Din Görevlilerine "Ramazan Bayramı Özel Programı"

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Görevlilerine Özel "Ramazan Bayramı Özel Programı" Hazırladı

Din Görevlilerine "Ramazan Bayramı Özel Programı"

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Görevlilerine Özel "Ramazan Bayramı Özel Programı" Hazırladı

30 Haziran 2016 Perşembe 16:19
Din Görevlilerine "Ramazan Bayramı Özel Programı"
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

05.07.2016 Salı günü idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı'nın manevi ikliminden gereği gibi istifade edilebilmesi ve bu kutlu günlerin neşe ve huzurunun ülkemiz genelinde hissedilmesine katkı sağlamak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca "Ramazan Bayramı Özel Programı" hazırlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı mahalli şartlar dikkate alınmak suretiyle söz konusu programın  bütün camilerde uygulanması istedi. İşte o program..

BİLGİ NOTU “RAMAZAN BAYRAMI ÖZEL PROGRAMI”

Bayramlar; milletçe birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının, sevgi ve saygının, yardımlaşma ve dayanışmanın tesisine ve pekişmesine vesile olan müstesna zaman dilimleridir.

Bu bağlamda 5 Temmuz 2016 Salı günü idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı dolayısıyla “Ramazan Bayramı Özel Programı” aşağıdaki hususlar doğrultusunda gerçekleştirilecektir:

1. Program, 5 Temmuz 2016 Salı günü sabah namazını müteakip başlayıp bayram namazı öncesi bitirilecek şekilde, mahalli şartlar dikkate alınmak suretiyle tüm camilerde uygulanacaktır.

2. Söz konusu program il müftüsü/il müftü yardımcısı/ilçe müftüsü/vaiz ve din görevlileri öncülüğünde deruhte edilecektir.

3. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve halkımızın programa teveccühünün sağlanması hususunda müftülüklerce gerekli hazırlıklar yapılacaktır.

4. Program aşağıdaki planlama ve zamanlama doğrultusunda icra edilecektir. Buna göre;

* Sabah namazından önce Yasin-i Şerif okunması

* Sabah namazından sonra;

* Aşr-ı Şerîf: Haşr Sûresi’nin son 5 ayetinin okunması, (5 dk.)

* Tesbihât (sabah namazı buluşmalarında yapılan evrâd-u ezkâr), (10 dk.)

*Bayram Vaazı (20 dk.)


* Aşr-ı Şerîf, (5 dk.)

*Tekbir, Tehlil, Salât-ü selâm, (10 dk.)

* Bayram Namazı ve tarifi, (5 dk.)

* Duâ, (5 dk.)

5. Tesbihât, Ek-2’de gönderilen tesbihât örneği çerçevesinde cemaatin katılımıyla gerçekleştirilecektir.

6. Duâ, Ek-3’te gönderilen metin doğrultusunda yapılacaktır.

7. Bayram vaazı aşağıdaki içerik esas alınarak yapılacaktır:

* Ramazanın Değerlendirilmesi ve Kazanımları: “Gelin Gönüller Yapalım” Teması Çerçevesinde,

* Bayram’ın Bireysel ve Toplumsal Hayatımızdaki Önemi,

* Bayram İlmihali: Bayramın Bizlere Yüklediği Sorumluluklar.

8. Bayram namazı sonrası camide bayramlaşma yapılmasına özen gösterilecektir


Tesbihat duasını indirmek için TIKLAYINIZDua örneğini indirmek için TIKLAYINIZ

DUA ÖRNEĞİ

اعُوذُ بِاللهِ مِـنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيــمِ بِسْــــمِ اللهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيـمِ

أَلْحَمْدُ لِلَّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ ﴿﴾ وَالْعَاقِـبَـةُ لِلْمُـتَّـق۪ينَ ﴿﴾ وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَي الظَّالِم۪ينَ ﴿﴾ وَالصَّلٰاةُ وَالسَّلٰامُ عَلٰى رَسُولِـنَا مُحَمَّدٍ وَأٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ٓ أَجْمَع۪ينَ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ رَبَّـنَا يَا رَبَّـنَا تَـقَـبَّـلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ ﴿﴾

Bizleri ve bütün kâinatı yoktan var eden; varlığından, sevgisinden ve rahmetinden haberdar eden Yüce Rabbimiz!

Rahmeti ile bütün varlığı, kâinatı kuşatan, Rahman ve Rahim olan Rabbimiz!

Yerin ve göklerin yegâne sahibi; kalplerimizin, sırlarımızın, niyet, gaye ve hedeflerimizin yegâne mâliki Yüce Mevlâmız! Hakkıyla ifade etmekten aciz kaldığımız hamdimizi, şükrümüzü, duamızı sen kabul eyle!

Salat-ü selamımızı,tahiyyat-ü ikramımızı, her türlü ihtiramımızı Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’ya, onun âl, ashâb ve etbaına gönderiyoruz. Kabul eyle Allah’ım!

Yâilahe’l-âlemîn!

