'Diyanet Başkanlığı teklifini kabul etmedi'

Yazar Mehmet Göçer, Menzoğlu Ahmet Ağır Hoca Efendinin Diyanet İşleri Başkanlığı teklifini neden kabul etmediğini yazdı. İşte o yazı;

'Diyanet Başkanlığı teklifini kabul etmedi'

Yazar Mehmet Göçer, Menzoğlu Ahmet Ağır Hoca Efendinin Diyanet İşleri Başkanlığı teklifini neden kabul etmediğini yazdı. İşte o yazı;

21 Şubat 2018 Çarşamba 14:58
'Diyanet Başkanlığı teklifini kabul etmedi'
banner283

Önce Menzoğlu Ahmet Efendi kimdir? sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum yazıma:

Bu zatı muhterem; Elbistan'ın Afşin (Efsus) nahiyesine bağlı (Afşin 1944'de müstakil ilçe oldu) Arıstıl (Bakraç) köyünde 1890 yılında, Hacı Ömer-Gülsüm ailesinden dünyaya gelmiştir.

Afşin nahiyesi merkezinden olup Arıstıl camiinin imamı Hafız Ömer Efendi'nin açtığı medresede küçük yaşta okumasını sürdürürken, her nasılsa buradan ayrılıp, birkaç Elbistanlı arkadaşı ile önce Maraş'a, daha sonra da Antep İl Subaşı Camii Medresesinde okumaya başlamıştır. Burada; 2 yılı Buharalı Kara Hafız'da olmak üzere 6 yıl sürekli okumasını sürdürmüş, bilinmeyen bir sebepten bu medresenin kapatılmasını müteakip Konya'ya giderek kaydolduğu medresede 10 yıl daha tahsiline devam etmiştir.

Konya medresesi hocalarından icazet almasını takiben köyü Arıstıl'a dönmüş, bu sırada feraize dönük bir soru sorulmasına cevap veremeyince tekrar Konya'ya gitmiş, İncesu'lu Mustafa Efendi ve Tavas'lı Ahmet Efendilerden 3 yıl daha feraiz dersi görmesini müteakip tekrar icazet alarak köyü Arıstıl'a gelmiştir.

Ayşe Hanım Efendi ile evlenerek yuvasını kurmuş. daha sonra da 2. ve 3. evlilik gerçekleştirmiştir. Menzoğlu Ahmet Efendi; 14 evlat babası, torun, torunun torunu toplam 120'yi aşkın çocuk dedesi-büyük babasıdır.

Menzoğlu Ahmet Ağır Hoca Efendinin tahsil ünü Ankara'ya ulaşması üzerine Cumhuriyet döneminin ilk Diyanet Başkanı Rifat Börekçi'den önce Diyanet Başkanlığı teklif edilmiş, verdiği cevap ilginç; "Ben, siyasi otoritenin emrine göre fetva veremem" diyerek kabul etmemiştir.

Menzoğlu Ahmet Efendi'nin önemli bir konuya parmak basmasından söz etmek istiyorum. Durum şu: 1947 yılında, Özbekistan'ın Semerkant şehrinden Nasrullah Efendi diye bir hoca gelir, olacak ya Afşin'e müftü tayin edilir.

Bu kişi vaaz ve sohbetlerinde, dinimizde, meshebimizde yeri olmayan bir konu ileri sürerek şöyle der; "İkindi namazının sünneti ile yatsı namazı ilk sünneti ilk oturuşlarda salli bârik dualarını okuyanlar ile Cuma namazından sonra zuhr-i âhir kılanlar dinden çıkar" Ruhları şoke eden ve de hoşa gitmeyen bir vaaz...

Bu anormal durumu ele alan Menzoğlu Ahmet Efendi, halkı bir noktada ikiye bölen bu vaazı değerlendirmeye almış, temelden başlayarak bu safsata fetvayı gölgeleyecek 35 sayfalık bir fetva yazıp Maraş İl Müftülüğüne, orası da Diyanet Başkanlığına sunmuş, Diyanet İşleri Başkanı ünlü âlim Ahmet Hamdi AKSEKİ rahmetullah; bu fetvayı değerlendirdikten sonra tüm İL MÜFTÜLÜKLERİ ve müftülüklerce de ilçe müftülüklerine bir genelge halinde dağıtımı sağlanmıştır.

Menzoğlu Ahmet Efendinin bu fetvası, yine ünlü Âlim Ömer Nasuhu Bilmen'in BÜYÜK İSLÂM İLMİHALİNDE de yer almıştır. Hal böyle iken ne üzücü ki Nasrullah sözde hocanın bu temelsiz vaazının tesirinde kalarak; Adana, Kayseri, Kahramanmaraş, Sivas ve Gaziantep'de bu yanlış uygulamayı tatbik eden kalıntılar olduğu sözü geçmektedir.

1953 Yılının Cuma gününe rastlayan bir MİRAÇ gecesi 65 yaşında Hakk'ın rahmetine kavuşan, dinihaber.com kendi köyünde de toprağa verilen Menzoğlu Ahmet Efendi'nin; tefsir, fıkıh, hadis, kelam ve şiirleri Osmanlıca olarak defterlere kaydetmiştir. Bu yazma defterlerin ise oğlu Zeki Ağır tarafından muhafaza edilmesi de oldukça sevindirici ve takdire şâyan.

Merhumun sûre Tefsiri; Sivas Cumhuriyet Ü. İlâhiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Hafız ve Kurra Sayın Durmuş Aslan tarafından, Kahramanmaraş Sütçü İ. Ü. Öğretim Üyesi Afşin'li hemşehrimiz Doç. Dr. Necati Demir'in de katkıları ile hazırlanan 111 sayfa kitap: YASÎN Yayınevince 2012 yılında yayınlanmıştır.

Merhumun Kaside-i Bürde Tercümesi; Sayın Kemal AKIRMAK tarafından tashih ve nizampajı yapılmış, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekânı Prof. Dr. Sayın Ahmet Turan Arslan tarafından incelendikten sonra, oğlu Zeki AĞIR'a gönderilmiştir.

Menzoğlu Ahmet Efendi (AĞIR)'dan iki vecize şöyle:

"İnsanların büyüğü, en yüksek makamda bile alçak gönüllü olan, güç, kuvvet sahibi iken bağışlayan ve âdil davrananlardır." "Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen uykudadır. Onları uyandırın, bilen ve bilmediğini bilenler akıllı kişidir."

Not: Makaleme konu olan bilgiler: Merhumun oğlu, halen; İstanbul'da serbest Muhasebeci Mâli Müşavir Bağımsız Denetçi Zeki AĞIR tarafından bastırılan 111 sayfadan oluşan Kaside-i Bürde kitabından alınmıştır.

Kaynak: Elbistanın Sesi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uyanık 2018-02-22 06:11:51

Uyanık dini haberler