'Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri' Sempozyumu!

Diyanet Haber/ Ordu Uluslararası 'Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri' Sempozyuma Ev Sahipliği Yapacak

'Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri' Sempozyumu!

Diyanet Haber/ Ordu Uluslararası 'Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri' Sempozyuma Ev Sahipliği Yapacak

07 Haziran 2016 Salı 14:47
'Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri' Sempozyumu!
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından uluslararası bir sempozyum düzenleniyor. 

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi başlattığı sempozyumgeleneğini geliştirerek sürdürüyor. İlahiyat Fakültesi tarafından geçen yıl düzenlenen "Din, Gelenek ve Ahlak Bağlamında Mahremiyet Algıları"sempozyumu büyük beğeni almış ve gerek yerel,  gerek ulusal basında büyük ilgi görmüştü.

ODÜ İlahiyat fakültesibu yıl ise "Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri" konuluuluslararası düzeyde bir sempozyum düzenliyor. 10 Haziran Cuma günü Ordu Kültür ve sanat merkezinde saat. 10’da yapılacak genel oturum ile başlayacak olan sempozyum üç gün sürecek.

Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri'
Uluslararası "Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri" adlı sempozyumaherbiri alanında uzman10'uyabancı, toplam 70 akademisyen katılacak.

10-12 Haziran tarihlerinde Ordu Sanat ve Kültür Merkezinde aynı anda üç ayrı salonda yapılacak olan sempozyumun düzenleme ve yürütme kurulu başkanlığını ODÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Olan Prof. Dr. Yavuz Ünal yürütüyor. 


Sempozyum Ana Teması…

Kişilik, kalıtım ve çevre faktörlerinin etkisiyle oluşan, kişinin kendine has özelliklerinin toplamı olarak tanımlanırken; karakter kişiliğin daha çok ahlâki yönünü ifade eden bir kavram olarak bilinmektedir. Kişilik ve karakterin oluşumunda insan fıtratında bulunan din duygusunun ve buna bağlı olarak ortaya çıkan dini değerlerin de son derece etkili olduğu bir gerçektir. Zira kişiliğimizi oluşturan unsurlar arasında bir taraftan biyolojik temele dayanan kalıtımla ilgili yapımız, içgüdülerimiz, dürtü ve eğilimlerimiz diğer taraftan ise din, ahlak kuralları, kültür ve medeniyet gibi bütün toplum yapısını etkileyen ve bireyin psikolojisini şekillendiren faktörler bulunmaktadır. Bu bağlamda dinin kişilik ve karakterin oluşumunda önemli bir rol oynadığı inkâr edilemez bir gerçektir. Bu sempozyumda kişilik ve karakter oluşumunda etkin olan unsurlar ve etki güçleri ele alınacaktır.

Kişilik ve Karakter İnşasında Dinin Yeri'
Sempozyumun Konu Başlıkları…

“Karakter ve Genetik İlişkisi,  Karakter ve Beslenme İlişkisi, Cahiliye Dönemi İnsan Karakteri,  Kur’an’ın Karakter İnşâsındaki Metodolojisi, Kur’an’da Karakter Örnekleri,  Vahiy ve Karakter İnşâsı, Kimlik İnşâ Aracı Olarak Tarih, Sağlıklı Aile Oluşumunda Karakterin Rolü, Ahlaki Aksiyon ve Moral Karakter Oluşumunda Dini Sembol ve Şahsiyetlerin Önemi, Kur’an, Sünnet ve Narsisizm,  Kur’an ve Sünnette Karakter Eğitimi, Ahlâki Değerler ve Karakter İnşâsındaki Rolü, Kişilik ve Karakter İnşâsında Rol Modelin Etkisi, Toplumun Karakter İnşâsında Manevî Liderlerin Rolü, Kur’an ve Sünnete Göre İnanç ve Kişilik İlişkisi, Kur’an ve Sünnete Göre İbadet ve Kişilik İlişkisi,  Dini Değerler, Tutumlar ve Kişilik, İnsan Psikolojisi ve Dini Değerler,  Karakter İnşasında İnsan-ı Kamil Metaforu,  Şahsiyet Eğitiminde Nefs Mücadelesi, Karakter Eğitiminde Şeytan Sembolizmi” başlıkları altında üç gün boyunca sempozyumsürecek.
Son Güncelleme: 07.06.2016 15:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.