Diyanet Camiası Bekir Bozdağ'a Hayran Kaldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 34'üncü İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşma 120 binlik Diyanet teşkilatını mest etti. İşte o açıklamanın tam metni...

Diyanet Camiası Bekir Bozdağ'a Hayran Kaldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 34'üncü İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşma 120 binlik Diyanet teşkilatını mest etti. İşte o açıklamanın tam metni...

14 Mart 2018 Çarşamba 17:13
Diyanet Camiası Bekir Bozdağ'a Hayran Kaldı
banner283

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara’nın Haymana ilçesindeki bir otelde düzenlenen 34'üncü İl Müftüleri İstişare Toplantısı'na katıldı. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, bugün Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinde pek çok tartışmanın yapıldığını, bu tartışmaları yapanların bir kısmının Diyanete gerçekten karşı olduğunu, memleketin dört bir yanından sağlıklı bir biçimde din hizmetinin verilmesinin rahatsızlığını yaşadığını belirterek, Diyanetten alan daralttığı için rahatsız olanların da bulunduğunu anlattı. “Diyanet İşleri Başkanlığı birliğimizin, dirliğimizin çimentosu kuruluşlardan bir tanesidir” diyen Bozdağ, “Sadece bugün değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti var olduğu sürece de Diyanet İşleri teşkilatı muhafaza edilmeli ve yaşatılmalıdır. Herkesin de bu teşkilata sahip çıkması, daha başarılı olması için yol gösterilmesi gerekiyorsa elbette yolunu da göstermesi, tavsiyelerde bulunması son derece önemlidir” ifadelerini kullandı. 

Diyanet İşleri Başkanlığının bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, toplumu din konusunda doğru bir biçimde aydınlatma, ibadet yerlerini yönetmeyle görevli bir teşkilat olduğunu söyleyen Bozdağ, Başkanlığın özel kanunla ve Anayasa'da verilen görevleri yerine getirmekle vazifeli olduğunu vurguladı. Diyanet İşleri Başkanlığının kendisine yüklenen görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmesi için öncelikle kendi mensuplarını iyi yetiştirmesi gerektiğine dikkat çeken Bozdağ, "Bugün Diyanet İşleri teşkilatı gibi Türkiyemizin bütün il, ilçe, belde ve köylerinde teşkilatlanmış pek az devlet kurumu vardır. Bu açıdan baktığımızda çok güçlü bir teşkilat olduğunuzu görüyorum. Bununla da biz iftihar ediyoruz ama 'böylesine büyük, bu kadar çalışanı olan bir teşkilat, toplumumuz içerisindeki yanlışların çoğalmasına engel olma, doğruların güç bulmasına katkı sağlama konusunda beklenen faydayı tam sağlıyor mu' dersek, burada tam sağladığını söyleyemeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, dini konularda esasında ak sütün içerisindeki ak kılı herkesten önce fark edecek ve fark ettirecek bir keskin bakışa mutlaka sahip olmak zorundadır. Eğer FETÖ'yü herkesle beraber, hatta çoğu insandan sonra Diyanet İşleri teşkilatı fark etmek zorunda kaldıysa bu bizim çok ama çok büyük bir eksikliğimizdir. Dini, itikadi sapkınlıklar konusunda esas ölçü nedir? Onu en iyi bilen kimdir? Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Herkesi daha tehlike oluşmadan önce uyaracak kim? Yine Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Ben, o anlamda Diyanet İşleri Başkanlığımızın bütün Türkiye'nin dört bir yanında dini konularda olup bitenleri yakından takip etmesinin doğal görevi olduğuna inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Biz 'İslam alimi' diye biliriz, öyle derler, 'tasavvuf ehli', 'gönül ehli', 'ilim irfan ehli' diye biliriz ama şimdi mezheplerle ilgili dernekler, vakıflar kurmaya gayret edenler var. Yapmayın, etmeyin, bu memleketin içerisine fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyin. Bu ülkede ehlisünnetçilik yapan yok, bu ülkede başka mezhepçilik yapan da yok." dedi.

Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığınca Haymana ilçesinde düzenlenen 34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni dönemde yeni bir anlayışı hayata geçirdiğini, her şeyden önce Prof. Dr. Huriye Martı'nın atamasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine bir kadının atandığını anımsattı.

