Din işleri yüksek kurulunun 2012 tarihli kararı: KÜÇÜKLERİN EVLENDİRİLMESİ

Diyanet meseleyi 6 yıl önce çözmüş! Diyanete itibar suikastı düzenleyenler buna ne diyecek?

Din işleri yüksek kurulunun 2012 tarihli kararı: KÜÇÜKLERİN EVLENDİRİLMESİ

Diyanet meseleyi 6 yıl önce çözmüş! Diyanete itibar suikastı düzenleyenler buna ne diyecek?

04 Ocak 2018 Perşembe 20:10
Din işleri yüksek kurulunun 2012 tarihli kararı: KÜÇÜKLERİN EVLENDİRİLMESİ

Evlenme akdinin en önemli unsurunu taraflar yani evlenecek kişiler oluşturmaktadır. Evlenme ehliyetine sahip ve evlenmelerinde her hangi bir engel bulunmayan herkes, nikâhta taraf olabilir. Evlenme ehliyeti, başkalarının izin ve onayına ihtiyaç olmadan evlenebilme ehliyeti demektir. Bunun için akıl ve ruh sağlığı yanında bâliğ olmak şartı aranır. Küçükler, bu¬naklar gibi bu iki şarta sahip olmayanlar, hukuk nazarında eda/fiil ehliyeti açısından eksik sayıldıklarından kendi başlarına evlenemezler, ancak velilerinin izni veya onayı ile böyle bir tasarrufta bulunabilirler. 

Sağlayacağı bazı toplumsal ya da özel bireysel faydalar göz önüne alınarak küçüklerin velileri aracılığıyla evlendirilmeleri, çeşitli toplumlarda görülen bir uygulamadır. Genel bir kabule dayandığı için bu uygulamanın o toplumlarda yadırganmadığı da bilinmektedir. İlk Müslümanlar arasında da görülen küçükleri evlendirme uygulaması da bu bağlamda değerlendirilebilir. Yani konu salt dinî olmaktan ziyade, toplumsal ve dolayısıyla da kültürel bir karakter taşımaktadır. Fakihlerin çoğunluğunun bu tür evlilikleri meşru gören yaklaşımları, onların yukarıda belirtilen toplumsal kabuller ve uygulamalardan kopuk olmayışlarıyla izah edilebilir.

Konuya bir bütün halinde bakıldığında, küçüklerin evlendirilmelerinin birçok açıdan uygun olmayacağı söylenebilir:

1.    Öncelikle bu uygulama, evliliğin esaslı hedefleriyle uyumlu değildir. Zira evlenmenin esas hedefi, mutlu bir aile yuvası kurarak birlikte huzur içinde yaşamak ve nesli devam ettirmektir. Küçüklerin evlendirilmesi bunların hiçbirini gerçekleştirmeyeceği gibi birçok sorunu da ortaya çıkaracaktır. 

2.    “Yetimleri nikâhlanma olgunluğuna gelinceye kadar deneyin. Onların reşid olduklarını anlarsanız mallarını artık kendilerine verin” (Nisa 4/6) ayeti, nikâh için belli bir olgunluğun gerekli olduğunu bildirmektedir ki, bu da küçüklük devresinden sonra gelen erginlik dönemidir. 

3.    Evliliğin hukukî ve ahlâkî çerçevesini çizen ayet ve hadislere bakıldığında onların yetişkin bireyleri hedef aldığı ve bireye sorumluluk yüklediği görülür. Buradan hareketle evlenecek kişilerin bu sorumluluğun bilincinde ve gereğini yerine getirebilecek olgunlukta olmaları gerekir. Bu açıdan, küçüklerin evlendirilmelerinin, nikâhın ve makâsıd-ı şerîa denen İslam’ın genel amaçlarıyla uyumlu olmadığı söylenebilir.

4.    Günümüzde küçüklerin evlendirilmeleri, onları genellikle ekonomik, biyolojik ve psikolojik açılardan kaldıramayacakları bir yükün altına sokmaktadır.

5.     Bu tür evliliklerin günümüz şartlarıyla da uyumlu olmadığı ve birçok haksızlıklara zemin hazırladığı ortadadır. 

Bu yaklaşım ve gerekçelere bağlı olarak küçüklerin evlendirilmelerinin ilkesel olarak uygun olmadığı mütalaa olunmuştur.
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 07.01.2018 00:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SAFA 2018-01-07 15:19:48

di̇yanet neyden korkuyor merak edi̇yorum. nasil i̇lkesel olarak uygun deği̇l. ni̇sa 6. ayet ortada. i̇zahat i çok güzel yapipta sonunda i̇lkesel olarak ne demek. açikça cai̇z deği̇l desene kardeşi̇m.

Avatar
Canım Hocam! 2018-01-04 20:54:13

Şuanki yönetimde yer alma, bırak be Hocam!!!

Avatar
bilgi 2018-01-05 08:39:44

admin şu tabloyu nasıl okumak gerekiyor...?
"2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 idi.
2017 yılında öldürülen kadın sayısı 409 oldu."