Cuma selası ülke genelini yayılsın

 Cumayı müjdeleyen sela okunması geleneği, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde bulunan Beştepe Millet Camii'nde başladı.

Eski ve köklü bir gelenek olan, cuma selası uygulaması Millet Camii'nde yaşatılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde, halka açık mekanlardan biri olan Beştepe Millet Camii'nde bugün ilk kez cuma selası uygulaması hayata geçirildi. Yatsı ezanından önce okunan selayı vatandaşlar merakla dinledi.

Bazı vatandaşlar ise yıllar sonra başlayan bu geleneğe şahitlik etmek için cami avlularında bekledi.

Eski ve köklü bir uygulama olan cuma selası, Cuma gününün habercisi anlamını taşıyor. Sela ile Müslümanların cuma gününü akşamından hatırlaması ve buna göre hazırlık yapması amaçlanıyor.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in talimatıyla İstanbul'daki tüm selatin ve merkez camilerde, perşembe akşamı cumayı müjdeleyen sela verilmeye başlandığı bildirildi.

Ayrıca vatandaşlar, Cuma selası geleneğinin bütün ülke geneline yayılmasını istiyor.
Anahtar Kelimeler:
Cuma Selası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
zeki birbilen 11 ay önce

din adına ,dinde olmayan ,hz. peygamberimiz zamanında yapılmayan yeni bir şeyler eklemek hiç doğru değildir.cuma günü tüm camilerde okunuyor.günün cuma olduğunu hatırlatmak için.daha fazlasını istemek iyi yapılan birşey olmaz...

Avatar
celep 11 ay önce

buda habermi be kardeşim biz çorumda yıllardı yapıyoruz bu geleneği sanki ilk birşey olmuş gibi ço geridesiniz bu haberi kim hazırladıysa