Cumhurbaşkanı, Diyanet'i ve imamları daha etkin çalışmadıkları için eleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen Diyanet İşleri Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Öğrencileri Yaz Etkinliği kapanış programında konuştu.

Cumhurbaşkanı, Diyanet'i ve imamları daha etkin çalışmadıkları için eleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen Diyanet İşleri Başkanlığı Doğu ve Güneydoğu Öğrencileri Yaz Etkinliği kapanış programında konuştu.

05 Ağustos 2017 Cumartesi 14:14
Cumhurbaşkanı, Diyanet'i ve imamları daha etkin çalışmadıkları için eleştirdi
banner283

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler Güneydoğu'da Doğu'da döndürülmek istenen çarkları tersine çeviriyorsunuz" dedi.

Erdoğan, "Diyanet'in yaz kampına katılan tüm çocuklarımızın ailelerine şükranlarımı sunuyorum. Sizler İnşallah Asım'ın nesli olacaksınız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler bu kursa iştirakle, haksızlığa, esarete asla katlanamayacağınızı ve bunun için gerekirse dünyaya meydan okuyacağınızı söylemiş oluyorsunuz" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Diyanet İşleri Başkanlığımız ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen yaz kampının kapanış toplantısında sizlerle birlikte olmak bana ayrı bir güç katmıştır. 

Vesile olan kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Siz sevgili evlatlarımızın geleceğe yönelik Türkiyemizin birer köşe taşı olduğuna, olacağına inanıyorum. İnşallah sizler özellikle Güneydoğu'da, Doğu'da döndürülmek istenen o kirli çarkları şu anda tersine çeviriyorsunuz, tersine çevireceksiniz buna inanıyorum. 

Bu yaz kamplarının bundan sonra inşallah çok daha farklı bir şekilde düzenlenmesini, güçlü bir şekilde düzenlenmesini de arzu ettiğimi ifade etmek istiyorum.

MEMLEKETİNDEN ÇIKAMAYAN YAVRULARIMIZ BU KAMPA KATILACAK

İnşallah memleketlerinden çıkamayan yavrularımızın medeniyetimizin köşe taşlarıyla tanışmasının çok önemli olduğuna inanıyorum. Bunları süratle halledip, bütün yavrularımızı gerek orta, gerek lise kısmındaki öğrencilerimizi buralara sevketmek suretiyle yaz boyu çalışmalarının çok faydalı olacağına inanıyorum. 

Katılan tüm çocuklarımıza, anne ve babalarına bu vesile ile şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca çocuklarımızın eğitimi için fedakârca çalışan görevlilerimize, Kur'an kursu görevlilerimize şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Çocuklarımız ve gençlerimiz bizler için gözümüzün nurudur.

KİM ALLAH'A YAKINSA ÜSTÜN ODUR

Haziran seçimlerinde biraz başarı gördüler, hemen ardından sokaklara çağırdılar ve 53 kişinin ölümüne neden oldular. Hani siz Kürtlerin temsilcisiydiniz? Nasıl iş bu? 

Şu anda bizim hükümetimizde, partimizde Kürt kardeşlerim var. Az önce size hitap eden Bekir Bozdağ Bey Kürttür. Aynı şekilde Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek Bey Kürttür. 

Benim genel başkan yardımcım Mehdi Eker Bey Kürttür. Bizim böyle bir derdimiz yok. Üstünlük Kürtlük ile Türklük ile değil, kim Allah'a daha yakın ise o üstündür.

BİRÇOĞU MERMİ ÇEKİRDEKLERİNİ VÜCUDUNDA ŞEREFLE TAŞIYOR

Çanakkale'de bütün dünya birleşti, Anadolu'ya sahip çıkmak istediler ama geri döndüler. 15 Temmuz'da ecdadınız mirasını tüm dünyaya gösterecek duruş işte sizin duruşunuzdur. F-16'lar bu milletin üzerinden uçtu. Ama 15 Temmuz gecesi benim milletim kaçmadı. 

Tam aksine üzerine üzerine gitti. 250 şehit verdik. Hepsi şehadete yürüdü. Ama bir şeye inanıyorlardı: Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz... 

İşte buna inanmak çok önemli. İşte o ölmeyeceğine inanmıştı. Öyle yürüdükleri için de Rabbim onları peygamberlere en yakın makamına, şehadet makamında ağırladığına biz inanıyoruz. 

