4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 2016 yılı 4/B Sözleşmeli İmam-Hatiplere yönelik İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu ders müfredatı belli oldu. İşte Ayrıntılar

4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 2016 yılı 4/B Sözleşmeli İmam-Hatiplere yönelik İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu ders müfredatı belli oldu. İşte Ayrıntılar

10 Kasım 2016 Perşembe 12:41
4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

İMAMLIK VE MÜEZZİNLİK FORMASYONU

* Etkili bir din hizmetinin sunumunda imamhatiplik ve müezzinliğin önemine değinilecek bu bağlamda din görevlisinde bulunması gereken temel niteliklerin neler olduğu üzerinde durulacaktır.

* Program kapsamında tespit edilen duaların çıktıları eğitim öncesinde hazırlanarak kursiyerlere dağıtılıp ders esnasında önce öğretici sonra da her bir kursiyer tarafından uygulanacaktır.

* Dualarda makamsız, düz bir okuyuş tercih edilerek harflerin doğru bir şekilde telaffuzuna özellikle vurgu yapılacaktır. Bu esnada sesini nasıl ayarlaması gerektiği, kelimelerde hangi durumlarda ve nerelerde vurgu yapmanın doğru olacağı öğretici tarafından gösterilecektir. Bu duaların meclisin durumuna göre fazla uzatılmaması hususu ayrıca ifade edilecektir.

*Program veya merasimlerin içeriğine uygun olarak Arapça duaların yanında Türkçe dualara da yer verilecek ve kursiyerlere programın gündemine uygun konuşma yapabilme becerisi kazandırılacaktır.

* Her kursiyer, programda yer verilen merasimlerin icrası, yapılabilecek dualar ve bu merasimlere uygun 10 -15 dakikayı geçmeyen konuşmalar hazırlayacak ve bu konuşmaları irticalen yapma becerisi kazanacaktır. Ayrıca şehit cenazesi, doğal afet vb. özellik arz eden durumlarda icra edilecek merasimlerde din görevlisinin göz önünde bulundurması gereken ilkelere vurgu yapılacaktır.

* İmam-hatip ve müezzin -kayyımların beş vakit namaz başta olmak üzere cemaatle kılınan namazların icrasında; sûre tercihleri ve çeşitliliği, cemaatin hazır bulunuşluğunu gözetme, empati yapma gibi usûlle alakalı temel ilkelere yer verilecektir.

* Namaz, hutbe, kâmet, tesbihat vb. pratik din hizmetlerinin uygulanmasında Hanefi mezhebi ile Şafii mezhebi arasındaki temel farklara değinilecek ve bu hususlar uygulamalı olarak gösterilecektir.

* Temel makamlarla ilgili öncelikle teorik çerçeve oluşturulacaktır. Makamların özelliklerine, zaman-makam uyumuna değinilecek ve makamlar arasında karşılaştırma imkânı sağlanacaktır.

* Ezan, sala, kâmet ve tesbihatta makam seçiminin önemine vurgu yapılacaktır.

* Teorik çerçeve oluşturulduktan sonra temel makamlarda ezan, sala ve kâmet uygulamaları öncelikle öğretici, daha sonra da her bir kursiyer tarafından gerçekleştirilecektir.

* Sala formu, cuma ve cenaze salası olmak üzere iki farklı şekliyle kursiyerlere öğretilecek ve ayrıca uygulaması gerçekleştirilecektir.

* Mevlid-i şerif vezin, heceleme, prozodik yapılarına ve mûsikî geleneğimize uygun olarak her bahre uygun makamda okunacaktır.

* Ezan, kâmet, tesbihat, hutbe, namaz kıldırma vb. uygulamalarda Başkanlığımız web sitesi, Diyanet TV ve Başkanlığımızca hazırlanan görsel ve işitsel materyallerden yararlanılacaktır.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 10.11.2016 12:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müezzin 2016-11-10 18:36:07

müezzin kelimesini diyanet lugatından çıkarılalı 5 sene oldu biliyormusunuz ismini anmıyor yani 5 yıldır müezzin alımı yok hafız olup düz lise mezunlarını müezzin alımını bekliyor