4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: Dersler ve Krediler Tablosu

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 2016 yılı 4/B Sözleşmeli İmam-Hatiplere yönelik Dersler ve Krediler Tablosu müfredatı belli oldu. İşte Ayrıntılar

4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: Dersler ve Krediler Tablosu

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 2016 yılı 4/B Sözleşmeli İmam-Hatiplere yönelik Dersler ve Krediler Tablosu müfredatı belli oldu. İşte Ayrıntılar

10 Kasım 2016 Perşembe 12:26
4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: Dersler ve Krediler Tablosu
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli olan Diyanet İşleri Başkanlığımız, din hizmetlerinin etkin, verimli, kaliteli ve toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte yürütülebilmesi için personelinin bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla birçok hizmet içi eğitim, kurs ve seminer düzenlemektedir. Bunlardan biri de sözleşmeli imam-hatiplere yönelik gerçekleştirilen mesleğe hazırlık eğitimidir.

Mesleğe hazırlık eğitimi, görevlinin fiili göreve başlamadan önce bağlı bulunduğu kurum veya kuruluşu tanımasına, görevlerini, hak ve sorumluluklarını, teşkilatını ve ilgili mevzuatı bilmesine katkı sağlaması bakımından önemlidir. İlgili eğitimler neticesinde personel, görev mahallinde karşılaşabileceği olumsuz durumlar konusunda donanımlı hale gelmektedir. Aynı şekilde bu eğitim, yürüteceği hizmetle ilgili personele ufuk çizmesi, görevlinin kurumuyla sağlıklı iletişim kurabilmesi, kurumsal ilişkiler ve hizmet hayatı ile ilgili planlamalar yapmasına olanak vermektedir. Bu ve benzeri hususlar sebebiyle mesleğe hazırlık eğitim programlarının olabildiğince görev mahallinde ihtiyaç duyulacak unsurları barındırması önem arz etmektedir. Din hizmetlerinin alt hizmet başlıklarından biri ve en önemlisi olan cami içi din hizmetlerinin etkin yürütülmesinde Kur’an tilaveti, imamlık-müezzinlik becerisi, hutbe-vaaz hazırlama ve sunma becerisi gibi alanların etkisi dikkate alınarak programda bu alanlara daha fazla yer verilmiştir. Aynı şekilde vatandaşlarımızın dini ve sosyal hayatlarında karşılaşacakları manevi sorunlara din görevlilerinin çözüm bulmaları noktasında daha donanımlı ve bilgili hale gelmeleri için temel dini bilgilere programda ayrıca vurgu yapılmıştır.

Sözleşmeli imam-hatipler çeşitli sınavlardan geçmekte ve Başkanlığımızca belirlenen yeterlikleri haiz kişiler arasından seçilerek atanmaktadırlar. Bu anlamda din hizmetleri ile ilgili teorik ve pratik bilgi noktasında belli bir hazır bulunuşluk düzeyinde oldukları ifade edilebilir. Geçmiş eğitim yaşantılarında elde etmiş oldukları bilgi ve becerilerin daha da geliştirilmesi, teorik ve pratik bilgi ile ilgili din hizmetlerinin gerektirdiği donanıma sahip olmaları, görev mahallerindeki din hizmetleri ile ilgili uygulamaları tanımaları, bilmeleri, farklı mezheplere mensup vatandaşlarımızın da varlığını dikkate alarak herkese din hizmeti sunabilme becerisi ve formasyonu kazanmaları amacıyla Sözleşmeli İmam-Hatiplere Yönelik Mesleğe Hazırlık Eğitim Programı hazırlanmıştır.

I. PROGRAMIN GENEL AMAÇLARI

Sözleşmeli imam-hatiplere yönelik hazırlanan mesleğe hazırlık eğitim programı ile personelin;

1. Başkanlık teşkilatını tanıması,
2. Ana hatları ile mevzuat bilgisine sahip olması,
3. Görevinin gerektirdiği bilgi, beceri ve formasyona sahip olması,
4. Görev şuuru ve kurumsal aidiyet bilinci kazanması,
5. Tecrübe sahibi meslektaşlarının rehberliğinde bilgi, görgü ve uygulama becerisi kazanması amaçlanmaktadır.

