4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: Temel İslam Bilimleri

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 2016 yılı 4/B Sözleşmeli İmam-Hatiplere yönelik Temel İslam Bilimleri (Temel Kavramlar ve Konular) ders müfredatı belli oldu. İşte Ayrıntılar

4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: Temel İslam Bilimleri

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan, 2016 yılı 4/B Sözleşmeli İmam-Hatiplere yönelik Temel İslam Bilimleri (Temel Kavramlar ve Konular) ders müfredatı belli oldu. İşte Ayrıntılar

10 Kasım 2016 Perşembe 12:51
4/B Sözleşmeli İmam-Hatip Ders Müfredatı: Temel İslam Bilimleri
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

TEMEL İSLAM BİLİMLERİ (TEMEL KAVRAMLAR VE KONULAR)


* Akaid, tefsir, hadis, fıkıh, İslam mezhepleri tarihi öğrenme alanlarının kursiyerlerde geliştirmeyi hedeflediği eleştirel düşünme, kaynakları kullanabilme, bu kaynaklardan yararlanabilme becerilerini geliştirebilmek amaçlanacak ayrıca İslami bir kişilik ve tasavvur inşasına yönelik bir bakış kazanmaları için, öğrenme-öğretme sürecinde; anlatım, metin okuma, soru-cevap, tartışma, araştırma, sunum gibi yöntem ve teknikler uygulanacak, bu bağlamda ileri okuma listeleri hazırlanarak kursiyerlerle paylaşılacaktır.

* Kursiyerlerde akaid ile ilgili kavramsal çerçevenin oluşturulmasına katkı sağlayacak bilgiler bağlamında kelam, selef, iman, tevhid, küfür, fısk, şirk, tekfir vb. temel akaid kavramları üzerinde durulacaktır.

* Sağlıklı bir dini düşüncenin oluşmasında bilgi kaynakları, sahih dini bilgiye dayanma, Kur’an ve sünnet bütünlüğü, bağlamı gözetme, bilginin irfan ve hikmet boyutunu önemseme gibi ilkelerin önemine vurgu yapılacaktır.

* İslam’ın tevhid dini olması, akla önem vermesi, kolaylık dini olması, barış ve sevgi dini olması, evrensel olması, aşırılıklardan uzak olması, dünya ve ahiret dengesini gözetmesi, fıtrata uygun olması gibi İslam inancının temel ilkelerine değinilecektir.

* Kur’an ve hadisler çerçevesinde mü’min bir şahsiyetin inşasında iman, amel ve ahlak birlikteliğinin önemi üzerinde durulacaktır.

* Günümüz inanç problemleri konusu, pozitivist ve seküler bir dünya görüşü, materyalizm, ateizm, hazcılık, tekfir, determinist kader anlayışı gibi hususlar çerçevesinde işlenecektir.

* İslam düşüncesinde ihtilaf olgusunun doğru anlaşılması bağlamında; ihtilafın tanımı, nedenleri, rahmet yönü, ihtilaf olgusunu doğru yönetmenin önemi ve ihtilaf ahlakının ilkeleri konularına değinilecektir.

* Tefsir ilminin temel kavram ve kaynakları, tefsirin rivayet ve dirayet yönü hakkında bilgiler verilecektir. Tefsir tarihi içerisinde tefsir geleneğinin farklı yorumlar ortaya koyan yapısı ve nedenleri, tefsir geleneğinin sunduğu birikimin bugün nasıl anlamlandırılacağı ve bu birikimden yararlanma ilke ve esasları üzerinde durulacaktır.

* Tefsir ilminin temel kavramları bağlamında muhkemmüteşâbih, esbâb-ı nüzûl, nâsih-mensûh, garîbu’l-Kur’an îcâzü’l-Kur’an vb. öne çıkan kavramlar hakkında genel bilgiler verilecektir.

* Kur’an’ın doğru anlaşılması ve yorumlanmasında bağlam, sebeb-i nüzul gibi noktalara vurgu yapılacaktır.

* Kur’an’ı anlama ve yorumlama konusunda günümüz tefsir problemleri ve bu problemlerin çözümünde ortaya konan metodolojik yaklaşımlar hakkında bilgiler verilecektir.

* Hadis ilminin temel kavramları bağlamında hadis, sünnet, rivayet, ravi, isnad, sahih hadis, zayıf hadis, mütevatir hadis vb. öne çıkan kavramlar üzerinde durulacaktır.

* Hadisin fıkıh, kelâm, tefsir ve benzeri İslâm bilimleri için veri teşkil etmesi, İslam ahlakının temelini oluşturan bilgi kaynaklarından biri olması bakımından İslâm disiplinleri içerisindeki önemi vurgulanacaktır. Hadis ilminin temel kavram ve kaynakları (Câmi’, Sünen, Kütüb-i Sitte, Kütüb-i Tisa’ vb.), hadis ilminin tarihi gelişimi, hadis kaynaklarından yararlanma esasları, hadislerin farklı yorum ve hükümlere nasıl imkân verdiği, hadislerin tahlil ve tenkidine ilişkin tarihi ve güncel yaklaşımlar değerlendirilecektir. Hadis çevirisinde karşılaşılan yöntem sorunları üzerinde durulacak, hadisleri doğru anlama ve yorumlamada metodolojik bir perspektifin önemi vurgulanacaktır.

* Hadisleri kullanmada rivâyetin sıhhatini araştırma, rivayeti doğru anlama, yorumlama ve güncelleme hususlarına değinilecek, sünnete şekilci, inkârcı ve işlevsel yaklaşım gibi günümüz farklı sünnet algıları üzerinde durulacaktır.

* İctihad, müctehid, telfik, mezhep, efa’l-i mükellefin vb. fıkıh ilminde öne çıkan kavramlar üzerinde durulacaktır.

* Kürtaj, bankacılık, organ nakli gibi güncel dini meselelerle ilgili kursiyerler detaya girilmeden bilgilendirilecek ve bu gibi konulara yaklaşımda göz önünde bulundurulması gereken ilkeler üzerinde durulacaktır.

* Fıkıh ilmi ve fıkhi mezheplerin oluşum süreci, kaynak ve yöntem farklılıkları, fıkhın bireysel ve toplumsal problemlere çözüm üretmesi bağlamında fıkıh metodolojisini bilmenin önemi vurgulanacaktır.

* Kredi-konu dengesi göz önünde bulundurularak mezheplerin isimlendirilmeleri, literatürleri ve mezheplerin oluşumunda etkileri fazla olmayan isimlere ders ortamında girilmeyecektir.

* Mezheplerin oluşum sürecinde siyasi ve sosyo-kültürel gelişmelerin etkilerine değinilecektir.

* İslam tarihinde akaid sahasında yaşanmış kriz dönemleri ile kırılmalara değinilerek, bu kırılmaların günümüzdeki izdüşümleri noktasında kursiyerlerde farkındalık oluşturulacaktır.

* Tarihi süreç içerisinde teşekkül eden oluşumların görüşleri, günümüzdeki temsilcileri, faaliyet alanları ile etkileri işlenecektir.

* İslam içi farklı dini anlayışların bir ayrılık değil zenginlik ve rahmet unsuru olduğu ilkesi üzerinde özellikle durulacaktır.

* Mezhepler temel görüşleri çerçevesinde gereksiz detaylara girilmeden ele alınacaktır.

* Konular kursiyerlerin din hizmetlerini yürütmelerine katkı sağlayacak şekilde işlenecektir.

 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 10.11.2016 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.