Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü, vaiz!

Yeni Asya Gazete yazarı Faruk Çakır, "Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü" yeni bir çıkış yaparak, bu ciddî tehlikelere karşı bizi ve neslimizi koru diye dua etti.

Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü, vaiz!

Yeni Asya Gazete yazarı Faruk Çakır, "Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü" yeni bir çıkış yaparak, bu ciddî tehlikelere karşı bizi ve neslimizi koru diye dua etti.

05 Ağustos 2015 Çarşamba 10:00
Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü, vaiz!
Eğitimde ve ahlâkî değerlerdeki aşınmayı görmeden övünmeyi tercih ediyoruz
 
İdarecilerimiz de bu konuda çok maharetli. “Şu kadar yeni okul binası yaptık, bu kadar okulun çatısını yeniledik, şuradaki okul binalarını da depreme dayanıklı hale getirdik” diyerek işlerini yaptıklarını zannediyorlar.
 
Oysa eğitimdeki kalite her geçen gün biraz daha azalıyor. Bunun yanında, cemiyetin ahlâkını tehdit eden müstehcenlik başta olmak üzere düşmanlar ise çoğalıyor. Bu sıkıntıları hem bir veli olarak görüyoruz, hem de eğitimcilerle, öğretmenlerle yaptığımız sohbetlerde görebiliyoruz. Geçen gün bir öğretmenle yaptığımız kısa şehir içi yolculuğunda öyle şeyler anlattı ki, “Ümitvar olsunuz!” müjdesini almamış olsaydık ümitsizliğe kapılma ihtimali vardı.
 
Eğitimin tamamında sıkıntılar var, ancak din eğitimindeki sıkıntıların yansıması çok daha başka. Türkiye’yi idare edenler; kalite ve eğitim muhtevasına bakmadan imam hatiplerin sayısını arttırmakla meseleyi halledeceklerini düşünüyorlar. Sistemdeki sıkıntılar nazara verildiğinde de art niyet aranıyor. 
 
Günümüzde, “Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü ve vâiz”lerin ortaya çıkma ihtimalinden bahsediliyor ki, dizlerimizi dövmemiz gereken bir durum olur. “İmam-hatipler SOS veriyor…” diyen Ali Eren’in sözleri can yakıcı. Bir kısmını paylaşalım: 
 
“2013’de, Ensar Vakfı’nda bir toplantı yaptık. Toplantının konusu, ‘İmam-Hatip talebelerine nasıl namaz şuuru verebiliriz?’ idi. Buna niçin lüzum gördük? Çünkü imam-hatip talebelerinin çoğu namaz kılmıyor. 5 vakit namazı bırakın Cuma namazı bile kılmıyorlar. (...) Kabul edilecek bir şey değil, ama böyle olacağı baştan belli. Çünkü bu okullardaki öğretmenler namaz kılmıyor ki, talebeleri kılsın. (Hepsi değil tabiî. Kılanlara sözümüz yok.)
 
“(Toplantıya katılan bir ilçenin) Millî Eğitim Müdürü şunları söyledi: ‘Arkadaşlar! (...) bu okullardaki meslek dersleri (dînî dersler) öğretmenleri namaz kılmıyor.’
 
Ensar Vakfı’nın 28 Haziran Pazar günü verdiği iftarda konuşan Sayın Cumhurbaşkanı, yaptıkları hizmetleri anlatırken sözü imam-hatip okullarına getirdi ve bir tanıdığının şöyle söylediğini nakletti: ‘İmam-hatipte okumak bir yana, imam-hatip tabelâsının altından geçmek bile yeter evlâdım.’ Ama hayır! Gerçekler Sayın Cumhurbaşkanı’nın o tanıdığının sözlerini doğrulamıyor. Bütün liselerin tabelâlarını indirip yerine imam-hatip tabelâları assak, herkesi bu tabelâların altından geçirsek bile, hiçbir kimse 2 rek’ât namaz kılacak şuura ermez. 
 