Diyanet İşleri Başkanlığında 7 daire başkanının da kadın olduğu bilgisini veren Bozdağ, her ilde bir müftü yardımcısı, büyükşehirlere ise birden fazla müftü yardımcısı atanması kararının da alındığını ve şu an bunun çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti. İlk kez kadın murakıp, müfettiş alma kararı alındığını da hatırlatan Bozdağ, kadın vaizlerin, Kuran kursu öğreticilerinin sayısını da artıracaklarını söyledi.

Kadınlara İslam dinini kadınlar vasıtasıyla anlatmanın ve onları bilinçlendirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Peygamber Efendimizin muhterem eşi Ayşe validemiz, Hazreti Hatice validemiz ve diğer muhterem eşleri nasıl dinimizin doğru anlaşılması konusunda o dönemde aracılık ettilerse, vazife yaptılarsa, kadınlarımız da bu konuda gereğini yapacak ve kadınlarla ilgili kısımlarda daha aktif rol alacaklardır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız kadın konusundaki yayınları, kitap, dergi, makale, televizyon, radyo programı başta olmak üzere pek çok konuda bundan sonra çok daha fazla üretim yapacak, çok daha fazla adımlar atacaktır. Pek çok sempozyum, panel, konferans gibi sadece Ankara'da değil Türkiye'nin bütün yerleşim yerlerinde özel çalışmalarla bu konudaki dinimizin doğru anlayışını, doğru bir dille milletimize anlatma gayreti içerisinde olacaktır. Biz de bu tür çalışmaların tamamına en büyük desteği vereceğiz. İl müftülerimizin, ilçe müftülerimizin de bu konuyu kendileri için ana mesele görmeleri ve bunun üzerinde aynı şekilde çaba sarf etmeleri bu işin başarısı için son derece önemlidir."

- "Çocuklarımız çok büyük bir tehdit altındadır"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu sürecin çocuklar açısından önemine de işaret ederek, "Şu anda bizim çocuklarımız çok büyük bir tehdit altındadır. Hem madde bağımlılığı hem teknoloji hem terör hem istismar hem pek çok, çocuklara karşı kötü niyet besleyenlerin tehdidi altındadır. O nedenle çocuklarımızı korumak, geleceğimizin teminatı olan yavrularımıza daha fazla emek vermek için hepimizin büyük bir gayret içerisinde olmasında çok ama çok büyük fayda vardır." dedi.

Bozdağ, 4-6 yaş grubu çocukların eğitiminin çok önemli olduğuna belirterek, "Bunu bütün arkadaşlarımızın önemsemesi ve bunun yaygınlaştırılması son derece önemlidir. Kuran kursları son derece önemli. Camilerimiz bir eğitim merkezi olarak son derece önemlidir ama bunları amacına uygun, beraber kullanmak, beraber adımlar atmak durumundayız." ifadesini kullandı.

"Kendinizi bu tüccarlara kullandırmayın”

Diyanet İşleri Başkanlığının bir gazetede çıkan yazıyı, kitabı, yapılan sohbetleri, televizyon ve radyo yayınlarını görüp incelemesi gerektiğini belirten Bozdağ, "Bakıyorsunuz sahte bal satıyorlar, arasında din anlatıyorlar. Sahte bazı maddeler satıyorlar, arasında başka şeyler anlatıyorlar. Cinsel bazı objeler satıyorlar, arkasından, önünden, sonundan din anlatan insanlar çıkıyor. Buralara çıkıp televizyonlarda din anlatanlara da buradan sesleniyorum, kendinizi bu tüccarlara kullandırmayın” dedi.

Hem internette hem de başka alanlarda yapılan yayınlar hakkında Diyanetin zaman zaman raporlar yayımlamasında fayda olacağını da kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:  "Dini tekleştirmek, tek bakış açısını insanlara dayatmak değil ama bu alanlarda ortaya çıkan olumsuzluklarla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı raporlar hazırlayabilir. FETÖ, DEAŞ raporu gibi başka raporlar da hazırlayabilir, kamuoyuna bu raporları takdim edebilir. Öyle insanlar çıkmış kitaplar yazıyorlar, ben okuyunca 'Allah Allah, bu kitapları yazmış insanlar ama bizim ilahiyatçılarımız nerede?' diye soruyorum. Niye bunlara reddiye yazmazlar? Niye kritik yapmazlar? Neden Din İşleri Yüksek Kurulumuz, Diyanet İşleri Başkanlığımız, Diyanet Vakfımız bu tür reddiyeleri, cevapları yazanlara destekler oluşturmaz? Oluşturmamız lazım. Bunların cevabının da her yerde verilmesi lazım."

Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığının Diyanet Vakfıyla işbirliği içinde yayınlanan her şeyi değerlendirebileceğini, bunları gerektiğinde rapora dökerek Türkiye kamuoyuyla paylaşabileceğini, bazı kitapların yazılmasını temin edebileceğini, ilahiyat fakülteleriyle işbirliği yapabileceğini de ifade etti. İslam'ın kıyamete kadar yaşayacağını, gelecek sorunlara çözüm olacağını, değişimlere, gelişmelere ve bunların doğurduğu taleplere en güzel cevabı vereceğini belirten Bozdağ, "Bugün internet, televizyon, uçak var, başka pek çok geçmişte olmayan şeyler var. Öyleyse bütün bu çıkan yeniliklere karşı da bizim söyleyecek elbette sözümüz var. Neye göre? Dinimizi göre bir sözümüz var” şeklinde konuştu.

İçtihat etmenin dinde reform yapmak olmadığını belirten Bozdağ, "Yaptığı açıklamalardan dolayı Cumhurbaşkanımızın şahsına dönük pek çok edep ve ahlak sınırlarını aşan saldırılar ve tartışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, milletin önünde hayatı yaşayan birisidir. Aklının erdiği günden beri imanının gereğini yapmak için gecesini gündüzüne katan bir lider. Türkiye'de Müslümanların, muhafazakarların, mütedeyyin insanların karşılaştığı onca sorunla hayatı mücadeleyle geçmiş, milletimizin reyiyle iktidar olduktan sonra da bu sorunları bir bir çözen adımları atmıştır” açıklamasında bulundu.

28 Şubat'ta hafızlığın bittiğini, 400 civarında hafızın kaldığını hatırlatarak, hafızlığın önünün açıldığını anlatan Bozdağ, 12 yaşını doldurmadan yaz Kur'an kursuna, 16 yaşını doldurmadan örgün Kur'an kursuna devamı yasaklayan kanunun kalktığını ve kesintisiz eğitimle kapatılan imam hatiplerin ve meslek liselerinin orta kısımlarının açıldığını bildirdi. Türkiye'de bugün 100 civarında ilahiyat fakültesi olduğunu, üniversitelerde, ortaöğretimde başörtüsü sorununun çözüldüğünü, kamuda başörtülü bir kadının istihdamının mümkün hale geldiğini aktaran Bozdağ, "Şimdi, orduda subayımız, mahkemede hakimimiz, üniversitede hocamız, hastanede doktorumuz her alanda başı açık, örtülü çalışan kardeşlerimiz var mı? Var” açıklamasında bulundu.

Kur'an öğreniminin ortaöğretimde seçmeli ders haline getirildiğini söyleyen Bozdağ, "Şimdi kalkmışlar dört bir yandan başka şeyler söylüyorlar. Ayrıca bugün imam hatip mezunlarının hem askeri okullara, harp okullarına hem de polis akademisine ve polislik mesleğine girebilme imkanı var. Hangi meslek olursa olsun sınava giriyor, başarıyorsa o mesleklere bugün girebiliyorlar. Bütün bunları sağlayan lider, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Cumhurbaşkanımızın bütün kaygısı, bazı kendini bilmezlerin yaptığı açıklama ve değerlendirmelerle İslam'a ve Müslümanlara zarar verme endişesindendir. İslam'a zarar vermemek, İslam'ın şanına uygun davranmak herkesin, her Müslüman'ın dikkat etmesi gereken bir husustur ama şimdi oradan kalkıyorlar ve Cumhurbaşkanımıza saldırıya geçiyorlar bazı çevreler” ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanımızın imanını, ihlasını, amelini, Kur'an'a ve sünnete sadakatini kimse tartışamaz"

Sosyal medyada yer alan FETÖ ve PKK terör örgütüne ait hesaplarla ilgili konuşan Bozdağ, bunların Müslüman, mütedeyyin görüntüsü altında saldırılar yaptığına dikkat çekti. Bu terör örgütleriyle irtibatı olmayan bazı kişilerin de benzer saldırılarda bulunduğunu kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımızın imanını, ihlasını, amelini, Kur'an'a ve sünnete sadakatini, Allah ve resulüne olan sevgisini ve bağlılığını, gerektiğinde bunlar için canını feda etmekten çekinmeyecek bir imana sahip olduğunu kimse tartışamaz. Kimsenin bunu tartışmaya hakkı yoktur."

