Diyanet, Gayrimüslim Din Adamlarına Maaş Ödeyecek

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden maaş ödenmesi talebini haklı buldu. Diyanet Baba, papaz ve hahamlara maaş ödeyecek!

Diyanet, Gayrimüslim Din Adamlarına Maaş Ödeyecek

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden maaş ödenmesi talebini haklı buldu. Diyanet Baba, papaz ve hahamlara maaş ödeyecek!

05 Ocak 2016 Salı 16:13
Diyanet, Gayrimüslim Din Adamlarına Maaş Ödeyecek

 Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden maaş ödenmesi talebini haklı buldu.

İşte detaylar...

Şikayetçi, .... Kilisesi Vakfı’nın başkanı olduğunu, kiliselerinin yıllık geliri dikkate alındığında ücretli din görevlisi çalıştırmalarının imkânsız hale geldiğini, Anayasa’nın 10 uncu maddesine göre dini vecibelerini yerine getirebilmelerinin kendileri için de bir hak olduğunu belirterek, kiliselerinde 

görevli din adamının maaşının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanmasını talep etmesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu kararını verdi ve gayrimüslimlere Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinden maaş ödenmesini haklı buldu.

Kararın gerekçesinde “Anayasa’nın ilgili maddeleri ile AİHS'in (Sözleşme) 9 uncu maddesinde güvence altına alınan düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne ilişkin düzenlemeler çerçevesinde; kişilerin belirli bazı durumlarda ilgili idareden, anılan hakların korunması, kullanımı ve geliştirilmesinin önündeki maddi engellerin kaldırılmasını ve/veya gerekli tedbirlerin alınmasını talep edebilecekleri hususu dikkate alındığında, şikayetçinin mezkur talebinin de bu kapsamında ele alınması gerektiğine” vurgu yapıldı ve şikayetin kabulune dair verilen kararda şu ifadelere yer verildi;

“Sözleşme’nin 1 nci maddesi gereğince, Sözleşme’nin tarafı olan devletler öncelikle, korunan haklara müdahaleden kaçınma yönünde “negatif’ bir yükümlülük altındadır. Ancak, bu yükümlülük yalnızca devletlerin korunan haklara müdahaleden kaçınması gereğiyle sınırlı değildir, devlete dini özgürlüğün çoğulculuk ve karşılıklı hoşgörü ruhu içerisinde varlığını sürdürebilmesi yönünde aktif bazı adımlar atması yönünde “pozitif’ bir yükümlülük de getirmektedir.


Bu bağlamda devletin, Sözleşme’nin 9 uncu maddesinde korunan haklar kapsamında toplumu oluşturan bireylerin müşterek ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştıran düzenlemelere ilişkin atacağı adımları, sosyal hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Bununla birlikte söz konusu “pozitif’ yükümlülüğün ortaya çıktığı durumlarda, devletin bu yönde yapacağı düzenlemelerde, toplumun genel menfaatleri ile bireylerin çatışan şahsi menfaatleri arasındaki adil dengeyi gözetmesi gerekeceği hususu ise açıktır.

Bu nedenlerle ülkemizde, Lozan Antlaşması’na göre din bağı gözetilerek gayrimüslim olmalarından dolayı azınlık kabul edilen kişilere, kendi kültür ve kimliklerini korumaları çerçevesinde ve dini vecibelerini yerine getirmelerini sınırlayan maddi engellerin ortadan kaldırılmasına ilişkin pozitif yükümlülüklerin uygulaması kapsamında yeterli bir maddi yardımda bulunulmasının, uluslararası anlaşmalara ve eşitlik kuralına uygun olacağı sonucuna varılmıştır.”

Başbakanlığa tavsiye kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu kararında bu gerekçelerle, azınlık cemaat vakıflarına; cemaat mevcudu, talebin mahiyeti gözetilerek ihtiyaçlarının yeterli bir şekilde karşılanması hususunda ülkemizde yaşayan gayrimüslim azınlıklara mensup vatandaşlarımızın düşünce, vicdan ve din özgürlüğü çerçevesinde sosyal ihtiyaçlarını karşılanmasına yönelik olarak; mümkün olması halinde meri mevzuatın işlerliğinin sağlanması, bunun mümkün bulunmaması halinde ise makul sürede karşılanması için mevzuat değişikliğine gidilerek mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda gereğinin takdir ve ifası için T.C. BAŞBAKANLIĞINA, TAVSİYEDE BULUNULMASINA

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Başbakanlık Makamınca bu karar üzerine tesis edilecek işlem ya da tavsiye edilen çözümün uygulanabilir nitelikte görülmediği takdirde gerekçesinin 30 gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna,

Bu kararın, ŞİKÂYETÇİYE, T.C. BAŞBAKANLIĞA ve T.C. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA TEBLİĞİNE karar verildi.

TAM METNİ GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 06.01.2016 09:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafiz 2016-01-05 17:04:57

Biz burda gorev bekliyoruz diyoruz su alimlar olsada imam olsak papazlara maas papaz mi olsak diye dusunuyorum

Misafir Avatar
sa 2016-01-05 17:24:16 @Hafiz

3 kuruş daha verseler noel babada olursun

Beğenmedim! (1)
Avatar
Nevinnn 2016-01-05 17:55:13

Yurtdışında bizlerde görev yapıyoruz lakin onlar bize maaş ödemiyor ne saçmalık bu yaa....

Avatar
aklı selim 2016-01-05 17:20:10

Ne saçma bir öneri icraata geçtiği takdirde sorumlularına bir kul olarak hakkımı helal etmiyorum sen fahrilere üç kuruşu çok gör git elin gavuruna maaş öde islamda yok böyle hukuk insanların akıllarıyla dalga geçmesinler çok ah alırlar zaten sıkıntı her taraf birde bunu eklemesinler. VAllahi okuduğumda çıldıracaktım saçmalık yapmasınlar.

Avatar
Selman 2016-01-05 19:32:56

ateistlere haksizlik yapiliyor. onlarada ödensin !

Avatar
konyalı imam 2016-01-05 20:07:26

mbsts sınavında bizler soruları eleştirirken''papaz mı alıyorsunuz bu nasıl sorular'' dediğimiz de bizimle dalga geçi̇yordunuz.. alın işte gerçek oldu

Avatar
Fahri 2016-01-05 19:24:49

Bizi yıllardır o sınavdan o sınava soksunlar bizden topladıkları paraları Papaz'lara versinler bu ne yaa zerre kadar Hakkı'm varsa zehir zıkkım olsun iki elim yakalarında olsun ey Rabbim adaletini tecelli ettir (amin) çok sinirlendim bize kadro vermeyin bizim düşmanlarımızı besleyin Allah sorsun bunu size

Avatar
chd 2016-01-05 22:26:44

yorum bile yazmak istemiyorum

Avatar
İmam 2016-01-05 22:39:42

Eger bu haber do