Diyanet: Evlilik yaşı en az 17 olmalı

Diyanet'in internet sitesindeki tanımlar, "çocuk yaşta evliliğe onay" tartışması yaratmıştı. Diyanet'ten "Bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli" açıklaması geldi.

Diyanet: Evlilik yaşı en az 17 olmalı

Diyanet'in internet sitesindeki tanımlar, "çocuk yaşta evliliğe onay" tartışması yaratmıştı. Diyanet'ten "Bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli" açıklaması geldi.

04 Ocak 2018 Perşembe 09:51
Diyanet: Evlilik yaşı en az 17 olmalı
banner283


Diyanet'ten, tartışma yaratan "Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer", "Buluğ çağına giren kişiler evlenebilir" tanımlarının çarpıtılığı yönünde bir açıklama geldi.

"Bu insanlıkla ahlakla bağdaşmaz" diyen Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberinde şunları söyledi:

"Diyanet'in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam'a aykırıdır. 

Yapılan tanım biyolojik bir tanımdır ve buluğ çağına girmeden kimsenin evlendirilmemesi gerektiğini anlatıyor. Bir çocuk 9 yaşında buluğ çağına girdi diyelim hangi vicdan onu evlendirebilir. Bu kadar yanlış bir düşünce olabilir mi?

Diyanet, çocuk yaşta evlilikleri engellemek için yıllardır çaba harcıyor. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bir sürü çalışmamız oldu. Şimdi kim çıkıp bizi suçlayabilir?

1917 yılında Aile Hukuku Kararnamesi yayınlandı. Bu kararname tamamen İslam fıkıhından kaynağını alıyor. Orada evlilikte alt sınıR kızlarda 17, erkeklerde 18'dir. Diyanet de her zaman bunu savundu..."
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turan 2018-01-04 12:01:57

diyanet olarak yapacağımız çok şeyler olduğuna inanıyorum.kuranın ruhuna ters fetvalar ve bilgiler kitaplarımızda ve internet sitemizde mevcuttur.i̇llaki bunları düzeltmek için başkallarının müdahalesini mi bekliyoruz.

Misafir Avatar
turan 2018-01-04 15:23:51 @turan

Sizlere sadece bir örnek vereyim: İslamda olmayan Kurana rağmen sahih hadis diye uydurulan veya başka dinlerden bize geçen, Recm (taşlayarak öldürme) ile ilgili bir özet yapayım (Zina eden kadın ve zina eden erkeğin ciltlerine yüz vuruş vurun. Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dini konusunda bunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunların cezalarına tanık olsun.) Nur 2. (İçinizden, imanlı hür kadınlarla evlenmeye gücü yetmeyen kimse, ellerinizin altında bulunan imanlı genç kızlarınız (sayılan) cariyelerinizden alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilmektedir. Hep aynı köktensiniz (insanlık bakımından aranızda fark yoktur). Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost da tutmamaları şartı ve sahiplerinin izni ile onları (cariyeleri) nikâhlayıp alın, mehirlerini de normal miktarda verin. Evlendikten sonra ZİNA YAPARLARSA ONLAR HÜR KADINLARIN CESASININ YARISINI VERİN (uygulayın) ..... Nisa 25

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
turan 2018-01-04 15:03:40 @turan

kuranın apaçık ayetlerine karşı uydurulan çok hadisler vardır. dolayısıyla peygamberimiz adına uydurulan hadislere göre . kuran gözardı edilerek verilen fetvalar ictihatlar vardır. kuran merkezli bir düşünceye sahip olarak bunların ayıklanması gereklidir.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
bilgi 2018-01-04 13:57:14 @turan

kuranın ruhu nasıl bir şey acaba... ? herkes kendi anlayışını kuranın ruhu olarak sunmaya başladı...

Beğenmedim! (0)
Avatar
turan 2018-01-04 15:24:56

Bu ayetler kuranda zinanın hukmünün açık olduğunu beyan ediyor Hür evlilere100 değnek Kölerlere hürlerin yarısı 50 değnek vurulur. (taşlayarak öldürme) var diyenler Nisa suresi 25 ayetine cevap veremiyorlar..ÖLÜMÜN YARISI OLURMU? Maal esef fıkha kadar geçmiş uyduruk recm hükmü bu. Bu ayetlari maal esef hadisle nesh ettiğine inananlar var. ayetlerin hükmü nasıl hadislerle ortadan kaldırılır..Recm savunucuları,hadis diye yalan uydurdular. Ben yalan diyorum siz hadis diyorsunuz! Bu yalana göre recm ile ilgili Kuran ayetleri sayfalara yazılı şekilde Hz. Aişe’nin evindeydi. Peygamber’in vefatından sonra odaya giren aç bir keçi bu ayetleri yemiştir. Yani Allah ayetleri koruyamamıştır.“Şüphesiz ki, Kur’an’ı biz indirdik ve onu koruyana da biz olacağız.” (Hicr, 15/9) Böylece keçi bu ayetleri neshetmiştir, yani hükmünü kaldırmıştır.İbni Mace Nikah 36 veya Hanbel 5/131, 132, 183 ve 6/269’da bunu bulabilirsiniz.)

Avatar
turan 2018-01-04 15:28:07

peygamberin vefatından sonra; hem tamamlanmış, hem ezbere bilinen kuranın bir ayeti hem de keçinin yemesi suretiyle nasıl ortadan kalkar? aman ya rabbi bu nasıl çarpıtma . hadis kitaplarının, bizim kanaatimize göre hz. ömere iftiradır.ama cübbeli ve sifil gibi lerine göre inanç prensibi haline getirilen, hadiseye şöyledir:
(i̇leride bazı kişiler çıkacak ve recm cezasını kuranda bulmuyoruz diye recmi inkar edeceklerdir. i̇şte bu kişiler okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklardır. eğer halkın ömer, kurana ilave yapıyor” demesinden korkmasam, bu recm ayetini kurana yazardım.
buhari 93/21; müslim hudud 8/143;, ebu davud 41/1 اَلشَّيخُ وَالشَّيْخَةُ إِذَا زَنَيَا فَارْجُمُو هُمَا اَلْبَتَّةَ "yaşlı bir erkek ve yaşlı bir kadın zinâ edecek olurlarsa onları mutlaka recmedin." hadisler göre, bu ayet dışarda kaldı.yani ömer kullardan korktu ayet böylece dışarıda kaldı. koca ömer haşa Allah tan korkmadı. bu nasıl b inanç bi̇r i̇nanç dostlar! hoşcakaliniz