Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İmam ve Müezzinlerin "Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu'nu" doldurmalarını talep etti.

Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İmam ve Müezzinlerin "Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu'nu" doldurmalarını talep etti.

28 Kasım 2016 Pazartesi 20:41
Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu
Erdi KARADENİZ 
DiNiHABERLER.COM / öZEL


15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte vatandaşın Diyanet'e olan teveccühü haklı olarak yeni projelerin yapılmasını zorunlu kılıyor. İslam'a hizmet ettiği düşünülerek milletin destek verdiği FETÖ'nün içi boş hurma kütüğü çıkması olur olmaz tüm cemaatlerin sorgulanmasını da beraberinde getirdi.

Anlaşılan o ki İslami yapıya sahip cemaatler bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar az. Bu durumun farkına varan Müslüman, haliyle Diyanet'ten Kur'an ve sünnet merkezli sahih bilgiler vermesini bekliyor.

28 Şubat iradesinin Müslümanlara vurduğu son darbeden sonra hızla toparlanan Diyanet'in 15 Temmuz sonrası manevi sorumluluğuna paralel taşımak zorunda kaldığı yük kat be kat arttı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, camiler ve Kur'an Kursları ile hitap ettiği alanları öğrenci yurdu, engelliler, hapishaneler, kreşler, anaokulları gibi bir çok alanda dini rehberlik ve manevi destek programları ile zenginleştirdi.

Görüntüde Diyanet'in çalışma alanları artmasına rağmen etki alanı maalesef pek de yüksek değil. Bunun nedeni ise sorumluluğu taşıması gereken din görevlilerinin okuma, anlatma ve araştırma alışkanlığının pek de arzu edilir derecede olmaması.

İşte bu durumun farkına varan Başkanlık, din görevlilerini okuma ve araştırmaya sevk etmek, keyfi uygulamalara son vermek, kontrol edilebilir bir din anlayışını topluma sunmak amacıyla bir dizi tedbir aldı.

Bu tedbirler çerçevesinde Diyanet, insan kaynağı olan Din görevlilerinin daha etkin ve verimli çalışmasının yanısıra geleceğe dair uygulanabilir planlar yapabilmek amacıyla Din Hizmetleri Yönetim Sistemi'nde (DHYS) "Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu" başlıklı bir giriş ekranı oluşturdu. Her ne kadar bu ekran yıllardır varsa da Diyanet toplumda beliren beklentilerle birlikte oluşan psikolojik ortamında tesiriyle artık bu sayfayı daha etkin kullanmayı planlıyor. Bu itibarla cami odaklı din hizmetleri ile ilgili mevcut projelerin ne ölçekte hayata geçirildiğini tespit etmek ve "2016 Yılı Din Hizmetleri Raporu"nda değerlendirilmek üzere;

1. İlgili ekranda var olan formun cami görevlileri tarafından yazılı olarak doldurulması sonrası müftülük onayına sunmaları,

2. Müftülüklerin din görevlilerince doldurulan bu formları titizlikle inceleyerek gerçeğe uygun olarak doldurulup doldurulmadığını tespit ettikten sonra gerçek ve uygulanabilir olan formları onaylamaları,

3. Herhangi bir sebeple görevlisi görevde bulunmayan veya münhal camilere ait bilgilerin müftülükçe görevlendirilecek bir personel marifetiyle tespit edilerek ilgili forma işlenmesi ve onaya sunulması,

4. Din görevlileri kadar müftülüklerin de gerçeğe aykırı bilgi girmekten uzak durarak yılın belli dönemlerinde ibadete açık bulunan cami ve mescitler (yayla vs.) için bilgi girişi yapmamaları gerekiyor.

5. Müftülüklerce onaylanan formların sistem üzerinde bulunan "Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formu"na DHYS sorumlularınca en geç 06.01.2017 Cuma günü mesai bitimine kadar kaydedilmesi,

6. Onaylanarak sisteme kaydedilen formların gerektiğinde denetimlerde ibraz edilmek üzere müftülükte özel dosyasında da yazılı çıktıları alınarak muhafaza edilmesi gerekiyor.

