Kur'an'da nesh edilmiş ayet var diyenler imanlarını tazelesin

Kur'anda nesh edilmiş ayet var diyenler imanlarını tazelemelidir.

Kur'an'da nesh edilmiş ayet var diyenler imanlarını tazelesin

Kur'anda nesh edilmiş ayet var diyenler imanlarını tazelemelidir.

17 Şubat 2015 Salı 09:00
Kur'an'da nesh edilmiş ayet var diyenler imanlarını tazelesin
EROL KARA / DiNiHABERLER.COM

 
Önce bir kaç ayeti kerimeyi hatırlatmak isterim
 
“Elif Lam Mim. Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.”(Bakara 2)
 
"Hiç şüphe yok ki, Kur'ân'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız. ( Hicr 9 )
 
"Onlar hâlâ Kur'ân'ı gereği gibi düşünüp anlamaya çalışmazlar mı? Eğer o Allah'tan başkası tarafından indirilmiş olsaydı mutlaka onda birçok çelişkiler bulurlardı." (Nisa 82)
 
Geçenlerde aldığım bir mektup ve bugüne kadar asla hakkında yazı yazmaya tenezzül etmeyeceğim bir konu kafamı kurcalayıp duruyordu.
 
Ve son 15 günümü bunun üzerine verdim. Bir çok sayısız kaynak arasında "Kur'anda nesh" vardır diyenler ve "nesh yoktur" diyenler arasında gittim geldim.
 
Hatta nesh vardır diyen bir köşe yazarı bu konuda bana bir de "alimler yetkiyi Allah c.c dan alır" demez mi.. İşte orada "dur" dedim.
 
İnananları ve inanmayanları Kur'an-ı Kerim hakkında haklı haksız tartışmaya itecek "nesh" olayını "alim" dedirten kimselerin ortaya atması olayın ciddiyetini artırmaktadır.
 
Ben gibi ilim fakiri bir ölümlü "Kur'anda nesh" varmış, bir ayet bir başka ayetin hükmünü yok edermiş öğretisini duyduğunda o Kur'ana şüphe ile bakar mı bakmaz mı.?
 
Belki ben kitaplar devirmedim
 
Belki yüzlerce binlerce eser yazmadım.
 
O kürsü senin bu gazete köşesi benim diye köşeler tutmadım.
 
Ancak ve amma velakin.
 
Ben Kur'an-ı Kerim'deki tüm hükümlerin kayıtsız şartsız geçerli olduğuna inanıyorum. İman ediyorum.Ve böyle de biliyorum.
 
1400 yıl önce insanlığa sunulan ilahi kelam Furkan'ın kıyamete kadar bir tek harfi dahi değiştirilmeksizin kalacağını da biliyorum.
 
Buna inanıyorum.
 
Aklı fazla mı kıt mı kendilerine alim diyen kişilerin neye dayanarak "Kur'anda nesh" vardır demesine de aldırmıyorum.
 
Çünkü peygamberiniz Hazreti Muhammed Aleyhisselam'ın zamanında dahi ortaya çıkan sahte peygamberlerin varlığı her devirde vardır.
 
Ve hatta günümüzde bile birileri "ben nebiyim, ben resulüm" diye ortaya çıkmıyor mu.?
 
Ünlenmiş ünlenmemiş her alim eğer Allah-u Teala'nın rızası dışında bir şeyleri insanlara kabul ettirmeye çalışmışsa onlar ancak zurnanın bir tarafından tutmuş zırtobozlardır.
 
Allah-u Teala'nın hükümlerine, Peygamberlerine ve kendinden önce tüm kitapları nesh etmiş ama kendisi içerisinde asla nesh edilmiş bir harfi bile olmayan Kuran-ı Kerim'e ters düşen her kim olursa olsun bunun hesabını verecektir.
 
Kuran-ı Kerim içerisinde nesh edilmiş hiç bir ayet yoktur.
 
Hele hele "hadisler ayetleri nesh eder" komikliği de nasıl bir acizlik olduğunu otaya koymaktadır.
 
Kur'an'dan şüpheye düşürecek söz ve aykırılıklar çıkartacaklara son söz "imanınızı tazeleyin"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taha 2015-02-17 09:11:29

siz haber işinizi yapın, yanlış bildiklerinizle başkalarını iman tazelemeyi tafsiye etmeyi bırakın. bu dini sizden öncekiler anlamadı bir siz anladınız.
http://ebubekirsifil.com/index/kuranda-nesh-meselesi/

Avatar
İmam 2015-02-17 09:59:33

Erol kara hayatında hiç kitap okumadın mı insan açar bir usulü tefsir okur ondan sonra Kur'an hakkında yazı yazar

Avatar
İmam 2015-02-17 10:01:48

Neshle şüphenin ne alakası var iyice aZıttınız dini haberler
Niye cahillere yazı yazdırıyorsunuz

Avatar
İmam 2015-02-17 10:05:38

Niye yorumları göstermiyorsunuz

Avatar
özcan 2015-02-17 10:21:24

neshin olup ,olmaması böyle basit ilkokul düzeyindeki mantıksal çıkarımlarla bilinmez. İlim ciddi bir iştir. Böyle bir konuyu burada bu şekilde yazmanın hiç ilmi bir tarafı yoktur.

Avatar
hasan aydın 2015-02-17 10:33:29

ey kardeşim nesih yok dersen o zaman nisa 43. ayeti nasıl açıklarsın.''ey iman edenler sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın.'' nesih olmasa ben bu ayeti namaz vakitleri dışında içki içmeye ruhsat olabileceğini düşünebilirim. birde nesih bir şüphe değildir aksine Allahu teala yasakları bile tedrici olarak benimsete benimsete yasaklamıştır.

Avatar
ebu osman 2015-02-17 10:56:39

15 gün cok calismissiniz. Ulema mesele üzerine ömrünü vermiş lakin sizin gibi kestirip atmamis. Cahilane bir hükümle meseleyi noktalamissiniz. Pes dogrusu biraz ilim edebi lütfen

Avatar
xali 2015-02-17 11:34:57

Bunu söyleyen hem muasir hemde geçmiş bir çok alım var ..nesh yoktur diyenlerin sayısı azdır ..bunu hangi ilmi bilgi ve becerinize borclusunux..15 günlük müthiş! Arastirmaniza mi? Hele hele imanini tazelesin gibi beylik cumleler hiç olmamiş..gordunmu birçok alım imansiz gitti..napalım şimdi?