Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihselci mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı konuşma hocaefendilere bağlı olan art niyetli kişilerce çarpıtılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihselci mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı konuşma hocaefendilere bağlı olan art niyetli kişilerce çarpıtılmaya başlandı.

09 Mart 2018 Cuma 12:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihselci mi?
banner283

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle yaptığı konuşmayı bağlamından koparan kimi iyi niyetli kimi kötü niyetli kişiler sosyal medyada "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarihselci yaklaşıma sahip olduğu", "İslam'da reform istediği", "Arabistandaki gibi ılımlı İslam'a geçmek istediği" gibi yorumları beraberinde getirdi. 

Oysa Cumhurbaşanı Erdoğan son günlerde İslam'ın ruhuyla bağdaşmayacak şekilde kendi fikrini İslam'ın yorumu gibi sunan İhsan Şenocak, İsmail Hünerlice, Cübbeli Ahmet, Mahmut Usta Osmanoğlu ve son olarak Nureddin Yıldız'ın konuşmalarının gündemi meşgul etmesi üzerine haklı olarak sert çıkmak zorunda kaldı

Hatırlanacağı üzere İhsan Şenocak, pantalon giyen kızları İslam dışı ilan etmiş ebeveynlerini cehennemle tehdit etmişti. 

İhsan Şenocak gibi İsmailağa cemaatinden İsmail Hünerlice, pantalon giyen kadınlara açık açık "Namussuz" demiş ve bu konuda ölmeye hazır olduklarını söylemişti. 

Cübbeli Ahmet'in okullara kızların gönderilmemesi gerektiği illa kızlar okutulacaksa kendi medreselerine gönderilmesi yolunda daha önce yaptığı açıklamaları tekrar gündem olmuştu. 

MAHMUT USTA OSMANOĞLU: KADIN ŞOFÖR POLİSİN KUCAĞINA DÜŞER

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun tüm bu fetvaları bastırırcasına, araba kullanan kadınların şehvet duygularını kamçıladığı yorumları infiale yol açmıştı. 

"Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevî tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır." (Meryem, 59) ayetini kafasına göre yorumlayan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun araba süren kadınları şehvetleri tahrik etmekle suçlayıp araba kullanmasına haram demesi kabul edilecek bir fetva değildir. dinihaber.com Eminiz ki şu an Mahmut Ustaosmanoğlu'nun kızı, torunları ve gelinleri araba kullanıyodur. 

Kadınlar konusunda Nureddin Yıldız'ın, kadınların dövülmesinin Allah'ın kendilerine verilmiş bir lütfu olarak sunması, asansörde kadınla başbaşa kalmanın halvet olduğu yolunda fetvaları bardağı taşıran son nokta olmuştu. 

CUMHURBAŞKANI NE DEMEK İSTEDİ?

İmam Hatip Lisesi mezunu olup yıllarını İslam'a gönül vererek geçiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tüm hayatı milletin gözü önünde geçmekte ve Müslümanlar lehine yaptıkları ortada iken kendisini farklı yaftalarla suçlamak ancak iftiradır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam'ın güncel yorumundan kastı, bazı hocaefendilerin mezhep, cemaat, örf ve adetlerden kaynaklanan anlayışlarını İslam dininin bir emri imiş gibi görüp millete sunmalarından vazgeçmeleri noktasındadır. Dinin iman ve ibadet kısmı teabbudidir. Lakin fıkhın Müslümanların maslahatına yorumlanması ve güncellenmesi elzemdir ve bu tarih boyunca da böyle olagelmiştir.

Örneğin Hz. Ömer (ra) Hz. Peygamber dönemindeki nikah anlayışını tümden değiştirirken Hz. Osman zekat toplama işini devletten alıp vatandaşın vicdanına bırakmıştır.

Hz. Ebu Bekir döneminde düzenli ve maaşlı ordu kurulurken, Hz. Ömer döneminde maaşlı din adamları ve kadılar göreve başlamıştır.

Yine Hz. Ali Allah Resulü zamanında olmayan hapis uygulamasını ilk kez gündeme getiren kişi olarak tarihe geçmiştir. 

Dört büyük halife döneminde Allah Resulü'nün hayatında olmayan bir çok yeni örnek ve uygulama da bize gösteriyor ki İslam'ın üçüncü ayağı olan muamelat çağa göre değişiklik gösterebilmektedir.

MAHMUT USTA OSMANOĞLU: KADIN ŞOFÖR POLİSİN KUCAĞINA DÜŞER

"Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevî tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır." (Meryem, 59) ayetini kafasına göre yorumlayan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun araba süren kadınları şehvetleri tahrik etmekle suçlayıp araba kullanmasına haram demesi kabul edilecek bir fetva değildir. Eminiz ki şu an Mahmut Ustaosmanoğlu'nun kızı, torunları ve gelinleri araba kullanıyodur. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan işte bu gerçekten hareketle "Artık CHP döneminden kalma örfi alışkanlıklarınızı bırakarak çağın ve toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak yeni anlayışlar geliştirin. İnsanları kendi kafanızdaki yasakları İslam'a malederek insanların İslam'dan nefret etmesine yol açmayın. İslam çağlar üstü bir dindir ve bu dini en güzel şekilde herkesi kucaklarak topluma sunun. Bunu yaparken de benim yaptığım  gibi asla dininizden ödün vermeyin." demek istemiştir. 

