Diyanet, hutbeleri hangi kriterleri göz önüne alarak hazırlıyor

Diyanet’in hazırladığı hutbeler ile ilgili olarak haklı ya da haksız birçok yorum yapılıyor. Yorumların başında ise hutbelerin güncellikten uzak, dilinin ağdalı, hadislere boğulmuş bir şekilde hazırlandığı eleştirileri geliyor. 

Diyanet, hutbeleri hangi kriterleri göz önüne alarak hazırlıyor

Diyanet’in hazırladığı hutbeler ile ilgili olarak haklı ya da haksız birçok yorum yapılıyor. Yorumların başında ise hutbelerin güncellikten uzak, dilinin ağdalı, hadislere boğulmuş bir şekilde hazırlandığı eleştirileri geliyor. 

14 Ekim 2016 Cuma 15:23
Diyanet, hutbeleri hangi kriterleri göz önüne alarak hazırlıyor
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Öncelikle din görevlilerinin bilmesi gereken bir husus şu ki hazırlanan hutbelerin 80 milyona hitap eder bir şekilde yoğun bir sorumluluk duygusu altında yazıldığıdır. 

Hutbeler Din Hizmetlerinden 2-3 kişilik bir ekibin katkısı ve Başkan Mehmet Görmez’in onayı ile gerçekleşiyor. 

Hutbelerin dilinin ağırlığı konusuna gelince; ülkenin eğitim seviyesinin arttığı bir dönemde hitabın çıtasının yükselmesi cemaatin anlayış kapasitesinin de artmasına vesile olmaktadır. Hutbenin anlaşılmaz ve ağır bulunduğu bir yerde din görevlisinin hutbeye bağlı kalmak kaydıyla içeriğe müdahale imkanı kendisine zaten verilmiş durumdadır. Hatta din görevlisi cemaatin durumuna göre ilaveler yapma hak ve selahiyetine de sahiptir. Unutulmamalı ki hazırlanan hutbe selatin camilerine hitap ettiği kadar mezrada bulunan bir cemaate hitap edecek şekilde hazırlanmaktadır.

Hutbelerin son ana kadar bekletilmesinin nedeni, ülkede baş döndürücü bir şekilde gelişen ve değişen olaylar ile bu olayların Diyanet cephesinde tahlil edilme sürecinden kaynaklanmaktadır. Yani Diyanet son dakikaya kadar ülkenin gündemini takip ediyor ve gündeme bağlı hutbe konusu belirliyor. Yine bir din görevlisinin siyaset üstü bir söylemle kendisine sunulan hutbesini zenginleştirmesinin önünde bir engel bulunmamaktadır.

Hutbelerin gündemden kopuk olduğu eleştirileri insafla bağdaşmayacak bir eleştiridir. Son yıllarda Diyanet, hayatın tamamıyla içinde olmakla kalmayıp merkezindedir. Ve gündemi adeta yönlendirmektedir. Diyanete yapılan saldırılar, toplumsal hayatta alınan ivmenin verdiği rahatsızlığın bir sonudur. 

“İmtihanın Adı: Fitne; İmanı Hayat Kılabilmek; Mahremiyeti Yitirmek Mahrumiyettir; Gün, Milletçe Kenetlenme ve Geleceğimizi İnşa Etme Günüdür; En Büyük Bozgunculuk, Dinin Muazzez Değerlerini İstismar Etmektir; Kadına El Kalkmaz; Küresel Terörün Hedef Aldığı Din: İslam…” gibi konu başlıklarına bakıldığında hutbelerin gündemden kopuk olduğunu söylemek imkansızdır.

Hutbenin ayet ve hadislere boğulduğu konusunda yapılan eleştiriler yersizdir. İş yoğunluğundan hayatın rehavetine kapılmış giden ama haftada bir defa ancak Cuma namazına uğrayan bir Müslüman şahsiyetin hafızasına bir ayet ve bir hadis yerleştirmek esastır. Ayet ve hadislerle örülü bir hutbe Kitap ve sünnetle iç içe bir hayatın yaşanmasında arzulanan hayatın şifrelerini göz önüne serer. Her ne yapacaksa Müslüman şahsiyetin Kur’an ve Sünnetten bir delil ortaya koyması sonrasında işini yapmasına dair bir zihni plan-metot ortaya koyar. 