Sahip olduğu iman, ihlas, dinine ve diyanetine olan sadakati dolayasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dünyanın dört bir yanında muhalefet edildiğini ve saldırıldığını anlatan Bozdağ, "Eğer bu noktadaki sadakati, saygısı olmasaydı bugün bu kadar saldırı olmaz, başka şekilde bir değerlendirme yapardık. Ben yanında, yakınında duran birisi olarak kaç defa Cumhurbaşkanımız bana ve benim gibi arkadaşlarıma, 'Bakın biz devleti yönetiyoruz, pek çok konu hakkında karar alıyoruz, anayasaya elbette bakacağız. Ama öte yandan da inancımızın gereklerine de bakacağız. Ona da bakın, ona göre değerlendirmelerinizi yapın' diye kaç defa uyarısını aldığımı biliyorum” dedi.

Haddini bilmez bazı zavallıların Cumhurbaşkanına had bildirmeye kalktığını söyleyen Bozdağ, "Sen kimsin, sen ne yaptın? Fellik fellik orada burada saklanırken meydanda olan, bu işin bedelini ödeyen, hapse giren, bunun mücadelesini veren, gözünü budaktan sakınmayan birisi varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bugün Türkiye'de bu konularda bir rahatlık varsa elbette dinihaber.com bu rahatlığın sebebi önce Allah'ın takdiri, aziz milletimizin duası ve desteği, sonra da bunların gereğini yerine getiren Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu iradedir” açıklamasında bulundu.

"Terör örgütlerinin tamamı en büyük zararı Müslümanlara veriyor"

FETÖ terör örgütünün dini, dinin ilkelerini, kurallarını ihlal ederek pek çok konuyu farklı lanse ettiğini, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya getirdiği insanların pek çoğunun itikadını bozduğunu belirten Bozdağ, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleri konusunda hep beraber duruş ortaya koyulması gerektiğini vurguladı. Bozdağ, “Referansını dinden aldığını iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan Fetö, Deaş, Boko Haram gibi terör örgütlerinin, Müslümanlara, birlik beraberliğimize ve geleceğimize verdiği zarar ortadadır. İslam elbette bütün müminlerin ortak inancıdır ve değeridir. Hiçbir kurumun ve kişinin tekelinde değildir. Ancak herkes İslam hakkında konuşurken hak ve hakikate karşı sorumluluğun gereği olarak dikkatli olmak durumundadır. İslam’ın ilkelerini ve ufkunu yanlış ya da eksik anlamaya yol açabilecek, hatalı söz ve eylemlerden kaçınmalıdır. Hayati bir ilke olarak hakikati söylemek kadar, hakikati doğru bir yöntemle, açık ve anlaşılır bir üslupla, zamana, mekâna ve muhataba uygun olarak, konuşmak da aynı şekilde önemlidir ve ihmal edilmemelidir" diye konuştu.

"Bunlara din düşmanı dediğimizde bazı zavallılar ayağa kalkıyor"