O gece 2 bin 193 gazi verdik. Birçoğu kolunu kaybetti, birçoğu ayağını kaybetti. Birçoğunun şu anda mermi çekirdekleri vücudunun değişik yerlerinde, ama şerefle onu taşıyorlar.

"ALLAH'IN RAHMETİNDEN ÜMİDİMİZİ KESMEYECEĞİZ"

15 Temmuz'da ezanına ve bayrağına el uzatanların başını ezeceğini dünyaya gösteren nesle yakışan duruş sizin duruşunuzdur. Bu yaz kampı çok önemli. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Feyzinizi attırsın. 

Çeşitli platformlarda kimilerinin yeni nesil konusunda ümitsizliğini görüyoruz. Ben ise ümitliyim. Allah'ın rahmetinden ümidimizi kesmeyeceğiz. Tarihini, kültürünü, medeniyetini bilen bir neslin geldiğine inanıyor ve bu nesli karşımda görüyorum.

Biz nasıl ecdadımıza mahçup olmamak için çalışıyorsak sizlerin de aynı anlayışla gayret göstereceğinizden şüphe duymuyorum. Her alanda yaptığımız yatırımlar size daha iyi bir gelecek bırakmak için. 

Sevgili çocuklar, değerli misafirler, bugün burada bulunan gençlerimiz Mardin, Şırnak ve Hakkari'den geldi. Terör 35 yıldır özellikle bu şehirlerimizin bulunduğu bölgedeki insanlarımızın hayatında derin yaralar açtı.

"SİYASETTE 40 YILLIK GEÇMİŞİM VAR"

Siyasette 40 yıllık geçmişim var. Gençlik kollarındayken o bölgelerde çalışmalar yürütürdüm. O çalışmaları yürütürken şu anda şehit olduğuna inandığım birçok kardeşimin evlerinde kaldık. 

O dönemde otellerde kalacak imkanlar yoktu. Evlerinde misafir olurduk. Yer yataklarında yatar, sofralarını paylaşırdık. Ama ne yazık ki oralara hendekler kazdılar. Ne dediler; biz Kürtler'in temsilcisiyiz. Halbuki onların benim Kürt kardeşlerimle alakaları yoktu. Yalan söylediler. 

Rabbim bizi kabileler halinde yarattı ama birbirimizle iyi tanışalım, anlaşalım diye yarattı. Üstünlük sadece ittika ile... Kim Allah'a daha yakınsa en üstün olan odur.

"BUNLAR HAYSİYETSİZ"

Bir gün babama sordum: Laz mıyız, Türk müyüz? Babam güldü. Benim dedem iyi yetişmiş bir mollaydı. Babam da dedeme sormuş. Büyük dedem de torunum yarın öleceğiz, o zaman Allah bize kavmimizi değil Men Rabbüke, Ve Ma Dinuke? 

Yani Rabbin kim? Nebi'n kim? Dinin ne? Bunu soracaklar de geç! Yaradanda ötürü seveceğiz. Yasin'imizi nasıl şehit ettiler? Diyarbakır'da kurban eti dağıtıyordu! Şehit ettiler, üzerinden araçla geçtiler. 

Bunlarda insana saygı yok! Bunlar haysiyetsiz. Bunlarda merhamet yok. Tam tersine terör örgütü hayallerinizi çalarak en büyük kötülüğü yavrularımıza yaptılar. Bu vesileyle Aybüke ve Necmettin öğretmeni rahmetle anıyorum.

SADECE 5 VAKİT OLMAZ! NAMAZI KIL KAPIYI KAPAT! BÖYLE OLMAZ

Camilerimizin içinde bir hayat, bir ruh olmalı. Sadece 5 vakit namaz, ondan sonra kapıyı kapa çekil git. Böyle cami olamaz. Böyle bir cami bizim hayatımızda yok. 

Ne yazık ki, camilerimize bu anlayışı yerleştiremedik. Yeni dönem bana göre 5 vakit ibadette ve ibadetin dışında camilerimiz sürekli hareket halinde olmalı. 

Burada Diyanet İşleri Başkanlığımıza büyük görev düşüyor. İl, ilçe müftülerimize büyük görev düşüyor. Hocalarımız namaz vakitlerinin dışında 7'den 70'e halkımızı alacak, camilerimizde eğitecek, öğretecek. 