Aslında bu çalışma bir noktada, "Din görevlilerine ne desem boş. Ne yaparsam yapayım din görevlilerini çalıştıramıyorum.." şeklinde serzeniş yapan müftüler için altın bir fırsat sunuyor. Bu çalışma ile Müftülerin imam ve müezzinleri okumaya teşvik etme imkanı doğabileceği gibi okuma ve araştırma sonucunda elde edilen bilgilerin cami ve sair ortamlarda anlatmaları durumunda cami merkezli gençlik yapılanması konusunda ciddi çalışmalar yapılabilir.

İşin gerçeği bu projenin merkezinde müftüler bulunuyor. Gelen projeler bir noktada müftülerin etkinlik, rehberlik etme yeteneği ve iletişim becerilerini de ortaya koyacak.Not: Din Görevlileri, Cami Odaklı Din Hizmetleri Bilgi Formunu il ve ilçe müftülüklerden temin edebilirler
Son Güncelleme: 28.11.2016 21:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam bayıldı 2016-11-28 21:20:31

السلام عليكم proje güzel ama gelde bunu işleme koyacak takip edecek müftüler lazım onlarca proje sunduk özellikle davet alanında ama malesef müftü hazretleri bize iş yükleme gerek yok diyor ve sadece bir örnek öle bitireyim ben 2 yılı aşkın görev yerim değişti

Avatar
adem 2016-11-28 22:52:54

tamam yapılsın da hangi bütçeyle bu olacak...beklenilen hizmet maddiyatla olacak şeyler.... sadece kitap okumak, anlatmakla olmuyor bu iller...marifet iltifata tabiidir....vereceksin ki alacaksın... vermeden alamazsın...programlar...geziler davetler ,hediyeler, yardımlar vs. olacakki ses getirsin gerçek hakiki faaliyet olsun...bunlarda parayla oluyor..olmayınca biryere kadar. demem o ki imkanlarla orantısız faaliyet bekleniyor imkanı olan cami var olmayan cami daha çok...imkanı olsa bile dernek ci efendiler bu tür işlere harcama yapmak istemiyorlar.. velhasıl her-camiye bütçe tahsis edilmeli ve takip edilmeli bak gör o zaman neler oluyor..öle yapsınlar etsinler demek kolay..

Avatar
din gönüllüsü 2016-11-29 09:04:38

en sevdiğim kurum: tamam bir takım yenilikler yapın ama bunu yaparken muhterem hoca efendileri de sürekli baskı altına almayın, onları ezmeyinn,hoca efendileri boş boş oturuyorlar izlemini vermeyin. benim çok sevdiğim hocalığı ve hocalarımı ezmeyin. diyanetin ve müftülüklerin ezici ve ikinci sınıf uygulamalaı yüzünden imam arkadalar ve aileleri sürekli pisokolojik baskı altındalar..bence müftüler ai̇le havası i̇çi̇nde imamlarla kur'anın içeriğini işlesinler imamlarda cemaatle paylasınlar. bunu yaparkende imamları öğrenci gibi görmesinler, saygılar.....

Avatar
Mustafa 2016-11-29 14:50:13

Ust akıl dediğimiz burokrat maalesef tabanı bir anlaya bilse olay kendiliğinden cozulecek fakat araya duvarlar ördüğünuz müddetçe bu aldığınız kararlar bey hude bizler artık toplumun psikolojik uzmanı olduk bunları anlamayın bu projeler başarılı olamaz sebebini üst akıl iyibiliyor

Avatar
Ali Hoca 2016-11-29 17:08:23

Günaydın diyorum. Ve çok kızıyorum,bir o kadar da özülüyorum.yani illaki bu ümmetin başına bir sey gelecek o zaman mı yaptırımlar uygulanmaya başlanıyor. Oysa yıllardır bunu söylüyoruz.