Şu mübarek bayram sabahında huzuruna geldik. Sana layık bir kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin bilincindeyiz. Bizi huzurundan boş çevirme Allah’ım!

Ya Rabbi!

Kıldığımız namazlarımızı, tuttuğumuz oruçlarımızı, okuduğumuz mukabelelerimizi, indirdiğimiz hatm-i şeriflerimizi, verdiğimiz zekât ve fitrelerimizi, yaptığımız zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazlarımızı, ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, şu Ramazan Bayramı hürmetine en güzel şekliyle kabul eyle Allah’ım!
Tüm bunlardan hâsıl olan ecir ve sevâbı;

Öncelikle Hz. Âdem’denitibaren insanlığa rehber olarak gönderilen bütün peygamberan-ı izama ve rusul-i kirama,hâssaten hayat rehberimiz Kur’an-ı bize tebliğ eden Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s)’e,onun aline, ashabına, ezvacına, ehli beytine hediye eyledik, vâsıl eyle Allah’ım!

Kur’an’ı elden ele, dilden dile, gönülden gönüle bizlereulaştıranhuffazın, ulemanın, sulehanın, din-ü devlet, mülk-ü millet uğrunda canlarından geçen aziz şehitlerimizin, ahirete göç eden kahraman gazilerimiz ile bütün ehl-i imanın aziz ruhlarına hediye eyledikhaberdar eyle Allah’ım!

Bu mübarek bayram sabahında camimizde “âmin” “âmin” diye nidada bulunan bütün cemaatimizin cümle geçmişlerinin ruhlarına hediye ediyoruz, cümlesini hissedar eyle Allah’ım!

Allah’ım!

Varlık âlemine ibret nazarıyla bakabilmeyi bizlere nasip eyle! Bedenlerimizi ve kalplerimizi imansız, Kur’ansız, harap evler gibi olmaktan muhafaza eyle!

Bizlere daima iman ve istikamet üzere olmayı ihsan eyle Allah’ım! Bizlere hakkı hak bilip hakka sarılmayı, batılı da batıl bilip ondan da uzaklaşmayı; Kur’an’a, Furkan’a tabi ve hizmetkâr olmayı nasip eyle!

Kur’an-ı Kerim’i; kalplerimizin gıdası, ruhlarımızın şifası, kabirlerimizin ziyası, maddî ve manevî dertlerimizin devası eyle. Kerim Kitabımızı ve Peygamberimiz (s.a.s)’in sünnetini doğru anlayıp hakkıyla yaşamayı bizlere lütfeyle Allah’ım!

Bize bahşettiğin ömür sermayemizi rızana uygun geçirmeyi nasip eyle! Bizleri Sana layık bir kul, Habibine layık bir ümmet eyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Bizleri anne-babalarımıza hayırlı evlatlar eyle!

Hayatımızı paylaştığımız eşlerimize, göz bebeğimiz yavrularımıza karşı görevlerimizi hakkıyla yapabilmeyi ihsan eyle Allah’ım! Onlara sevgi, şefkat, merhamet, ülfet ve muhabbetle muamele etmeyi nasip eyle!

Ailelerimize dirlik, düzenlik ve huzur ihsan eyle!

Evlatlarımızı sana itaatkâr, vatana ve millete hayırlı eyle. Onların kalplerini iman ve Kur’an nuru ile tenvir eyle Allah’ım!
Ya İlahî!

Bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne i’lâ-i kelimetullah uğruna can veren bütün şehitlerimize, gazilerimize merhametinle muamele eyle, onların makamlarını âli eyle.

Allah’ım! Millet olarak bizlere, şehitlerimizin aziz hatırasını, milletimizin ruh ve gönül dünyasında yaşatmayı nasip eyle! Bizleri, onların uğruna canlarını verdikleri yüce değerlere hakkıyla sahip çıkan, bu kutsal emanetin sorumluluğunu yerine getiren kullarından eyle!

Âlem-i İslam’ı cehalet, tefrika ve fakirlik hastalığından kurtar! Ümmet-i Muhammedi yeniden aziz bir ümmet eyle! Bizlere adaleti ayakta tutan bir ümmet olmayı nasip eyle!

Ya Rabbi!

Bu mübarek mekânda bedenlerimizi buluşturduğun gibi kalplerimizi ve ruhlarımızı birbirine yaklaştır! Kırık kalpleri onarmayı, yaralı gönülleri imar etmeyi; haset, kin ve nefretten uzak durabilmeyi, aramızda sevgi, merhamet ve kardeşlik köprüleri kurabilmeyi lütfeyle Allah’ım!

Birlikte yaşadığımız dünyamız ve tüm mahlûkat bize emanet, biz de birbirimize emanetiz. Bu emanetin gereği olarak mazlumlara, gariplere, yetimlere, kimsesizlere sahip çıkmayı; çocukların, kadınların, yaşlıların, engellilerin hak ve hukukunu korumayı bizlere nasip eyle Allah’ım!

Bu bayram sabahı hürmetine; ortak evimiz olan dünyamızı savaşlarla, işgallerle, katliamlarla, açlıklarla milyonların inlediği bir enkaz olmaktan kurtar! 