II. PROGRAMIN UYGULAMA ESASLARI

1. Programın uygulanmasında “Dersler ve Krediler Tablosu” esas alınır.

2. Derslerin haftalık dağılımı, kursun süresi ve öğrenme alanlarının kredileri göz önünde bulundurularak dengeli bir biçimde yapılır.

3. Sınıflar kursun ilk gününde yapılacak seviye tespit sınavına göre oluşturulur.

4. Eğitimde kullanılacak yöntem ve tekniklerde işlevsellik esas alınır.

5. Kursiyerlerin gelişim düzeyleri takip edilerek, yeterli olmadıkları hususlar kendilerine fark ettirilir.

6. Yapılan eğitim etkinliklerinde zamanı verimli kullanma ilkesi daima göz önünde bulundurulur.

7. Eğitimin bir süreç olduğu ilkesinden hareketle kursiyerlerin zaman içerisindeki ilerlemeleri dikkate alınarak, öğretim hedef ve beklentileri bu ilke doğrultusunda belirlenir.

8. Eğitim-öğretim sürecinde çeşitli görsel-işitsel araç-gereçlerden yararlanılır.

9. Öğrenme-öğretme etkinliklerine mümkün olduğunca bütün kursiyerlerin aktif katılımı sağlanır.

10. Kursiyerlere daha fazla uygulama imkânı sağlamak için kalabalık sınıf ortamları oluşturmaktan kaçınılır.

11. Öğrenmenin bütün aşamalarında uygun ölçme ve değerlendirmelere yer verilir.

12. Her bir kursiyer için özellikle Kur’an-ı Kerim, imamlık-müezzinlik becerisi gibi uygulama ağırlıklı alanlara yönelik gelişim düzeylerini takip etmek üzere bilgi fişleri tutulur.

13. Her alanla ilgili kursiyerlere ileri okuma listeleri hazırlanır.

14. Kursiyerlerin görev şuurunu ve motivasyonlarını artıracak ayrıca sosyo-kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak etkinliklere yer verilir.

15. Din hizmetlerinin etkin yürütülmesine katkı sağlamak üzere tespit edilen ayet ve hadislerin kursiyerler tarafından ezberlenmesi sağlanacaktır.

16. Program süresince teorik bilgilerin kursiyerlerde kalıcı davranışlar haline gelmesini sağlamak için cuma günlerinde uygulamaya dönük etkinliklere yer verilir. Cuma günleri ders programı bu amaca hizmet edecek şekilde planlanır.

17. Müftülüklerle yapılacak plan ve program dâhilinde kursiyerlerin sabah namazı buluşmaları, cami dersleri vb. programlara katılımları sağlanacak böylece cami merkezli din hizmetleri programları hakkında bilgi ve uygulama becerisi kazanmaları hedeflenecektir.

18. İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu ile Hutbe-Vaaz Hazırlama ve Sunma derslerinde yer alan ezan, müezzinlik, namaz kıldırma, hutbe, vaaz gibi uygulamaların öncelikle camilerde gerçekleştirilebilmesi için il/ilçe müftülükleri ile koordineli hareket edilir.

19. Her bir kursiyer tarafından gerçekleştirilen uygulama etkinlikleri ekte yer alan formlar çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulur.

20. Kursiyerle öğretici arasındaki iletişimi güçlendirmek, kursiyerin eğitim görevlisinin bilgi ve tecrübesinden daha fazla faydalanmasını sağlamak, alanlarla ilgili elde edilen bilgilerin beceri haline gelmesini temin etmek amacıyla kursiyerler küçük çalışma grupları halinde eğitim görevlilerine dağıtılır.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.