İmamlar böyle olmalı

Emekli Müftü Mustafa Polat, tarafından haber sitemiz için kaleme alınan "İmamlar böyle olmalı" yazı dizisi 2

İmamlar böyle olmalı

Emekli Müftü Mustafa Polat, tarafından haber sitemiz için kaleme alınan "İmamlar böyle olmalı" yazı dizisi 2

05 Ocak 2015 Pazartesi 10:01
İmamlar böyle olmalı

Büyük bir Alim-İmam olabilmek için sahip olunması gereken vasıflar:

1) Öncelikle ehl-i sünnet inancına sahip olmalı Amentü' nün altı esasını şeksiz şüphesis tahkik edip ehl-i sünnet inancına göre tasdik etmelidir.

2) İbadetlerini huşu ve huzu içerisinde yapmalıdır.

3) Güzel ahlaklı, dürüst, samimi, ihlaslı ehl-i takva olmalıdır.

4) Alim, hafız olmalıdır.

5) Dönemin eğitim kurumlarını sırasıyla : İmam Hatip Lisesi, İlahiyat Fakültesi ve Haseki Eğitim Merkezlerini okuyup mezun olmalıdır. Tefsir, hadis fıkıh, usul-u fıkıh, usul-u hadis, akaid, kelam ilimlerine haiz olmalıdır. Hatta bu alanlarda kendini geliştirip doktara yapabilmelidir.

6) Kitap, sünnet, hadis gibi ilimlere vakıf olabilmek için arapçayıda bilmelidir.

7) Çağın modern iletişim araçlarına ayak uydurmalı, güncel meselelerde fikir sahibi olabilmek için sosyal medyayı takip edebilmelidir. Bununla birlikte islamı daha geniş alanlara tebliğ edebilmek adına yabancı dilleri de öğrenebilmelidir.

8) Bu gün, dünyada uygulanan; kapitalizm, kominizim, sosyalizim ve libaralizim gibi akımlar hakkında yeterli bilgiye sahip olabilmeli.

9) Semavi ve gayri semavi dinleri ve bu dinlerin tarihini bilmelidir.

10) İslami ilimlerin yanısıra fen ilimlerini de bilmelidir. Özellikle tarih hakkında kendini yetiştirebilmelidir.

11) Söz konusu sayılan bütün bu ilimleri bilmesi için kişinin akıllı ve feraset sahibi olması geteklidir. Zira hepsi bir bütünün parçaları gibidir. Ayrıca elde edilen bu ilimleri ehil hocalardan edinmelidir.


Binanaley, ismet, sıdk, fetanet ve adalet sıfatına sahip olanlar 40 yaşına kadar ehil hocaların yanında ilim tedris etmelidirler.
 
İşte tüm bu özelliklere sahip olan hoca; aynı zamanda bir devlet adamı da demektir.
 
Bu büyük hocaların yetişebilmesi için müslümanların maddi ve manevi tüm güçlerini ortaya koyması bir farz-ı ayındır. Başka bir deyişle mezkur hocaların yetişebilmesi için devlet-millet el ele, gönül gönüle  omuz omuza vermelidirler.Haberi okumak için rtesme tıklayınız

http://dinihaberler.com/imamligin-tarihcesi-70701.html
Yazının telif ® hakkı vardır ve sadece Dinihaberler.com da yayımlanabilir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet faruk dere 2015-01-05 10:33:42

Selamunaleykum.siz şaka mısınız .imam hatip, ilahiyat, haseki bitirmeyen, doktora yapmayan dini konuda cahil mi.size sadece gözünüzü değil kulaklarinizida açıp. Soylediklerimi iyice anlayın. Kaç ilahiyat mezunu arapça biliyor.hafiz vaaz verebilme kabiliyeti var mi? Ben tanıştım haseki okuyor.arapcalari ne derece var.medresede diz cokmeyince olmuyor.anlayin.

Avatar
ölçü 2015-01-05 10:42:02

herkesin ağzında dolaşan ehl-i sünnet ancak kimse ehl-i sünnetin tarifini yapmıyor. bir konu hakkında ehl-i sünnetin görüşü budur diyebir görüş bildiriliyor. diğer taraftan aynı konu hakkında tam zıddı bir görüş ifade ediliyor. ehl-i sünnetin görüşü budur deniliyor. iki farklı görüşte ehl-i sünnet alimlerinden kaynak veriyor. bunun için ehl-i sünnet diyenler ne demek istiyorsa açıkça ortaya koysunlar bi zahmet.

Avatar
Basrioğlu 2015-01-05 10:48:58

imam dediğin hem medrese tahsili,hem hafiz,hem de fen ilimleri hakinda bilgi sahibi olmalidir. Ama en onemlisi ise bildiği seyleri gerçek bir manada hayatina tatbik etmelidir.

Avatar
imam 2015-01-05 12:01:49

ben dhbtden 80 puan aldım imam hatip mezunuyum medreseye gittim 50 puanı geçen öğrenciler yok aynı şekil hafızlık okuyor millet gene 50 veya 60 puanı geçen yok bilgileri varsa geçseydiler okadar oda kaç senesini vermiş medreseye neyin vaazından bilgisinden bahsediyorsunuz bizde namaz kılıyoruz yok illaki medrese hafızlıkmı yapıcaz bende vaaz veririm herşey,de biliyor kendimizi kandırmayalım bence baraj 70 tutulsun tutulsun hak yeyilmesin eski sistem iyidi 70 alan sözlüye hak kazanıyordu 70 üstü almıyan zaten haketmiyordur imamlığı ister medrese okusun ister vaaz olsun ister imam hatip mezunu olsun bu tür haberlerlede milletin kafasını karıştırmayalım

Avatar
dhbte 2015-01-05 12:03:44

baraj 70 tutulsun almıyan zaten ne bilgisi olacak sizde yanlış konuşmayın bilgililer alır o puanı

Avatar
mustafa 2015-01-05 12:48:52

İmam dediğin boyle olacaksa o zaman muftulerin 5000 arabca hadis hafiz fen ilimleri fikih tefsir hadis akaid v.s en önemlisi ki birden arinmis olmali hafizliktada kurra olmali ramazanda hatimle namaz kildirmali.....

Avatar
osman 2015-01-05 12:55:48

Tek kelimeyle imam tarifi. İlmiyle amel eden. Bu yoksa o ilimlerin hepsi boş.

Avatar
fikir 2015-01-05 13:31:50

imamlarımızın böyle olması için önce imam yapanların bunun çok üstünde olmaları lazım.diyanet camiasında böyle olanlar çok nadirdir. ilk başta zihniyetin değişmesi lazım, başkanın dediği gibi en üst mertebedeki ile en alt mertebedeki bu camia mensubunun fikri zikri bir olmalı yani atanmış değil adanmış bir zihniyet olması lazım vesselam...