Âlemlere rahmet Muhammed Mustafa (s.a.s) Efendimizin “Allah’ım zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınıyoruz” şeklindeki duasıyla sana yalvarıyoruz. Masumların, mazlumların akan kanının dinmesini, yüzlerinin gülmesini bir an önce lütfeyle Allah’ım!

Allah’ım! Ümmet-i Muhammed’e hizmette bizlere güç ve kuvvet ihsan eyle. Kan ve gözyaşına boğulmuş, insanca ve kardeşçe yaşamaya dair ümidini yitirmiş insanlığa bizleri yeniden umut eyle!

Ya Rabbi!

Bizleri, iyilik ve takvada yardımlaşan, hak ve hakikatin yolunda olanlardan eyle!

Bizleri, birbirine kin güdenlerden, buğzedenlerden, birbirinden nefret duyanlardan; fitne çıkaranlardan, gıybet ve iftiraya bulaşanlardan, kul hakkına girenlerden eyleme Allah’ım!

Bizleri, kendisi için istediğini mümin kardeşi için de isteyenlerden; işlerini adalet, hakkaniyet, merhamet ve şefkatle icra edenlerden eyle Allah’ım!

Bu mübarek bayram sabahı hürmetine hasta kullarına acil şifalar, dertli kullarına devalar, borçlu kullarına edalar ihsan eyle Allah’ım!

Rabbimiz!

Şu mübarek Bayram sabahında gazabından rızana; cezandan affına sığınıyoruz. Bizleri affeyle; tövbeleri kabul edilip, günahları bağışlananlardan eyle!

“Rabbimiz! Yalnız sana güvenip dayandık, sana yöneldik ve sonunda da senin huzuruna varacağız.” diye sana yakaran İbrahim (a.s)’ın lisanıyla yalvarıyoruz. Huzuruna tertemiz yüzle, salih amellerle varmayı bizlere nasip eyle Allah’ım!Bizleri zikrinde, şükründe, hüsn-i ibadetinde daim eyle. Bedenlerimize sıhhat ve afiyetler ihsan eyle.

“Eğer kendilerine azap edersen onlar senin kullarındır. Şayet onları bağışlarsan aziz ve hakîm olan sensin.” diye yalvaran İsa (a.s)’ın lisanıyla sana iltica ediyoruz. Hata ve eksiklerimize bakıp bize azap eyleme. Rahman ve Rahim olansın, bizlere mağfiret eyle Allah’ım!

Peygamberimizin dilinden hiç düşürmediği dua ile sana yöneliyoruz: “Allahümmeinnekeafüvvün, kerimün, tühıbbülafvefa’fuanna” “Allah’ım! Sen affedicisin. Sen Kerim’sin. Affetmeyi seversin. Bizleri affeyle!” 

Allah’ım! Bütün peygamberlerin yaptığı dua ile sana sığınıyoruz. “Rabbena atinafi’d-dünya haseneh, ve fi’l-ahiratihaseneh, ve kına azabe’n-nar.” “Rabbimiz! Bize dünyada güzellikler ihsan eyle, Ahiret’te de güzellikler ihsan eyle. Bizi cehennem azabından muhafaza eyle.”

YâRabbe’l-Âlemîn!

Vefat anımızda dilimiz zikrinle meşgulken, alnımız secdede iken, senin sevdiğin ve razı olduğun bir hal üzereyken ruhumuzu kabzeyle! Ecel şerbetini içeceğimiz son nefesimizde, Kelime-i şahadet ki buyurun,


اشهد ان لااله الاالله واشهد ان محمدا عبده ورسوله

diyerek, ruhumuzu teslim edebilmeyi, imanlı ve selim bir kalp ile huzuruna çıkmayı cümlemize nasip eyle! Bizleri cennetinle, cemalinle müşerref olan kullarından eyle. Dualarımızı en güzel şekilde kabul eyle Allah’ım!

آمـــين و سلام علي المرسلين و الحمد لله رب العالمين
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 07.07.2016 15:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet 2016-06-30 23:35:58

masa başı programlar uygulanabilir değildir... tek tipçilik islamın ruhuna da uygun değil...

Avatar
nemil 2016-07-01 01:31:39

Program mahalline göre değişir cemaatin kapasitesig imamın kabiliyetine göre ihlaslı olmalı hazır paketle ihlas olmuyor

Avatar
memtt 2016-07-01 16:09:03

Dua çok güzel Allah razı olsun

Avatar
Hayırlı 2016-07-01 05:30:40

Sizde ihlasmatik var mı?Nemil kardeş bence çok olumlu bir çaışma

Avatar
Samimiyet 2016-07-03 13:47:16

Dua yurekten gelmeli samimi olmali.klişe kelimeler robotlasmis imamlar feyiz ve rahmeye vesile olamıyor.yurekten edelim inşAllah

Avatar
Hayırlı 2016-07-01 05:33:08

İslamın ruhuna uygun olan kuran ve sünnettir bu uygulama da zikr sünnete dayanıyor.Masa başındaki değer ve hizmet üretmiş siz de nrtten eleştiri.