Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ, Kadir Gecesinin Fazileti, Kadir Gecesi Ne Zamandır? ve Kadir Gecesi Ne Yapmalıyız? konularına açıklık getirdi? İşte o açıklama:

Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ, Kadir Gecesinin Fazileti, Kadir Gecesi Ne Zamandır? ve Kadir Gecesi Ne Yapmalıyız? konularına açıklık getirdi? İşte o açıklama:

11 Temmuz 2015 Cumartesi 02:38
Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Kadir Gecesinin Fazileti:

13 Temmuz Pazartesini Salıya bağlayan gece mübarek kadir gecesidir.

Kadir Gecesi, Allah Telalanın, hakkında özel bir sure indirdiği ve diğer zamanlara göre fazilet yönünden daha üstün kıldığı çok mübarek bir gecedir. Kadir gecesinden bahseden surenin meali  şöyledir;”Şüphesiz biz onu (Kuranı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi,1-5)

Kadir gecesine bu fazileti kazandıran ve Kadir Gecesi diye adlandırılmasına vesile olan en önemli şey, Kuran-ı Kerimin o gece indirilmeye başlanmış olmasıdır.

Yüce Rabbimiz çeşitli zamanlarda ve çeşitli vesilelerle bizlere sayısız fırsatlar sunmaktadır. Bizim de bu fırsat ve imkânları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekir. Kadir gecesi de Cenabı Allahın Muhammed ümmetine büyük bir ikramıdır. “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır” ayeti bizlerin, Kuranın indirildiği bu mübarek geceyi değerlendirmekle bin aylık bir ömrü hayırla geçirmiş ve bereketlendirmiş olacağımızı belirtmektedir. Yani bu gecede yapılan hayır ve ibadetlerin, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadet ve hayırlardan daha fazla sevap kazandıracağı müjdelenmiştir. Ayrıca bu gece esenlik ve mutluluk gecesidir. Zira melekler gecenin başından tan yeri ağarıncaya kadar gruplar halinde inerek, müminlere selam verirler, onlara esenlik dilerler. Bunun için bu geceyi manevi bir fırsat bilmeli ve ona uygun şekilde ibadetle geçirmeli, Allahın affına, meleklerin selam ve dualarına mahzar olabilmeliyiz.

Kadir Gecesi Ne Zamandır?

Bu gece Ramazanın içinde olmakla beraber hangi gece olduğu konusunda kesin bir şey söylenmemiştir. Bir hadisi şerifte “Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tekli gecelerinde arayınız” buyrulmuştur.(Buhari, Leyletül Kadr,3) Başka bir hadiste ise Peygamberimize Kadir gecesi sorulduğunda “O Ramazanın 27. gecesidir”  (Ebûdavud, Ramazan,4) diye cevap vermiştir.

Biz de ramazanın her gecesini Kadir gecesi gibi geçirmeye çalışmalıyız. Özellikle son on geceye daha fazla önem vermeliyiz. Nitekim Hz.Aişe Validemiz Peygamberimizin bu konudaki tutumunu şöyle anlatmıştır. “Ramazanın son on gününe girildiğinde Resulullah Efendimiz geceleri ihya eder ve  ev halkını da (ibadet için) uyandırır, tam bir ciddiyetle ibadete yönelirdi” (Buhari, Leyletül Kadr,5)

Kadir Gecesi Ne Yapmalıyız?

Bu geceyi namaz kılarak, Kuran okuyarak, tövbe istiğfar edip Allahtan af dileyerek, günahlarımıza gözyaşı dökerek, hayır hasenat yaparak, dua ederek geçirebiliriz. Bu geceyi ibadetle geçirmek hususunda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur. “ Kim inanarak ve karşılığını Allahtan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle geçirirse onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman,35)  Fazileti ve bereketi bu kadar büyük olan geceyi boş geçirmemek gerekir.

Bu Gece Camiler Açık Olacak

Cemaatin kalabalık olduğu mahalle camileri sahur ve sabah namazına kadar açık olacak. Bu camilerde gecenin ihya edilmesine yönelik programlar gerçekleştirilecek.
 
Bu vesile ile Karabüklü kardeşlerimin ve bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini tebrik eder, hayırlar getirmesini ve İslam coğrafyasında yaşanan savaş ve huzursuzlukların son bulmasına, gözyaşlarının dinmesine vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim.
 
 
 
 
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sah 2015-07-11 11:45:16

İmamı Şarani Hazretleri 30 sene,Ramazan ayının giriş günlerine göre tesbit edip Kadir Gece'sini ihya etmişlerdir.İmamaı Şarani'ye göre KADİR GECE'si:

*Pazar günü girerse,28'i 29'a bağlayan gece
*Pazartesi günü girerse, 20'yi 21'e bağlayan gece
*Salı günü girerse, 26'yı 27'ye bağlayan gece
*Çarşamba günü girerse,18'i 19'a bağlayan gece
*Perşembe günü girerse, 24'ü 25'e bağlayan gece
*Cuma günü girerse, 16'yı 17'ye bağlayan gece
*Cumartesi günü girerse, 22'yi 23'e bağlayan gece

İmamı Şarani Hz. bu usul ile 30 sene kadir gecesini bulup ihya etmişlerdir.Bir çok evliya bu usul ile kadir gecesini bulmuşlardır.

Avatar
Dündar Erdem 2015-07-12 10:41:21

Sayın Müftümden Allah razı olsun.