D grubu camilerde bulunması gereken kitaplar

Diyanet İşleri Başkanlığı D grubu camilerinde bulunması gereken kitapları yayımladı.

D grubu camilerde bulunması gereken kitaplar

Diyanet İşleri Başkanlığı D grubu camilerinde bulunması gereken kitapları yayımladı.

15 Ocak 2016 Cuma 17:50
D grubu camilerde bulunması gereken kitaplar

   
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiKDiyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; "Kadim geleneğimizde olduğu gibi günümüzde de camileri kitaplarla buluşturmak, her bir camimize mütevazi de olsa bir kitaplık/kütüphane kazandırmak, var olan kitaplıkları/kütüphaneleri zenginleştirmek, kitaplar vasıtasıyla toplumu dini konularda aydınlatmak, okuma alışkanlığı kazandırmak, camilerimizi ilim ve irfan mektebine dönüştürmek amacıyla cami kitaplıkları/kütüphanelerinin kurulması, var olanların yeniden düzenlenmesi ve zenginleştirilmesi bağlamında ülke genelinde bir çalışma başlatılacaktır.

Bu çerçevede:

1- Kitaplığı veya kütüphanesi olmayan cami ve mescitlerde kitaplık/kütüphane oluşturulacaktır.

2- Cami ve mescitlerdeki mevcut kitaplık veya kütüphanelerde ise, cami veya mescidin iç estetiği dikkate alınarak fiziki açıdan iyileştirme ve içerik olarak zenginleştirme çalışmaları yapılacaktır. 

3- İbadet huşuunu bozmaması için cami veya mescit kitaplıkları kıble istikameti dışında caminin/mescidin yan kısımlarında uygun bir yerde konumlandırılacaktır. 

4- Cami sınıflandırmasına göre Ek-1, Ek-2, Ek-3 ve Ek-4 listelerde yer alan kitapların temin edilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. 

5- Cami veya mescit içerisindeki mevcut kitaplıkların gözden geçirilmesi, aşırı derecede yıpranmış, dağılmış ve ciltlenmesi mümkün olmayan "Mushaf-ı Şerif" ve kitapların tespit edilmesi, ek listeler dışındaki kitapların kitaplıkta yer almasının uygunluğuna karar verilmesi görevleri "Teberrukât Eşyası Komisyonu" tarafından yerine getirilecektir. 

6- "Teberrukât Eşyası Komisyonu" tarafından cami ve mescitlerde tespit edilen yıpranmış ve kullanım imkanı kalmamış "Mushaf-ı Şerif" ve kitaplar için Ek-5'teki gibi tutanak tutulacak ve bu "Mushaf-ı Şerif" ve kitaplar geri dönüşüme kazandırılmak üzere il müftülüğünce kağıt fabrikasına gönderilecektir. 

7- Din İşleri Yüksek Kurulu'nun ilgi (a) yazısı göz önünde bulundurularak söz konusu süreçte (Mushafların nakli ve sonrası işlemler esnasında) üzerinde ayet-i kerime yazılı kağıt ve Mushaflara gerekli özen gösterilecektir. 

8- Cami kitaplıklarından geri dönüşüme gönderilen yıpranmış Mushaf ve kitaplar vakıf olduğundan, yerine yenilerinin konulması noktasında gerekli ihtimam gösterilecektir. 

9- Kitaplık/kütüphane cami müştemilatında özel bir mekanda oluşturulacak ise, kitaplık/kütüphane için gerekli tüm tefrişat yapılacak; bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi, internet bağlantısı vb. ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılacaktır. 

10- Cami görevlileri, okuma saatleri planlamak ve teşvik etmek suretiyle cemaatine okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik çalışmalar yapacak, cemaatinin cami kitaplığından/kütüphanesinden daha etkin bir şekilde istifade etmesi için rehberlik edecektir. 

11- Ek-6 form cami görevlisi tarafından doldurularak müftülüğe teslim edilecek, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra onaylanan formlar, sorumlu personel tarafından en geç 23 Aralık 2016 tarihine kadar DHYS'ye girilecektir. 

12- Cami veya mescit içerisindeki mevcut kitaplıkların ve kitapların gözden geçirilmesi; aşırı derecede yıpranmış, dağılmış ve ciltlenmesi mümkün olmayan "Mushaf-ı Şerif" ve kitapların tespiti; kitaplıklarla ilgili bağış, hibe, terkin, kayıttan düşme, denetlenme, devir ve teslim v.b. hususlarda ilgi (b) yönetmelik hükümlerine göre hareket edilecektir. D grubu camileri kitap listesi  


Grup sayfamız için tıklayınız

  C grubu camileri kitap listesi

Grup sayfamız için tıklayınız


Son Güncelleme: 15.01.2016 19:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
diyanet Vakfi karsilamali 2016-01-16 06:50:27

Bahsi gecen kitaplarin alinmasi için halkin parasiyla kurulan diyanet Vakfi bu kitaplari camilere ucretsiz alip vermelidir

Avatar
aziz 2016-01-15 21:12:01

kitapları koyalım da parasını kim verecek? koy demek kolay daha caminin ihtiyaçlarını karşılı yamıyoruz ki bu kitapları nasıl alalım 60 tane .cemeatin eli cebine gitmiyor.zaten her cuma para para onlarda bıktı artık.bu kitapların hepsi diyanetin bütün camilere göndersinler biz de koyalım o zaman

Avatar
Misafir 2016-01-16 00:57:21

Aaaaa ya cevap
Ne guzel yazdınız,
Evet kutuphane omali ama yazarlar kazansin diye degil
Insanlara hizmet olsun diye olmali

Avatar
AAAAA 2016-01-15 23:33:14

yazarlar, ne kadar güzel. ama uçulmuş. imamlar alir aldırır uğraşir uğraşttirir. aaaaa o da ne çok ileriye gittiği düşünüldü mü yenir yedittirilir. dernek olsa dert olmasa dert olsa para işlerini karişmaz ama olmazsa paradan uğraşan hoca olur yedi yedirdi yenilidi hop hoca topun ağzina diğerleri de iyiyken brova yemeleri içmeri devam etsede ağırlığa göre duymadım bilmedim söylemedim diyenlerle yüz yüze kalır hop kötü hoca onlar yazar diğerleri oynar

Avatar
Adsiz 2016-01-16 15:16:55

Kitapları alınsın güzelde cemaatten para cikmiyo imamlar sıkıntıya giriyo bu kitaplari diyanetin camilere dagitmasi gerekiyo

Avatar
Fahrettin Savuş 2016-01-22 21:16:06

Diyanet Vakfı tarafından bağış ve bedelsiz olarak camilere pekala gönderilebilir.yaz kurslarında gönderdiği kitaplar,elifbalar,kur'an i kerimler gibi.bizleride dilencilikten,töhmet altından kalmaktan kurtarma noktasinda çok güzel bir hizmet olurdu.hidayete tâbi olanlara selam olsun.

Avatar
İMAM 2016-01-30 19:26:37

kömör parasi̇ni̇ cemaatta topli̇yami̇yoruz. ki̇tap parasi̇ni̇ ki̇mden i̇sti̇yeceği̇z

Avatar
Usta 2016-01-17 16:30:38

___ADMİNİN YORUMU___ http://dinihaberler.com/diyanet-haber/neden-herseyi-diyanet-ten-bekliyoruz-h87212.html