Tabelânın altından geçmek şöyle dursun, imam-hatibin içine de girse, talebe olup senelerce okusa da maalesef bu bile namaz kılmalarına yetmiyor. (...) İmam-hatip mezunlarının bir kısmı diğer fakültelere gidiyorsa da çoğu ilâhiyatlara gidiyor. İlâhiyat mezunları da imam, müezzin, müftü, vâiz oluyor… Al sana namaz kılmayan imam, müezzin, müftü, vâiz…(...) Bu vaziyetteki okulları açmak övünülecek değil dövünülecek bir durumdur. (...) Çok acele edilmesi lâzım. Çünkü imam-hatipler SOS veriyor.” (Vahdet, 4 Temmuz 2015)
 
Bütün okullarda sıkıntı var, ama çok umut bağlanan imam hatip liselerindeki durumu da vahim. “Namaz dinin direği” olduğuna göre, öğrenciye namaz şuuru veremeyen bir eğitim sistemi başarılı kabul edilebilir mi? Hele hele, “Namaz kılmayan imam, müezzin, müftü, vaiz”lerin olma ihtimali uykularımızı kaçırmalı. 
 
Ya Rab! Bu ciddî tehlikelere karşı bizi ve neslimizi koru. Amin.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşe 2015-08-05 10:20:07

doğru söze ne denir kimse alınmasın söyledikleri hepside doğru daha neler var bir kısmını söylemiş

Avatar
Abdullah Uymaz 2015-08-05 10:20:08

Adamı tanımam etmem ancak bazı gerçeklere parmak basmış. Malesef çevremizde bu tip durumlar var. Yok değil. Gerçekleri duymak hoşumuza gitmese de veya söyleyen art niyetli de olsa vakıadan kaçmak mümkün değil. Yani Gözü kapatıp güneş yoktur demekle olmuyor. Acaba nasıl önlem alınır bunun derdinde olmamız gerekiyor. Önlem alınmazsa imam hatip okullarının veya ilahiyatların diğer okullardan farkları kalmayacak.

Avatar
Ali Ahmet 2015-08-05 10:40:07

Yorumunuz Yeni Asya bu konuda ders verecek durumda değil. Kendi yurt ve öğrenci evlerinde kalan öğrencilerin kaçına namaz şuuru verebiliyorlar. İmam hatipleri bu şekilde değerlendiren sayın köşe yazarı yeni asya yurtlarında ve evlerinde kalanların yüzde kaçının namaz kıldığıyla ilgili bir istatistik yapıp buna göre bir kıyaslama yaparsa emin olun büyük hayal kırıklığına uğrayacak ve imam hatiplerle ilgili bu tenkidinden nedamet duyacaktır.

Avatar
imam 2015-08-05 11:02:38

Adam dogru soylemiş ama bu herkesin icinde olmaz kendi icimizde bu sorunu halletmek lazim yoksa insanlarin diyanete bakislari degisir her sey her yerde soylenmez

Avatar
Şuayip ŞENEL 2015-08-05 12:35:30

Bu namaz sadece İhl mensuplarına ve din görevlilerine farz kılınmadı. Okulu,mesleği,makamı ne olursa olsun müslüman olan herkesin üzerine farz kılındı. Öyleyese bu namazı kılmayan herkes dinen suç işlemektedir. Bu durumda İhl mezunlarının kılmaması ayıp ta, diğerlerinin kılmaması normal bir durum mu? Müftünün kılmaması ayıpta,kaymakamın kılmaması mübah mı? Namazı sadece İhl mezunlarının ve din görevlilerinin sorumlu olduğu bir vecibeymiş gibi göstermeye çalışan ukalaca küstahça blr yazı olmuş...

Avatar
hatice 2015-08-05 13:17:49

Yalanmi..dogru....galiba biz dinimizi nasil yasayup nasil yasatalim diye din gorevlisi olmuyoruz...bir meslek olarak bakiyoruz..

Avatar
Irfan Çavaş 2015-08-05 13:34:07

Oncelikle bu haberi kaldırin. Diyanete saldırılar son hız devam ediyor. Şimdi çamur atma Müftü vaize imama geldi. Zaten yeni Asya gurubu zaten hiç bir zaman müslümanlardan yana olmadı. Vari yoku Demirel.

Avatar
vaiz 2015-08-05 13:42:25

Bu site kime hizmet ediyor abonelikten çıkıyorum
____ADMİNİN YORUMU___ ABONE SİSTEMİMİZ YOK... NEDEN ZIPLADIN... ZATEN SEN DE ÇAKMA VAİZLERDENSİN...