. Meclise soru önergesi vermeleri bir günü bile bulmadı. Ama Müslümanlarda en ufak bir sahiplenme olmadı.


Prof. Dr. İsmail Taş - İnanan insan ve ülke vatandaşı olarak devletten pay koparmak vatandaşını savunmak veya bağlılarını savunmak durumunda olan kurumlardır sivil örgütler.

Bu çerçevede bizim nasıl davranmamız gerekiyor. Müslüman olarak bir ülke vatandaşı olarak hem de bir sivil örgüte üye olarak bu modern dünyada nasıl davranmak zorundayız.

Bütün sorun bireylerin biz henüz dindarlar ve ilahiyatçılar olarak din görevlileri olarak bu yelpazeyi henüz kuşatıcı bir şekilde zihnileştiremedik. Kavramsallaştıramadık. Sorun burada.

Gidip aidatlarımızı ödüyoruz. Sadece onların bizi savunmasını bekliyoruz. Onlarda bizden aidatlarını arttırmak için tavuk yumurtası gibi yumurta bırakmamızı istiyorlar.

Hiç birimiz bu hususta çağın gereğine göre davranmıyoruz. Çağımızla bütünleşemedik. Sorunlarımız var. Özgüvenimiz yok. Örgütlü olanlar hemen harekete geçiyor ama biz daha ne yapacağımızı bile bilmiyoruz.


 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre can 9 ay önce

Ya prof hocam kimlige gore namaz kildirmak ne ya kimlikle ne alaka ne islam yazipta ibne var bu memlekette nufus kagidi ne alka ya adam kafirlik yapacak imama dine peygambere kufur edecek geberecek ee cenazeyi kildircam getirim kimligi oldu be dik durun Allahin ayetlerini biliyosunz kime yaltaklanmaya calisiyosnz ya

Avatar
Murat 9 ay önce

Hey Allahım ne tip sözde din adamları sıfatına girmiş profları görüyoruz değerli admin dini haberler com Allah aşkı için şöyle hakiki Ehl-i Sünnet İtkadından bir âlim Hocaefendi bulamadınmı şu dinsiz müşrik laik sisteminden yetişen sözde hoca lardan vakitlerinizi israf etmeseniz inanın artık haberlerinizi takip etmek içimden gelmiyor lütfen sizden rica ediyoruz

-------ADMİNİN YORUMU-----
DEĞERLİ OKURUMUZ, HERKES GÖKTEN ZENBİLLE Mİ İNDİ BU ÜLKEYE...
HER GÖRDÜĞÜN BİREY BU DİNSİZ, MÜŞRİK, LAİK SİSTEMİN TEZGAHINDAN GEÇTİĞİNE GÖRE SİZE MAALESEF EHLİ SÜNNET ALİMİ BULAMAYACAĞIZ.
ÜZGÜNÜZ...
FARKLI FİKİRLERE AÇIK OLUN. İSMAİL BEY, FİKRİNİ SÖYLEDİ. VARSA SENDE FİKRİNİ SÖYLE...
HEM iSMAİL TAŞ BEY'İN KALBİNİ Mİ YARIP BAKTIN Kİ TEKFİR ETTİN...

Avatar
Seyfullah 9 ay önce

Madem şunun cevabınıda ver sakala jilet vurmanın dinen hükmü nedir

Avatar
Kurt 9 ay önce

Kimliğine bkmakta nerden çıktı yaw .. adamın kalbine bak yaşayışına bak ,, camiiye gelip gelmediğine bak . Haline tavrına bak , bakılacak o kadar hâl var . Sen git kimliğine bk ..

Avatar
şeyhmus t. 9 ay önce

ey admin demekki sizin bilmediğiniz bir çok ehli sünnet hoca efendiler var neymiş prof muş ayeti hadisi görmeden gelen biri prof olsa ne olmasa madem ehli sünnet hoca bulamıyorsunuz bu tip prof çaroflarada yorum yaptırmayın

Avatar
din gönüllüsü 8 ay önce

sayın hocamız imamlığı bu kadar iyi biliyor ve nasıl davranması gerektiği konusunda yorum yapıyor bizde diyoruz ki gel buyur anadolunun şirin köylerinde mihrab seni bekliyor konuştuğun teorik bilgileri orada uygula da vatandaş imam görsün sayın pek muhterem i̇smail hocam.

banner205