(Dindar,  Dinli , Dinci , Dinsiz , Dinsizci )

Dini hayatımızı, tezahürler açısından incelemek gerekir. Her dini görümüm,  gerçekte nedir ve neye göredir? Bu konuda bizlere bakış açısı kazandıracak bir sure bağlamında dini fenomenleri dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Maun  suresi,  dini hayatımızın adeta röntgenini  çeken mübarek bir suredir. Bu sure  bizlere  din ve dindarlığımız  konusunda   çok önemli  ipuçları vermektedir.  Bu sure derinlemesine incelendiğinde Dini tarif eden,  dindarlığımızı sorgulayan bir suredir. Ayrıca bu sure,  ibadetlerimizle, toplumsal  yükümlülüklerimiz  arasındaki  kopmaz ilişkiye dikkat çeker, din ve dindarlık gerçeğini bu bağlamda ele alır.

Sure, ismini son âyetindeki  ‘Mâûn’  kelimesinden alır. Bu kelime , tefsirler de  ‘zekât’ ya da ‘küçük bir yardım’ anlamına gelmektedir.

Kısa bir metin olmasına rağmen bu sure;  görünüşte namaz ibadetini yerine getiren, fakat ahlaksız, kişiliksiz, saygısız ve merhametsiz ve iki yüzlü  tavırları ile  öne çıkan bir kişiyi önümüze koyar!  Bu kişi, yarın mahkeme-i kübrada ,  ilahi huzurda hesap vereceğini ,  sözü ile inkar etmez ama  tavırları ile  fiilleri ile ve yapıp ettikleri yalanlar…!

Değerli Dostlar,

Şimdi surenin mealini  birlikte okuyalım:

“1.Dini yalanlayanı gördün mü?
2.İşte  böyle biridir yetimi itip kalkan, (eyleminde merhametsiz)
3.Yoksulu doyurmaya teşvik etmez. (söyleminde merhametsiz)
4-Yazıklar olsun (böyle) namaz kılanlara ki;
5-kıldıkları namazın hakiki amacından  gafildirler,
6.Onlar namazlarıyla gösteriş yaparlar,
7.Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.”

Değerli Kardeşlerim,

Şimdi de ‘Maun’ Suresi bağlamında dini  ve  dindarlığımızın sorgulayalım.

Din nedir?

Din kelimesinin sözlük anlamlarından biri  ‘deyn’ dir ki  ‘borç’  anlamına gelir. İnsan, sahip olduğu özellikler ve güzellikler nedeni ile  fıtri olarak  kendisini borçlu hisseder. Yani insan  ontolojik  varlığı sebebi ile kendisine insanlık patentini veren  Yüce Kudrete karşı   borçlu olarak hisseder ve bu hissiyatla doğar.Kişi borçlu olduğuna boyun eğip teslim olduğu için itaat ve  bağlılık göstermek durumunda kalır. Bu anlamı ile din;  insanın Yaratanına  karşı  varlık ve nimet borcunu ödeyeceği  ilahi sistemin adıdır. Dinin  temel  inanç ilkesi Allah’a ve ahiret  gününe iman etmektir.

İnsanoğlu  bir ömür boyu yaşadığı hayatın  hesabını  , Din Gününün Malik’ine verecektir. O günü inkar etmek,  ahireti  inkar  etmek  demektir.  

Din ile bağlantılı olma açısından eylemlerimizin  dinsel açıdan değerlendirilmesi ya Dindarlık Algılamaları.

Maun suresinde kendini gösteren  profil ,  DİNCİ bir profildir.  Burada belirtilen kişi özellikle yetime karşı  merhametsizlik göstermekte ,  namaz kılmasına rağmen,  ibadetin  amacından , hedefinden ve ruhundan yoksundur. Yüce Mevla , bu profilin istismarcılığını bize  afişe  ediyor  ! Din konusunda samimiyetsiz ve iki yüzlü davranışlarını ve  zararlarını bizlere anlatıyor.

Halbuki  DİNDAR  insan böyle değildir.  Dindar insan;

1- Eyleminde ve söyleminde merhametlidir.
2-İbadetlerinde samimi ve gösterişsizdir.
3-Dini bilgiye sahiptir. ibadetlerin kişiye kazandırdığı değerlere sahiptir.
4-Paylaşımcıdır ,  farkındalık  ve incelik ruhuna  sahiptir.

