Kur'an-ı Kerim Meallerindeki Büyük Hata

MEALLERDEKİ 504 AYETTE YAPILMIŞ HATALARI DÜZELTEN İLİM HAZİNESİ

Kur'an-ı Kerim Meallerindeki Büyük Hata

MEALLERDEKİ 504 AYETTE YAPILMIŞ HATALARI DÜZELTEN İLİM HAZİNESİ

03 Temmuz 2014 Perşembe 21:50
Kur'an-ı Kerim Meallerindeki Büyük Hata
Cumhuriyet döneminden günümüze kadar ki süreçte farklı zamanlarda onlarca Türkçe meal hazırlanarak yayınlanmıştır. Birbirinin kopyası olarak hazırlanan bu meallerde; Allah’u Teâlâ ile Cebrail Aleyhisselam birbirine karıştırılmış.

İnsan üzerindeki İrade-i Cüziye kaldırılmış, herşey Allah’u Teâlâ’nın Küllü İradesine bırakılarak; Allah dilediğini cennette, dilediğini de cehenneme sokar gibi Allah’u Teâlâ’nın Adalet sıfatına ters düşen durumlar ortaya çıkmıştır.

Türkçe meallerdeki 504 ayette yapılan yanlışlıklar nedeniyle ayetlerin birbiriyle çelişir hale getirilmiş; “Bu bir insan düzmesi olsaydı içerisinde birbirini tutmayan bir çok kelam olurdu” ayetine göre Kur’an-ı Kerim, mucizevi bir kitap olmaktan çıkarılmıştır. A. Metin Saruhan tarafından yazılan Asr-ı Saadet Kur’an-ı Kerim Türkçe Meali ile bütün bu yanlışlıklar ortadan kaldırılarak Kur’an-ı Kerim’in aslına uygun olarak açılmıştır. Asr-ı Saadet Kur’an-ı Kerim Türkçe Meali şu kıstaslar doğrultusunda açılmıştır:

1- Araf Suresi 172. ayeti kerimesinde geçen ahitleşme olayının nasıl gerçekleştiğinin bilinmesi.

2- Kur’an-ı Kerim’in Türkçe karşılığında, tam manası ile karşılığı olmadığından, Kur’an-ı Kerim’in daha güzel anlaşılabilmesi için bu mealde; “Umulur ki” ifadesinin yerine “Ta ki” kelimesi kullanılmıştır. Asr-ı Saadet Kur’an-ı Kerim Türkçe Mealinde; “Ta ki” şu manada kullanılmak üzere konulmuştur. Bir topluluk veya bir kavmin içerisinde İslam olupta, küfrü yaşıyanlara ve sonunda kişi aslına rucu ederek İslam içerisinde İslam olacağından, bu gibi insanlara verilen bir zaman birimi içerisindeki fırsatlardır. Bu gibi insanlar bu zaman içerisinde aslına rucu ederek, Allah’u Teâlâ’ya verdiği ahit üzere İslama döneceklerinden ta ki kelamı kullanılmıştır.

1- Kur’an-ı Kerim’in açılan Türkçe meallerinde, Kur’an-ı Kerim’i açan yazarlar, İnsanlar üzerindeki İrade-i Cüz-i’yeyi kaldırmışlar bütün işleri Allah’u Teâlâ’ya bağlayarak Allah’u Teâlâ’yı sıfatlamışlardır.

Örneğin: “Allah dilediğini cennete, dilediğini cehenneme sokar” dediklerinde “Femen yağmel miskale zerretin hayran yerah, vemen yağmel miskale zerretin şerran yerah” ayeti kerimelerine ve “Allah hiçbir nefse zulmetmez, siz kendi nefislerinize zulmedersiniz” gibi daha bir çok ayettele çelişmektedir. Bu durum Allah’u Teâlâ’yı sıfatlamaktadır. Bunun yerine de insanların kendi arzuları ve istekleri karşılığında kelamlar kullanılmıştır.

Örneğin: Allah dilediğini cennete, dilediğini de cehenneme sokar dediklerinde bunun karşılığı olarak, “Allah’tan dileyen cennete, dileyen cehenneme gider” diye açılarak ayetlerin birbirine ters düşmeyecek ve Allah’u Teâlâ’yı sıfatlamayacak şekilde ayetlerin karşılığı konulmuştur. Asr-ı Saadet Kur’an-ı Kerim Mealinde kırmızıyla yazılan ayetler diğer meallerde yanlış açılmış olanlardır. Yeşil yazıyla yazılan ayetler bu yanlış yanlış açılan ayetlerin düzeltilmiş halidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan 2014-07-03 23:45:52

bunları dogrusu açıklayan fitneci oluyordu önceden helede şirkle ilgili ayetler kapatılmış men ellizi kum kelimelrin canlı varlıklar için kullanılıyor bu kelemelere put manası veriyor diyanet meal dahil

Avatar
hoca 2014-07-04 00:57:41

bunların yanlış olduğunu söyleyenleri işinize gelince de fitneci,sahtekar olarak burdan yayınlıyordunuz... noldu..diyanet mealleri hep böyle hatalı...

Avatar
,,, 2014-07-04 01:46:11

allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz........sen atmadın ancak allah attı......beni rabbinin yanında an...... gibi ayetler iyi analiz edilmeli ve ciz.i iradeyi iyi kavramalı......yani sen dilemeyi istersen onun diletmesi sünnetüllahtır....sen atmayı dilersin atan odur......cüz i irade dediğimiz mesele aslında aslındır..... oda senin zannettiğin bedeninden gayrıdır...la ilehe illah hakıkattır ancak herkesin doğrusu değildir....tesiri hakiki verdiğin meseleler kalbin putlarıdır yani ilahındır... onun için denilmiştirki iman yetmiş kusur şubedir.. en üstü laaa ilahe illah... iman kalbe hemencecik girmez .....bu mesele çok su götürür ama mealde yoruma hayır...

Avatar
Özer Sefaoğlu 2014-07-04 01:54:08

Herşeyin bir vakti zamanı, yıllardır insanlarımızı dini islam'da uzaklaştırmak için her haltı yiyen içimizdeki hainler bu hataları görmemezlikten geldi. Velev ki "Hak geldi, Batıl Zail oldu" ayetine göre hakkı ve hakikatleri duyurmalıyız. İnşallah bizler hakikatlerle hükümlendiğimiz sürece batıl yok olmaya mahkumdur. 32 farklı meal hazırlayıp yayınlayarak haşa yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimi incile benzetmeye çalışanlara karşı hakkın safında yerini alanlara ne mutlu... Allah Rızası için bu haberi sıkça dillendirip hataların düzeltilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasını sağlayarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza edelim.

Avatar
hoca2 2014-07-04 02:06:34

Meal Kur'an değildir. Sizin doğru dediklerinize de birileri çıkıp yanlış diyecektir. Ya da siz iradeyi cüz'iyeyi yok ettiler derken birileri size Kaderiye inancında olduğunuzu söyleyecektir. Bunun bir ölçüsü olmalı. Eleştirirken de destekli eleştirmeli.

Avatar
Abdullah Efendi 2014-07-04 12:13:49

Yahu kardeşim ben size daha ne deyim bilemedim.Niçin benim yorumlarımı yayınlamıyorsunuz. Size yağ çekenler yaranıyor onu anladık anlamasına da ...
Arada bir de muhalif fikirlere yer verseniz diyorum....

Avatar
fakir 2014-07-04 14:34:02

Yıllardır bütün âlimler bunları bilememiş mi .şimdi çok kuvvetli âlimler mi çıkmış .