Bunu başlatmamız lazım. Çünkü iyi bilirim, mahalleli mahallesinin imamına güvenir. Kapısını ona açar, acaba bu güven devam ediyor mu, etmiyor mu? Bunu bir araştırmamız lazım. 

Eğer devam etmiyorsa bunda da bir sıkıntı var. Acaba bu güveni niye kaybettik? Bu güveni tesis etmek için neler yapmak lazım, bunun adımlarını atmak lazım.

Kaynak: Dinihaberler

Son Güncelleme: 07.08.2017 12:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan temel 2017-08-05 16:05:52

memuru şefi müdürü hizmetlisi bekçisi olmayan tek kurum camilerdir.bu görevlerin hepsini imam tek başına yapıyor....imamlardan Allah razı olsun minnettarız.

Avatar
şahin altay 2017-08-05 16:02:45

bu ülke hiç bir devlet memuruna olmadığı kadar imamlara borçludur....ülkeyi ve devleti yol geçmez köylerde 12 ay boyunca temsil eden tek devlet memuru imamlardır...

Avatar
vaiz 2017-08-05 15:13:58

Hadi gücün yetiyorsa reisimizede hurafeci de dini haberler!

Avatar
tarkan demir 2017-08-05 16:04:04

bu ülkede ödeneği olmayan ve sadece halktan topladığı paralarla halka hizmet veren tek devlet kurumu camilerdir...

Avatar
tamer öztürk 2017-08-05 15:58:51

fetönün cahil bir temsilcisine verilen değerin zekatı bu ülkede imamlara verilseydi bugün bu ülke bu durumda olmazdı

Misafir Avatar
ahmet 2017-08-07 01:48:31 @tamer öztürk

diyanetten atılan fetöcülerin sayısı hakkında bilgin varmı?

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
sıdkı tanır. 2017-08-06 01:48:48 @tamer öztürk

tam teşhis harika bir yorum...Allah razı olsun....

Beğenmedim! (4)
Avatar
mehmet soysal 2017-08-05 16:17:33

ilahiyatçı imam olmak istemiyor vaiz olmak istemiyor ilitam mezunu imam ve vaizlede ancak bu kadar başarı elde ediliyor sayın cumhurbaşkanım...mebde fakülte mezunu müdür 5 saat derse giriyor 30 saat ek ders alıyor müdür maaşı alıyor...diyanette ilahiyat mezunu imam vaiz ancak bir hemşire kadar maaş alabiliyor ....adam diyanettee niye çalışsın...lise mezunu imamda asgari ücretten bir az fazla maaş alıyor netice bu

Avatar
vaiz 2017-08-05 15:18:18

İşinize gelmeyince ya siler yada paylasmassiniz ifade özgürlüğü deyip onca alime hakaret et kendin eleştirilince de tir tir titre sayın yönetici ! Ahirette görüsecez daha doğrusu hakaret ettiğiniz tir tir titrediğiniz Ehli Sünnet alimleriyle görüseceksiniz.

Avatar
memur 2017-08-07 18:27:31

Söylediklerinizin hepsine katılıyoruz Sayın Cumhurbaşkanım. Lakin bizimde bazı taleplerimiz var.
1- Öncelikle mevcut din eğitimi sistemi ile hedeflediğimiz kadro yetişmeyecektir. İmam Hatiplerin yanı sıra sırf Din görevlisi yetiştirecek okullar olmalıdır.
2- Diyanet İşleri Başkanlığına bu hedefi benimsemiş, cesur ve de yetkisi geniş bir başkan getirilmelidir.
3- Büyük köyler dahil şehirlerde ki bütün camilerin çift görevlisi olmalıdır.
4- Müftülerimizin vali kaymakam ve mahalli siyasetçilerin baskısından kurtulması gerekir.
5- Din görevlilerinin itibarının yükseltilmesi için manevi ve maddi destekler gerekir.

Misafir Avatar
imam 2017-08-09 10:26:25 @memur

Çok haklısın Vali veya kaymakamdan bir yazı geliyor yapmak mecburiyetindesin. Sorgulama yok. Başka kurumların yapması gereken görevi biz imamların yaptırdılar. Neymiş imamlar halkla iç içe imiş. vali öyle istemiş

Beğenmedim! (0)