12 bin camiye 12 bin vekil imam!

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşık 2 yıldır imam sıkıntısı çekiyor. Hem de AK Parti hükümeti döneminde. Hükümet mi yoksa Diyanet mi bu işi ciddiye almıyor bilemiyoruz ama ortada bir gerçek var ki, 12 bin cami imamsız....

12 bin camiye 12 bin vekil imam!

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşık 2 yıldır imam sıkıntısı çekiyor. Hem de AK Parti hükümeti döneminde. Hükümet mi yoksa Diyanet mi bu işi ciddiye almıyor bilemiyoruz ama ortada bir gerçek var ki, 12 bin cami imamsız....

21 Mayıs 2016 Cumartesi 04:31
12 bin camiye 12 bin vekil imam!
Dini vazifelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, özellikle köylerde, yeni ismiyle mahallelerde imam bulamama sıkıntısı yaşıyor. Onlarca köylü vatandaşlar, imam olmadığı için camilerde dini vecibelerini rahatça ve huzur içerisinde yerine getiremiyor. İl merkezlerindeki camilerde imam sıkıntısı yaşanmazken, 12 bine yakın belde, mezra ve köy imam bekliyor. Köy camileri, imam olmadığı için namaz vakitlerinde köy halkı tarafından açılıp kapatılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dün 550 sözleşmeli  imam atandı. "Ramazan ayında hiçbir cami imamsız kalmayacak" şeklinde açıklamalar yapıldı. Ancak hala imam alımında ciddi bir adım atılmadı. Bu Ramazanda köyler ciddi bir şekilde sıkıntı çekecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşık 2 yıldır imam sıkıntısı çekiyor. Hem de AK Parti hükümeti döneminde. Hükümet mi yoksa Diyanet mi bu işi ciddiye almıyor  bilemiyoruz ama ortada bir gerçek var ki, 12 bin cami imamsız....

Diyanet İşleri Başkanlığı işine geldiği yönetmeliği anında değiştiriyor. Okurlarımızın hatırlayacağı üzere 06 Şubat 2014 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı, vekil olarak atanacaklarda; Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik yaptı. Neydi o değişiklik!

"MADDE 1 


"c) Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına açıktan vekil olarak atanacaklarda, atanacağı kadro için asılda aranan şartları haiz adaylar arasından il müftülüğünce yapılacak sınavda başarılı olanların açıktan vekil olarak ataması yapılabilir." 

Vekaleten atamalar nasıl oluyor. 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 86.

Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir. Bir görevin memurlar eliyle vekaleten yürütülmesi halinde aylıksız vekalet asıldır. Ancak, ilkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahallî idarelerde izin şartı aranmaz) ile, açıktan vekil atanabilir. (1)(2) (3) Aynı kurumdan (…)(4) ayrılmalar dolayısiyle atanan vekil memurlara vekalet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, kurum dışından veya açıktan atananlarla kurum içinden ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmenler ile veznedarlık görevine atananlara göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı ödenir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği
Vekaleten atamalar


MADDE 11 – (1) Vekâleten atamalarla ilgili olarak, 657 sayılı Kanunun 86 ncı maddesine göre boş kadrolardan;
a) Vaiz kadrolarına, ilgili Daire Başkanının teklifi üzerine İnsan Kaynakları Genel Müdürünün onayı ile,
b) Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına, Başkanlığın izni alındıktan sonra il müftüsünün teklifi üzerine vali onayı ile, açıktan vekil atanabilir.
(2) Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına açıktan vekil olarak atanacaklarda, atanacağı kadro için asılda aranan şartları haiz adaylar arasından il müftülüğünce yapılacak sınavda başarılı olanların açıktan vekil olarak ataması yapılabilir.

İlgili kanun ve ve yönetmelikler bunlar. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kadrolu bir öğretmeni görev mahalinden (tayin, izin, görevlendirme, yurtdışı görev, askerlik, doğum, hasta veya rapor alması durumunda) ayrılınca il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından vekil ataması yapılarak o görevlinin yeri dolduruluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığında ise durum farklı. Kadrolu bir görevli görev mahalinden (yurtdışı, doğum ve askerlik) ayrılınca vekil ataması yapılabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her dönem personel sıkıntısı çektiği bir gerçektir. Diyanet'e kolay kolay kadro verilmiyor veya gelmiyor. Diyanet, yetkili mercilerle görüşerek Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde "Vekaleten atamalar" maddesinde değişilik yaparak personel sıkıntısını gidermiş olacaktır.  

 Asılda aranan şartlar, Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına açıktan vekil olarak atanacaklarda aranıyorsa kadrolu personel gelene kadar vekil din görevlileri bu işi rahatlıkla yapabilirler. yeter ki Diyanet gerekli adımları atsın ve camiler imamsız kalmasın.

 
Son Güncelleme: 21.05.2016 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam+hafız 2016-05-19 12:27:19

Arkadaş alevi köylerinde imam istenmiyor ama alevi koyleri imamlarla dolu.diğer camiler imam istiyor onlara imam yok.sizce kim hatalı.

Avatar
mağdur imam adayı 2016-05-19 12:54:39

En iyisi kimse başvurmasin o zaman mecbur imam atarlar bu ne ya diyanet hiç bişey yapmiyor biraz tavrinizi ortaya koyun kadro alin koyun olmayın

Avatar
vekil 2016-05-19 12:59:47

Vekilde almasinlar arkadaş haftalık izin yok yıllık izin yok hasta olamazsın rapor hakkın yok az kaldı camilerin tapularını vekillerin üstüne yapacaklar

Avatar
Bürokrat 2016-05-19 11:44:42

Vekil imamları beyenmeyip yetersiz diyenler ne kadar da yanılıyorlar.

Avatar
Mustafa 2016-05-19 13:20:47

Ahh diyanet ahh ne zaman düzenli bir teşkilat olacaksın üvey evlat muamelesi yapıyorsun personeline

Avatar
Vekil imam mevlüt 2016-05-19 12:59:37

79 puanla 3 yıldır vekil imamhatiplik yapıyorum.bize yetersiz deyip kadro vermeyenler bu camilerde vekil imam kardeşlerimize nasıl görev verecekler.hem yetersizde hemde görev ver.

Avatar
Talip 2016-05-19 13:01:05

Yeter artık arkadaş önceden ehli olmayanlarla doldurdunuz kadroları şimdi alım yok yoksa sınav niye yapıyosunuz

Misafir Avatar
imam 2016-05-21 11:53:51 @Talip

başkalarını başarısız diyerek suçlamayın.eğer çok başarılı isen neden kadro alamıyorsun.sevgiler...

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ademoğlu 2016-05-19 13:13:39

İşte bu.haberiniz için teşekkürler.