Afrin'de terör örgütlerine karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Uzman Çavuş Orhan Sürmen'in Kur'an-ı Kerim'e tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düştüğüne değinen Bozdağ, şöyle konuştu: "Bunlara din düşmanı dediğimizde bazı zavallılar ayağa kalkıyor, bazı hocalar bunlarla beraber alternatif cuma namazları kılıyor, kıldırıyorlar. Onlara sesleniyorum, bu alternatif cuma namazı kıldırdığınız, önüne geçip durduğunuz alçaklar kitabımız Kur'an-ı Kerim'in içerisine bombaları koyuyorlar, Kur'an'ı ayaklar altına alıyorlar ve insanları Kur'an'ın içindeki bombalarla şehit ediyorlar. Bunun karşısında durması icap etmez mi bizim İslam alimlerimizin, hocalarımızın, dini bilenlerimizin. Ama bir dönem bizim bazı yerlerimizde bu bölücü terör örgütü için sarığını, cüppesini alıp öne geçenler çıktı ve şu anda da o terör örgütüne destek olan dini tahsil gören kişiler.Onlara da buradan sesleniyorum, 'sizin tahsilini yaptığınız dinin hangi ayetinde, hadisinde terör örgütlerine destek olun, yardım edin, önünden gidin, onlara insanların katılmasını sağlayın' diye bir hüküm var? Yok. DEAŞ terör örgütü ve diğer terör örgütlerinin tamamı en büyük zararı Müslümanlara vermektedir. Çok net söylüyorum, şeytanlar bir araya gelse de İslam'a ve Müslümanlara zarar vermek için bir organizasyon kursa, Müslümanları İslam'dan soğutmak hatta uzaklaştırmak, Müslüman olmayanları da İslam'dan tamamen nefret ettirmek için örgütler kuralım deseler, işte ancak DEAŞ gibi bir örgüt kurarlar, işte ancak El-Kaide, Boko Haram, FETÖ gibi bir terör örgütü olur. Bunların yaptıkları yüzünden insanlar İslam'dan ve Müslümanlıktan nefret eder hale geliyor. Kime hizmet ediyorlar? 'Allahuekber' diye öldürüyor, öldürdüğü kişi Kelime-i Şehadet getiriyor. Ey alçak, senin 'Allahuekber' diye öldürdüğün kişi, Kelime-i Şehadet getiriyor. Sen kime hizmet ediyorsun?"

Terör örgütlerinin tamamının İslam'a düşman anlayışların taşeronu olduğunu kaydeden Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni dönemde FETÖ, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle ilgili her yerde vatandaşı doğru biçimde bilgilendirmesi ve bunun sürekliliğinin olması gerektiğini ifade etti.

"Din bir magazin konusu değildir”

"Din bir magazin konusu değildir” diyen Bozdağ, “Fazla reyting için kullanılacak bir malzeme hiç değildir. Sosyal medya hesapları çıktı. Sosyal medyaya kapılan zavallılar da var. Din fazla tık alma, yarışa girme konusu hiç değildir. Din taraftar toplamak için, şöhret olmak için kullanılamaz ve haksızlığa, ahlaksızlığa kılıf bulmak için de kullanılamaz. Servet edinmek için de kullanılamaz ama maalesef şu anda sosyal medya hesaplarına baktığınızda pek çok şeyi oralarda da görüyoruz. Ben buradan diyorum ki, sosyal medya hesaplarını kullanan herkese bu hesapları nerelerden nasıl yayıldığını hep beraber görünüz. Buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Sosyal medya hesapları üzerinden eğer din araştırması yaparsak hataya düşeriz” değerlendirmesinde bulundu.

“Kur’an kursu olmayan ilçe müftüsünü ben işin doğrusu görevde tutmak işin bakanı olarak istemiyorum”

Bazı ilçelerde Kur’an kurslarının olmadığını anlatan Bozdağ, “Ben soruyorum, ‘burada Kur’an kursu niye yok?’ Burada öğrenci bulamıyoruz diyorlar. Sen aç bakayım. Niye peşin hüküm veriyorsun. Öğrenci bulamazsan imamların müezzinlerin çocukları oraya gider, başkalarının çocukları gider. Buradan başkanıma ve arkadaşlarıma diyorum ki ilçe merkezinde Kur’an kursu olmayan yer bırakmayacağız. Öğrenci sayısına bakmayalım. İlçe müftüsü bulamıyorsa o müftüyü görevden derhal alalım. Kur’an kursu olmayan ilçe müftüsünü ben işin doğrusu görevde tutmak işin bakanı olarak istemiyorum. Birde süre veriyorum bu süre içerisinde açılmadığı takdirde o müftü arkadaşlarla çalışmayalım. Yeni arkadaşlar atayalım. Bu işe önem vermeyen arkadaş orada oturmamalı” açıklamasında bulundu.

Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:  “Son zamanlarda ehlisünnet alimi gibi sıfatlar kullanılmaya başlandı. Biz 'İslam alimi' diye biliriz, öyle derler, 'tasavvuf ehli', 'gönül ehli', 'ilim irfan ehli' diye biliriz ama şimdi mezheplerle ilgili dernekler, vakıflar kurmaya gayret edenler var. Yapmayın, etmeyin, bu memleketin içerisine fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyin. Bu ülkede ehlisünnetçilik yapan yok, bu ülkede başka mezhepçilik yapan da yok."

 "Nasıl fonlandığını çok ama çok iyi biliyoruz"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, mezhepçilik tehlikesi konusunda da uyanık olunmasını istedi. Bozdağ, "Bunu bir şey bildiğimiz için söylüyoruz, şu anda uluslararası güçlerin İslam dünyasını birbirine kırdırmak için yatırım yaptığı en önemli fon mezhepçilik fonudur. Türkiye'nin içinde de bazılarını fonluyorlar. Biz kimlerin kimler tarafından nasıl fonlandığını çok ama çok iyi biliyoruz. Bu topraklarda hiçbir dönemde mezhepçilik olmadı, bundan sonra da olmaz." dedi konuştu.

"İmam-ı Azam'ın ismi 'İmam-ı Azam' değil mi? Hanefi mezhebinin imamı mı yoksa 'İmam-ı Azam' mı?" diye soran Bozdağ, benzer şekilde İmam-ı Ebu Yusuf'un, İmam-ı Muhammed'in, İmam-ı Şafii'nin isminde de "imam" kelimesinin geçtiğine ve bu ismin çok büyük anlamı olduğuna dikkati çekti.

Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

"Son zamanlarda 'Ehli sünnetin müdafii', 'Ehli sünnet alimi' gibi sıfatlar kullanılmaya başlandı. Bolca da kullanılıyor. Sohbetlerde, başka yerlerde kullanılıyor. Biz 'İslam alimi' diye biliriz, öyle derler, 'tasavvuf ehli', 'gönül ehli', 'ilim irfan ehli' diye biliriz ama şimdi mezheplerle ilgili dernekler, vakıflar kurmaya gayret edenler var. Yapmayın, etmeyin, bu memleketin içerisine fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyin. Bu ülkede ehlisünnetçilik yapan yok, bu ülkede başka mezhepçilik yapan da yok. Sanki varmış gibi bir algıyla, bunun üzerinden Türkiye'de yatırım yapıyorlar. Sadece Türkiye'de değil, başka siyasi hesaplarla, nedenlerle yapıyorlar.

Gelecekte bu bölgede yakmak istedikleri büyük ateşin içerisinde atlamaya hazır gönülleri çoğaltmak için yapıyorlar. Biz bunu söyleyince, 'Efendim Bakan mezhepsiz olduğunu söyledi', konuşuyorlar. Biz böyle bir şey söylemiyoruz. Mezhepler bize dinimizi doğru anlama konusunda en büyük rehberdir ama hiçbir mezhep dinin yerine ikame edilemez. Hiçbir alimin görüşü de dinin yerine ikame edilemez. Bütün tarikatlar, cemaatler, mezhepler dini doğru anlama, anlatma, yaşama konusunda ayrı ayrı birer yol, ışık, rehberdir ama biz eğer bunları kalkıp dinin yerine ikame edersek o mezheplere de tarikatlara da cemaatlere de alimlere de en büyük kötülüğü biz yapmış oluruz."

Bozdağ, bu konunun özellikle önemsenmesi gerektiğini aktararak, "Sadece kullanıldığını bilmeyecek kadar kendini kaptıran içimizdeki beyinsizler bu işi götürüyor demiyorum. Bunların arkasında güçlü kaynaklar, örgütler var. Farkında olmadan adamı kullanırlar, adam bin, yüz bin defa düşünse dahi kullanıldığını anlayamaz. Onun için de bu konularda bütün arkadaşlarımızdan gerçekten çok ama çok büyük bir hassasiyet bekliyorum." diye konuştu.