Hutbeler için seçilen ayetler kadar hadislerde ayetlerle uyumlu şekilde, ilgili ayeti tefsir eder mahiyette sahih kaynaklardan alınmakla toplumda farkındalık ve araştırma ruhunu geliştirmektedir.

Hutbenin din görevlisinin eline ulaşmaması durumunda ise görevlilerin daha önceki yıllarda elinde var olan hutbeyi güncelleştirerek irad etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 19.10.2016 14:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
takipci 2016-10-14 15:40:55

Hutbeler 10 nunara , super, gundeme uygun,

Hazirlayanlardan Allah razi olsun..

Erken yayinlanması faydali olur 1 hutbe yerine 3 farklı hutbe sunulmasi daha guzel olur, tek bir hutbeye baglamak son dakikada yayinlamak sıkıntı oluyor..

Avatar
akdeniz 2016-10-14 15:58:53

diyanetin hutbelerini okuyamayanlar ve geçmiş klasik hutbelerden kendini alamayan dar kafalı statik din anlayışına sahip kimseler ancak eleştiriyor. hatip arkadaşlar diyanetin hutbelerini çok iyi okumalılar.hadis ağırlıklı olacak hikaye ağırlıklı olacak değil ya.eline aldığı hutbeyi okuyamayanlar da hutbeyi eleştiriyor.

Avatar
Okuyucu ve Dinleyici 2016-10-14 16:29:05

Eleştiri yapmak herkesin hakkıdır. Fakat haklı tarafsız bir eleştiri yapalım. Bana göre hutbeler yediden yetmişe herkese hitap eden mükemmel hazırlanmaktadır. Beğenmeyen varsa buyursunlar bir hutbe hazırlasın bütün Türkiye dinlesin. Hudri meydan.

Avatar
Hatip 2016-10-14 17:02:15

Hutbeler çok uzun ama çok güzel hazırlanmış ama bu hafta çok daha güzeldi.gözlerim doldu okurken

Avatar
Bekir çiçek 2016-10-14 15:41:00

Hutbelerle ilgili ağdalı hadislere boğulmuş tesbitleri alakasız hadis ve ayet daha fazla olmalı
Fakat hutbeleri yazan kişi aynı şahıs olmalı devri cümle fazla aynı şahsın uslubunu okunak dinlemek bıkkınlık veriyor müminler müslümanlar yerine kardeşim ifadesi isabetsiz

Avatar
Diyaddin 2016-10-14 18:16:26

Hutbe son derece guzel hazirlaniyor emeği geçen her kesten ALLAH razi olsun ama cok geç yayinlaniyor perşembe sabahtan olsa daha iyi olurdu.

Avatar
Abdurrahman 2016-10-18 00:32:04

Haberde yer verilen "Diyanete yapılan saldırılar, toplumsal hayatta alınan ivmenin verdiği rahatsızlığın bir sonudur." cümlesini izah edecek birisi çıkarsa memnun oluruz. Hutbe muhtevalarıyla ilgili her eleştiriyi "SALDIRI" olarak nitelemek doğru değildir. Genel olarak güncel konulara temas edilmekle birlikte, "Medine'de falanca bir sahabi vardı." şeklinde bir giriş hutbe formatına uygun değildir. İllâ bir sahabi örneği verilecekse konunun içine derc edilerek etkili ancak yalın bir anlatım daha uygun olacaktır. Başta zikredilen örnek ile hutbenin ana mevzuu arasında irtibat kurmak hem okuyan hem de dinleyen açısından mümkün olmamaktadır. Bu formatta bir hutbeyi okuyan imam (cümleler de kendisine ait olmadığı için genellikle yanlış tonlamalarla) âdeta önce bir hikaye anlatıp, daha sonra bambaşka bir konuya giriş yapıyor algısı ortaya çıkmaktadır. Bunların samimi bir eleştiri olarak değerlendirilmesi temennisiyle bu hususta emek sarfeden dostlara muvaffakiyetler diliyorum.

Avatar
konyalı 2016-10-14 18:13:41

ayet ve hadisler her müslümanı bağlar.ancak yorumlar söyleyeni bağlar,hatta yorum sahibi bile yorumunun yanlış olduğunu anlarsa kendisi bile söylediğinden dönebilir...