Müftü: Böyle şarkı mı olur?
Kapıcıoğlu, Allah'ın selamının önemini vurgularken Barış Manço'nun 'Yaz Dostum' şarkısının sözlerini övdü, sevgili olmadan cenneti sürgün yeri gösteren Türk Sanat Müziği şarkısı 'Vurgun'u eleştirdi.

İstanbul Müftü Yardımcısı Vehap Kapıcıoğlu, Avcılar'da yapımı süren Merkez Ulucamii'nde geçen hafta Cuma namazından önce vaaz verdi. Kapıcıoğlu, İslim dinine yönelik saldırıların sürdüğünü, çeşitli kesimlerin Müslümanlar'ı yoldan çıkarmak için çeşitli yollara başvurduklarını, eski papalardan birinin Avrupa ve Afrika'dan sonra aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Asya ülkelerindeki Müslümanlar'ın inançlarını zayıflatmak için çaba harcadıklarını söyledi. Müftü Yardımcısı Vehap Kapıcıoğlu, vaazının bir bölümünde Müslümanlar'ın giyimine, televizyonlarda izlediklerine ve dinledikleri müziklere dikkat etmesi gerektiğini belirterek söyle dedi:
 
"Üzerine bir tişört giyerek namaz geliyor. Üzerindeki tişörtteki İngilizce yazının ne anlama geldiğini bilmiyor. Burada dilim bunları söylemeye varmayan sözcüler içeren tişörtleri giyip namaza gidenler var. Şeytanı sembolize eden bir resimlerle birlikte ne anlama geldiğini bilmediği İngilizce 'Tanrı meşgul, ben yardımcı olabilir miyim?' yazılı tişört giyen Müslümanlar var. Müzik dinlerken de dikkatli olmak gerek. Selama, Allah'ın selamına büyük önem veren bir kültürün torunlarıyız. Dinlediğimiz şarkıların da bizi yansıtması gerek. Bakın Barış Manço şarkısında 'Adam olmayana selam olur mu?' diyor. Bundan daha doğru bir söz olur mu? Allah'ın selamını almayana adam denilir mi? Buna karşılık bir şarkıda, 'Seninle cehennem ödüldür bana, sensiz cennet bile sürgün sayılır' diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Bir inanan cenneti sürgün olarak nitelendirilebilir mi? Ne giydiğimizi, ne dinlediğimizi bilmeli, bu yozlaşmanın önüne geçebilmeliyiz."
 
 
O ŞARKI
 
Muazzez Abacı- Vurgun
 
Ne kadar zulmetsen ah etmem sana
Her iki cihanda gül kana kana
Seninle cehennem ödüldür bana
Sensiz cennet bile sürgün sayılır
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Emine Güzeler 2 yıl önce

Ebru Gündeş in _Ben sana öylesi taptım inan-şarkısını duysa ne der acaba

Avatar
kartal 2 yıl önce

canım bunun veyl dereside var veyl deresine göre cehennem ödül sayılır