- "Selefi akımların tamamı radikalizmi besleyen akımlar"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığının selefi akımlar konusunun da üzerinde durması gerektiğini belirtti. Bozdağ, "Çok net söylüyorum, bu akım, selefi akımlar dini kisve altında bir devletin ideolojisini dünyaya yayma gayretidir. Bizim başka ülkelerden ihraç edilecek bir anlayışa ihtiyacımız, başka ülkelerin istihbarat örgütlerinin yatırım yaptığı anlayışlarla ülkemizde bir şey yapmaya ihtiyacımız var mı?" diye sordu.

Dünyanın değişik yerlerinde Türkiye'deki İslam alimlerinin ayarında çok az sayıda insanın bulunduğunu aktaran Bozdağ, "Bizde gerçekten iyi yetişmiş İslam alimleri var. O yüzden de bizim bu noktaların hepsi üzerinde durmamız lazım. Eğer durmazsak ne olur, bakın bu selefi akımların tamamı radikalizmi besleyen akımlar ve bir zaman sonra müftüler konuşamaz hale gelir." görüşlerine yer verdi.

Bu konu üzerinde durulması gerektiğini, ilahiyat, İslami ilimler fakültelerine de bu konuda görev düştüğüne işaret eden Bozdağ, camilerle ilgili de şöyle konuştu:

"Türkiye'de cami sayısıyla ilgili rakamlar üzerinden eleştiriler yapılıyor. Türkiye'de şu anda 88 bin 167 cami var. Bu camilerin sadece il merkezlerinde olanlarının sayısı 4 bin 165 yani toplam camilerin yüzde 4,72'si. İlçe merkezlerinde olan cami sayımız 25 bin 58, bunun yüzde oranı yüzde 28,42. Şöyle baktığınızda camilerin yüzde 33'ü il ve ilçe merkezlerinde, geri kalanı ise büyükşehirlerde mahalleye dönüştürülen köyler var ya orada, belde veya diğer köylerde.

Geri kalanları da orada bulunuyor ama Türkiye'de yaşayan nüfusa baktığınızda nüfusun yüzde 75'i şehirde yaşıyor. Nüfusun yüzde 75'inin yaşadığı yerdeki cami sayımız yüzde 33, yüzde 25'inin yaşadığı yerdeki cami sayımız yüzde 67'ye tekabül ediyor. Bu dengesiz bir dağılımdır. Camileri bulunduğu yerden söküp götüremeyeceğimize, orada da insanlarımız yaşadığına göre o camiler orada duracak ama bizim ilde artan nüfusu da dikkate alarak camiler konusunda müftülüklerimizin öncülük yapması şarttır."

- "Camilere gelin destek olun"

Bozdağ, İstanbul'daki bir programı kapsamında Esenler Belediyesine gittiğinde götürüldüğü merkez caminin mescit gibi, çok küçük bir yer olduğunu aktardı. Oradaki müftünün Esenler'de 43 cami olduğunu söylediğini belirten Bozdağ, nüfusun ise bir milyon olduğuna dikkati çekti.

Bozdağ, bazı il merkezlerinde, bazı ilçelerde de büyük mabetlerin olmadığına değinerek, şu anda belediyelerin bütçesinden yol, kanalizasyon, sağlık tesisi, okul gibi cami de yapılabildiğini bildirdi.

Onun için müftü arkadaşlarına "Belediye başkanlarımızla iyi ilişkiler kuralım, belediye başkanlarımızın bu camilere destek vermelerini sağlayalım, imkanları var." dediğini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

"Yol yapıyorsun yol bozuluyor. Ama ben buradan belediye başkanlarımıza da diyorum ki bu camilere gelin destek olun. Yol yaptınız, bozuluyor daha iyisini yapıyorlar, kanalizasyon yapıyorsunuz bozuluyor yeniden yapıyorlar. Park yapıyorsunuz, yeniden yapıyorlar ve yaşamıyor eser. Ama cami yaparsanız yaşar o, millet de yaşatır onu ve orası ibadete açık kaldığı sürece sana ve geçmişlerine büyük bir sevap da kazandırır.

O yüzden belediye başkanlarımızın da şehirlerinde yaşayan insanların ibadet ihtiyaçlarını rahat bir ortamda gidermeleri için cami yapmalarının son derece önemli olduğunu, bu konuya da yerel yönetimlerin eğilmesi gerektiğini ben özellikle ifade etmek istiyorum ve buradan da müftülerimize de bu işlerde aracılık yapmamızda fayda var. Müftülerimiz, oradaki arkadaşlarımızı buna ikna ederlerse bunda da çok büyük fayda olur diye düşünüyorum."

