Öne Çıkanlar diyanet kansız chp dinihaberler Hz. İbrahim Hopa Müftülüğü Yaylalarda
banner222

Hayrettin Karaman: Tecavüzcüler idam edilmeli!
banner221

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman, İslam hukukundan örnek vererek, idam cezasının gerekli olduğunu savundu.

Karaman, İslamiyet’in ilk yıllarında kasten ve haksız olarak birini öldüren kimsenin ceza olarak öldürülmesine ‘kısas’ dendiğine dikkat çekti.

MASUMLARIN HAYATINI KORUMAK İÇİN İDAM GEREKLİ

Karaman; “Ne yaparsa yapsın bir insan öldürülemez felsefesinin arkasında olanlar katilleri, halkın parasıyla besletiyor, sonra tekrar cinayet işlesinler diye salınmasına sebep oluyorlar. Canilerin, katillerin, tecavüzcülerin hayatlarını korumak için felsefe yapanlar masumların hayatlarını korumayı ihmal ediyorlar; halbuki masumların hayatlarını korumanın vazgeçilemez şartı katili idam etmektir.” dedi. Karaman’ın “Kısasta hayat vardır” başlıklı yazısı şöyle:

KISAS SİZE GEREKLİ KILINDI

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında kısas size gerekli kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ancak her kime, kardeşi tarafından bir şey bağışlanırsa artık ona hakkaniyetle uymalı ve kalan diyeti ona güzellikle ödemelidir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme, bir rahmettir. Bundan sonra kim haddi aşarsa ona elem verici bir azap vardır.  Kısasta sizin için hayat vardır, ey akıl sahipleri, umulur ki sakınırsınız” (Bakara: 2/178-179).

KISAS NE ANLAMA GELİR?

Kısâs kelimesinin kökünde “izlemek, izini takip etmek ve kesmek” mânâları vardır. Kısas öldürme suçunu ve suçlusunu takip ve sürüp gidecek ihtilâfı kesme, bitirme mânâ ve maksadını ihtiva ettiği için bu ismi almıştır. Kasten ve haksız olarak birini öldüren kimsenin ceza olarak öldürülmesine (idam edilmesine) “kısas” denmiştir.

HADİSLER AYETLERİ DESTEKLİYOR

Öldüren efendi, öldürdüğü köle olursa Cahiliye Arapları kısas uygulamazlardı. Kölesini döven ve öldürenlere ceza verilmemesi zulmü Batı dünyasında da son asırlara kadar devam etti. İslam hukukunda Ebû Hanîfe ve Ebû Yûsuf bu ayet ile ilgili başka ayetleri bir arada yorumlamışlar ve “bir köleyi öldüren hür kimse de ceza olarak kısas edilir” demişlerdir. “Kölesini öldüreni öldürürüz...” meâlindeki hadis de (Dârimî, “Diyât”, 7; Tirmizî, “Diyât”, 18) bu hükmü desteklemektedir. Aynı anlayışın tabii bir sonucu olarak haksız yere gayrimüslimi öldüren Müslüman da kısas edilir.

KISAS CEZASINA ÇARPTIRILMALARI GEREKİYOR


Aksini ifade eden hadis, Müslümanlarla savaş halinde olan (harbî) gayrimüslimlerle ilgilidir.Müçtehitlerin çoğuna göre bir kimseyi haksız yere ve kasten öldürenler birden fazla olursa, sayıları ne kadar olursa olsun tamamı kısas cezasına çarptırılır.

İDAM CEZASI NİÇİN KALDIRILMAMALI?


Günümüzde kısas (haksız yere adam öldüreni idam etmek) birçok ülkede kaldırılmıştır, ama Doğu'da ve Batı'da (ABD) uygulanan ülkeler de vardır. “İdam cezası niçin kaldırılmamalıdır” sorusunun cevabını başka yazılarımda vermiştim. Siteme girenler bu yazıları bulabilirler. Gittikçe artan vahşet, tecavüzden sonra öldürme, işkence ederek öldürme, boşanmak isteyen eşi sokak ortasında delik deşik ederek öldürme, sivil veya resmi masum insanları ideolojik veya başka sebeplerle katletme olayları beni bu yazıyı kaleme almaya sevketti.

HALKIN PARASIYLA BESLEYİP SALIYORLAR


“Ne yaparsa yapsın bir insan öldürülemez” felsefesinin arkasında olanlar katilleri, halkın parasıyla besletiyor, sonra tekrar cinayet işlesinler diye salınmasına sebep oluyorlar. Canilerin, katillerin, tecavüzcülerin hayatlarını korumak için felsefe yapanlar masumların hayatlarını korumayı ihmal ediyorlar; halbuki masumların hayatlarını korumanın vazgeçilemez şartı katili idam etmektir.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anahtar Kelimeler:
Hayrettin Karaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 1 yıl önce

Aynen idam gelmeden bu ülkede işler yoluna girmez

Avatar
Yahya 1 yıl önce

Burada ben ne yeni içtihad nede yeni fetva görüyom.Olan hükümlerin beyanından başka birşey deyil.

Avatar
ADİL 1 yıl önce

aynen katiliyorum namuslular namussuzlar kadar cesur olsa bu olanlar olmayacak zani̇ cani̇ hepsi̇ne layik olduklari i̇dam ve recm haddi̇ uygulanmali

Avatar
hafız 1 yıl önce

müftü adnan zeki̇ biyik bu fetvayi 4 sene önce vermi̇şti̇. hayrettin hoca biraz gecikmiş

Avatar
Maruf 1 yıl önce

Ne kadar yuzeyselsiniz adam dıuorki afançm öldürenr kısas cımbızlsmsyın

Avatar
İskenser 1 yıl önce

Toplumun ıslahına yönelik çalışmalar olmazsa böyle olur heleki dini kurumların buna önayak olması lazım

Avatar
fatih 1 yıl önce

vay be müctehid olmak ne kadar da kolay olmuş cahil oglu cahiller kurban olun siz müctehidlere

Avatar
Emin 13 ay önce

Müctehitlik ne gökten inmeyle olur ne de atamayla... Çalışarak olunur.. Ancak bu makalede Hayrettin hocanın kendi görüşünü ifade eden bir içtihat yok sadece nakil var buna rağmen bu nakli günümüze taşıyıp dikkat çekmesi takdir edilmeli tüm ilim adamlar, din alimleri ve akademisyenler bunu haykırmalı

banner220