Maun Suresi ekseninde  yukarıda sayılan değerler açısından  5 türlü  dini  tezahür ortaya çıkar:

a)Dindar, b)  Dinli  c) Dinci  d) Dinsiz  e) Dinsizci.

Şimdi bu grupları pozitiften negatife doğru  bir sıralama ile  inceleyelim:

A )DİNDAR OLANLAR : Maun suresindeki  dini profil, dindar bir profil değil Dinci bir profildir. Dincinin tam zıddı olan profil ise DİNDAR profildir. DİNDAR kişide aşağıdaki özellikler olmalıdır:

1-   Eyleminde ve söyleminde merhametli olmalıdır.
2-   İbadetlerinde samimi ve gösterişsiz  olmalıdır.
3-   Dini bilgi sahibi olmalı,ibadetlerin kişiye kazandıracağı değerleri bilmeli ve o değerleri kazanmalıdır.
4-   Paylaşımcı olmalı , farkındalık  ve incelik ruhuna  sahip olmalıdır.

B) DİNLİ  OLANLAR: Dini istismar etmeyen , Dindar kadar  olmasa da  dindar olmaya çalışan, yukarıda belirtilen dindara ait özellikleri edinmeye çalışan , dindarlık  yolunda hızla  yürüyen iyi niyetli insanlar bu kategoridedir.

C)  DİNCİ OLANLAR (Münafıklar): Yukarıda belirtilen değerlerden yoksun olan, dini kullanan,istismar eden,merhametten ve incelikten yoksun olan, kıldığı namazın ,yaptığı ibadetin  kişiye kazandıracağı değerlerden yoksun olan  , münafık karakterine sahip  her  türlü insan tipini ifade eder. Dinin özünden uzaktırlar, şekilcilik hastalığına yakalanmıştır.Ağızları bol laf yapar ama ruhsuzdurlar.Menfaati öne çıkarırlar.En önemli özellikleri gösterişçi olmaları ve yalancı olmalarıdır.Merhametten nasipleri yoktur.

D) DİNSİZ OLANLAR: Aslında dinsiz insan olmaz. Ateist  olarak takılanlar bile o dinsizliği din edinmişlerdir. Bu kategoride olanları, ‘islami hakikatleri kabul etmeyenler , gerçekleri örtenler  ‘ anlamında kafirler demektir. Bu grupta olanlar başkalarına zulmetmezler.Bir başkasının dini hayatına müdahale  etmeyen insanlar bu anlamda zararsızıdır gruplardır. Bunların zararları sadece kendilerinedir.

E)DİNSİZCİ  OLANLAR : Bu kategoriye dahil olanlar  inkarcılardan farklıdır.İnkarcılar dine ve dindarlara karşı bir savaş içerisinde değildir. Ama dinsizciler böyle değildir. Onlar, hem din gerçeğine ve hem de dini yaşayan dindarlara tavırlıdırlar. Bu tavırlarını maskeleyerek açığa vururlar. Bu grupta olanlar Dine ve Dindarlara olan  düşmanlıklarını, DİNCİLER’in ikiyüzlülük ve merhametsizliklerini  gündem yaparak tavır alırlar. Bazen de DİNİ OLANLAR’ın hatalarını  gündeme getirerek dine ve dindara saldırırlar. Kendilerini  bu şekilde saklamaya ve gizlemeye  çalışan bur grup, kafir ve zalimdirler.

Değerli Dostlar,

Namazlarımızda her daim okuduğumuz bu mübarek surenin din  ve dindarlık algımız ile ilgili tespitleri ,dini hayata dair olguları dikkatlerinize sunmaya çalıştık.

Kimseyi yaftalamak haddimize değildir, fakat sözler ve eylemler bir şeylerin ipuçları olabilir..

Yüce Rabbimiz, bizleri  her zaman  doğru ve gerçeğin  peşinde koşan , imanında sadık,  amelde salih,  davranışlarda seçkin olmayı nasip eylesin..!Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.