- Diyanet Akademisi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Diyanet Akademisi ile ilgili bir hususu gündeme getirmek istediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Diyanet Akademisi diye yeni bir müesseseyi kuracağız. Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilişkili bir müessese olacaktır. Şu anda Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve eğitim merkezleri olarak görev yapan kurumlar, bu akademinin çatısı altında bir araya gelecekler. Müezzin, kayyım, imam hatip, Kur'an kursu öğreticisi, vaiz, müftü olabilmek için önce bu eğitim kurumlarını bitirme şartı koyacağız.

Müftü adaylığı, vaiz adaylığı, imam hatip adaylığı, Kuran kursu öğreticisi adaylığı, müezzin, kayyım adaylığı sınavları açılacak, bu sınavları kazananlar burada belli bir süre eğitime tabi olduktan sonra ki onların da süreleri olacak, bir yıldan az süreli bir eğitim hiçbirinde yok, hepsinde bir yılın üzerinde bir eğitim gördükten sonra görev yerlerine ondan sonra atamaları yapılarak gidip başlayacaklardır. Bunun, bizim çalıştırdığımız insanlarımızın kalitesi ve vatandaşımıza hizmetleri daha iyi sunabilmesi bakımından son derece önemli ve tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konu Bakanlar Kurulunun ve Meclisin gündemine gelecektir. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Kaynak: AA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dost 2018-03-14 19:19:49

Allah razı olsun.Memleketimizdeki gelişmeleri okudukça yüreğimiz kabarıyor.Mevlam başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerimizin yar ve yardımcısı olsun.Hizmetlerinizi mizanınıza koysun.Şunu unutmamak lazım Diyanet gibi bir kurumdaki aksaklıklar düzeltilmeden ve çalışanları memur zihniyetinden kurtulmadan bu memlekette köklü değişikler yapılamaz.Tüm kalbimizle temenni ediyoruz ki kurum çalışanları hizmetlerini yalnızca rızayı bari için yapsınlar.Bu hizmetler gönül işidir , dünya menfaatleri işin içine girdimi ihlastan uzaklaşılır ve hizmetin bereketi kalmaz.Umutlu yarınlara doğru...Durmak yok ,yola devam...Hayır dualarımızla...

Avatar
memur 2018-03-14 18:29:16

şaşırılacak bir durum yok bakanımız bizden birisi. eski vaiz. bizim dertlerimizi bizim kadar biliyor. sayın başkanımız ali erbaştan daha çok diyanette çalıştı.

Avatar
Magdur 2018-03-14 18:31:31

9500 alımda hakkımıZ gasp edildi. Sustunuz. Biz hakkımızı haram ettik mahkeme i Kübra da görüşürüz.

Avatar
Mehmet kaya 2018-03-15 00:15:05

Sayın Bakanım faizlerin durumu bir an evvel ele alınırsa iyi olur adamlar İhtisas 3 yıl İlahiyat Fakültesi 5 yıl okuyarak Emek verdiler Şimdi ise lise mezunu imamla aynı maaşı alıp Üstelik bir de kira veriyorlar gerçekten durumları iyi değil

Avatar
Yunus 2018-03-14 22:19:07

Bazi muftulerin okadar cok dunya isi varki sorumlu oldugu camile gelipte bu camide bir hizmet yapiliyomu ogrenci okutuluyomu kuran dersi veriliyomu cemat sayisi niye az diye sorma ihtiyaci dahi duymuyo cunku araba altinda hali saha maci kovaliyo

Avatar
imam 2018-03-14 18:57:50

iyi konuşmuş sayın bakan...

Avatar
Memur du 2018-03-14 18:49:24

Allah'a Hamd olsun bizim selef Alimlerimiz var onlar hertürlü içtihadı yaptı hani her konu ve hükümü Açıkladılar kimse kendi kafasından yorum yapmamalı

Avatar
Hoca 46 2018-03-15 01:38:23

9500 kişi aldiklarinda mesaj attik sayin bakanimiz dönüş yapmadi.Bu konuda aciklama dahi yapmadi Lisans ilahiyat önlisans in perişan edildiğini gormezden geldiler