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti:

"Din adamı olarak ortaya çıkanlar, kadınla ilgili dinimizle ilgili asla yeri olmayan şeyleri söyleyen kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar ya da çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız.

Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın.

Bizim Diyanet'teki hocalarımız ne yapıyorlar? Neden sessiz kalıyorlar? FETÖ olayı da böyle oldu. Söyledik, söyledik sonra bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan FETÖ'ye kaldı. FETÖ'nün arkasından gelen tiplere kaldı. Onların da vasıfları ortada. Kadınlarımıza müteşekkir olduğumuz bir diğer hususta şu kritik dönemde gösterdikleri sağlam duruştur."

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 09.03.2018 12:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enes 2018-03-09 12:32:54

Ulen şimdi halvet haram değil mi size göre halvet nedir Nureddin hoca yanlış mı söylemiş Allahtan korkun Bee

Avatar
cuneytsonmez 2018-03-09 14:06:47

mustafa islamoglu hocanın bir talebesi olarak nureddi̇n yildiz hocamizin sözleri̇ carpitilmiştir asönsör fetvasida battani̇ye gidiklamasi da yeri̇nde fetvadir.yaşanmiş örnekleri̇ bolca vardir ümmeti̇n gençleri̇ i̇çi̇n calisan bi̇r hocayi kimse karalayamaz nureddi̇n yildiz hoca di̇ğer hocalardan farklidir ayni zamanda kadini dövün sözleri̇de 2012 yilinda vi̇deo alinmiş medyaya geti̇ri̇lmi̇ş bazilari algi operasyonu yapiyor.nureddi̇n yildiz hocanin bayanlarin bi̇rer i̇nci̇ tanesi̇ oldugunu beli̇rtti̇ği̇ onlarca vi̇deosu var onlari göremzden geli̇yorlar.yalniz deği̇lsi̇n nureddi̇n hocam

Avatar
Felç li 2018-03-09 12:52:41

Mahmut usta iyiki felç olmus yoksa onun peşinden giden şirk sürüsu ortalığı toz duman esermiş. O açıklama ne öyle. Tambir facia.

Avatar
Sanki 2018-03-09 14:52:47

sanki birileri, ona gönül vermiş bizlerle cumhurbaşkanının arasını açmak için operasyon çekiyor gibi hissediyorum. reisi yanlış bilgilendiriyor da olabilir. bu konuda biz reisten açıklama bekliyoruz. ve sanki tarihselciler de reisin kanına girmiş gibi durum söz konusu... Allah yardımcımız olsun.

Avatar
mesele belli 2018-03-09 15:24:06

erdoğana saldırmak için bekleyen ağzı salyalı sırtlan sürülerine dikkat etmek lazım. erdoğanın şahsında ülkemizi zaafa uğratmak istiyorlar..

Avatar
hukukçu 2018-03-09 15:30:23

kadına şiddetin ayyuka çıktığı bir toplumda kadının hem dayak yiyip, hem de buna şükretmesini istemek hangi kaynaktan esinlenerek söyleniyor. hz. peygamberin yanında yıllarca kalan enes b. malik'in bana hiç bağırmadı, azarlamadı dediği peygamberin sünnetinin neresinde. cumhurbaşkanı, ibadet sahasını kastederek bir şey söylemiş değil ki. muamelat ve ukubat alanında ictihad yapılmasın mı? o zaman muaz b. cebel hadisini nasıl okuyalım. herkes işine geldiği gibi konuşmasın. herkes ağzından çıkana dikkat etmeli. tartışmalı konuların yeterince açıklanmadan 6-7 dakikalık bir konuşmada üstelik çok uç ifadeler kullanılarak uluorta üstünden geçilmesi kime ne fayda verecek?

Misafir Avatar
fakir 2018-03-09 19:48:51 @hukukçu

hukukçu! ictihat dediğin gibi muamelat ve ukubat alanında yapılır. haramları helal, helalleri haram saymak ictihad değildir bu insanı dinden çıkarır. hz. peygamberin zamanında kadınların yarı çıplak, uzuvlarını belli edecek şekilde giymeleri haramdı da şimdi bunu helal saymak ictihad mı oluyor? bir bak bakalım şenocak niye linç ediliyor? "kızlarınız daracık kot pantolonlar giymesin, haramdır günahtır" mı demiş yoksa "kızlarınızı okutmayın" mı demiş? şuanda insanlar haram olan şeyleri çokça yapıyorlar diye bu, o şeyleri helal yapar mı? o halde içki de faiz de zina da vs. helal sayılsın. suça bakar mısın nurettin yıldız demiş ki "yoğun bakımda kadın ve erkekleri birbirinden ayırmak mümkün olduğu halde neden ayrılmıyor. bu durum caiz değil" Allah aşkına bunu söylemek mi suç, günah yoksa bir adam Allahın ahkamını hatırlattı diye linç etmek mi suç, günah? sedd-i zerai nedir? günaha gidene yolları kapamak değil midir? o halde asansör meselesi bunun içine girmez mi? vs. vs.

Beğenmedim! (0)
Avatar
İh 2018-03-10 00:12:31

Burnuma pis kokular geliyor

Avatar
Hanbeli 2018-03-10 02:30:56

Bu dini istesnizde ılımlı hale getiremeyeceksiniz çünkü hak müslümanlar var olacak