Diyanet, imam Şükrü Akılçağı'yı ne yapsın?

PKK sempatizanlığı ile kamuoyunun tanıdığı KESK’e bağlı 506 üyeli Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Başkanı Şükrü Akılçağı PKK yanlısı yayınlarıyla tanınan BirGün Gazetesine bazı açıklamalarda bulundu.  ​

Diyanet, imam Şükrü Akılçağı'yı ne yapsın?

PKK sempatizanlığı ile kamuoyunun tanıdığı KESK’e bağlı 506 üyeli Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Başkanı Şükrü Akılçağı PKK yanlısı yayınlarıyla tanınan BirGün Gazetesine bazı açıklamalarda bulundu.  ​

11 Şubat 2017 Cumartesi 16:49
Diyanet, imam Şükrü Akılçağı'yı ne yapsın?
banner283


DiNiAHBERLER.COM / öZEL

İstanbul’da bir imamın EVET denilmesi noktasında yaptığı vaazı rantçılık olarak değerlendiren Akılçağı, “Din ve dinciliğin, İslam ve İslamcılığın karıştırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Oysa dinciler, din adına en tehlikeli, dine en büyük zararı veren insanlardır. Bunların üzerine gitmediğiniz zaman o adam ordan rant devşiriyor” açıklaması ile EVET diyecek olanları İslamcı/dinci/rantçı olarak niteledi. 

TEK BİR ÖRNEK DAHİ GÖSTERMEDEN DİYANET’İN HUTBELERİNİ ELEŞTİRDİ

Diyanet’in hutbelerini de sık sık eleştiren PKK yanlısı Şükrü Akılçağı, sendika başkanlığı kılıfı altında, “Diyanet de sürekli iktidar yanlısı hutbeler yayılatan bir kurum hale geldi. Ben buna en yakından şahidim. Öte yandan işin içeriğiyle ilgili de büyük bir sıkıntı var. Eğer söz konusu imam ya da imamlar, İslam dinini gerçekten özümsemiş olsa, tek adamlık dikta rejimlerinin Kuran’da yeri olmadığını bilirlerdi. Kuran’daki kıssaları okumuş olsalardı ne “Evet” der, ne de cemaati “Evet”e yönlendirirlerdi. Zira demokratik bir ortam, yani parlamenter sistem Kuran’a uygundur. Dolayısıyla bu gibi imamların dini bakımından cemaatin çok çok alt seviyesinde olduğu açık” sözleriyle Kur’an’ı dahi çarpıtmaktan geri durmadı. 

http://www.dinihaberler.com/

Bilgi yoksunu Akılçağı, devletlerin yönetim biçimleriyle ilgili Kur’an’da tek bir açıklamanın dahi bulunmadığını bilmeden tüm Diyanet teşkilatına “Kur’an kıssalarını okumayan ve anlamayan” cahiller olarak niteleyip “cemaatin çok çok altında seviyeleri var” deyip hakaret etti.  

Akılçağı’nın bu açıklamalarının ardından dinihaberler.com’a ulaşan din görevlileri, “Parlamenter sistemle ilgili ayetlerin hangileri olduğuna dair açıklama beklediklerini” belirtip tepkilerini dile getirdi. 

DİYANET’İN İMAMI DEĞİL HDPKK’NIN SÖZCÜSÜ

http://www.dinihaberler.com/diyanet-haber/imamdan-diyanet-e-agir-hakaretler-h103437.html

Açıklamalarını Birgün ve PKK’nın arzuları doğrultusunda sürdüren Akılçağı, Kur’an’da yapılan tevhit mücadelesini tek adamlık mücadelesi olarak görüp çarpıtarak Firavun ve Nemrut’un tek adamlığına vurgu yaptı. 

HDP ve PKK’daki tek adamlığı görmezden gelen Akılçağı, Diyanet’in aldığı imamların tamamının dini anlayacak düzeyde olmadığını ve imamlığın sadece ekmek kapısı olarak görüldüğünü vurguladı. 

Türkiye’de ilk kez radikal gruplarla bu kadar yakın temas içinde olunduğunu belirten Akılçağı denen PKK sempatizanı, Diyanet’i zann altında tutacak bu açıklamalarına ise tek bir örnek dahi göstermedi. 

İMAM HATİPLER IŞİD’Çİ 

Dini çok anladığından olsa gerek İslam düşmanlığı ile bilinen KESK adlı Konfederasyona bağlı bir sendikada başkanlık yapan Akılçağı, İmam Hatipleri aşağıladığı ifadelerin ardından İmam Hatiplerle IŞİD’i aynı kefeye koyup “…IŞİD de dini argümanları kullanıp din üzerinden hareket ettiğini varsaymıyor mu?” diye sordu.

Kendini savaşta gören Akılçağı, PKK’nın kullandığı argümanlarla adeta kendi fikri yapısını da ortaya koymuş oldu. Akılçağı, İslam’ın barış ve kardeşlik temelinde bir din olduğunu, Diyanet ve Müslümanların terörle en ufak ilişkisinin olmadığını bile bile terörist PKK’ya tek laf etmeden, “İslam’ın temel ilkelerini anlatmaya çalışan bir imam, belli bir ideolojinin adamı diye farklı şekillerde itham ediliyor, terörize ediliyor, suç unsuru ya da illegal bir oluşum adına konuştuğu şeklinde lanse ediliyor. Örneğin “barış” kavramını kullanamıyoruz biz imamlar olarak. Barış, kardeşlik kavramlarını kullandığımızda bizi terörize ediyorlar.” deyip Diyanet’e ve Müslümanlara iftira attı. 

AKILÇAĞI DİYANET’İ KARALAMAK İÇİN VERDİĞİ KOMİK ÖRNEK

Şükrü Akılçağı, Diyanet’in siyasileşmesine getirdiği örnek ise oldukça komikti. Kendisini dağda zanneden Akılçağı, medeni insanların birbirine “bey, hanım, beyefendi, hanımefendi” gibi nezaket sıfatlarıyla hitap ettiğini bilmeyip “abi” hitabı üzerine aldığı uyarıyı da uç bir yorumla FETÖ’ye bağlayıp siyasileşme olarak niteledi. 

www.dinihaberler.com/diyanet-haber

DİYANET’TE BASKI VARMIŞ

Diyanet’in mevzuatını katı olarak niteleyen PKK sempatizanı Akılçağı, tek bir örnek dahi gösteremezken Diyanet’in önüne geleni ihraç edip din görevlilerini susturduğunu iddia etti. 

Diyanet soruşturma yapar mahkemeler iddianame hazırlarken mahkemenin bir soruşturmaya esas olmak üzere hazırladığı iddianameyi Diyanet’e mal eden Akılçağı, “Bir imamın bir imamı Hz. İsa’nın ölmediği ile ilgili suçladığını ama hiçbir kitapta kati olarak Hz. İsa’nın ölüp ölmediğinin belirtilmediğini” savunurken aklınca PKK’nın Hristiyan düşüncesine vurgu ile Hz. İsa’nın ölmediğini iddia etti. 

İşin ilginç tarafı Akılçağı’nın bu mantığına göre birkaç peygamber dışında hiçbir kaynak vefat eden peygamberlerden söz etmiyor. Yani akılsız Akılçağı’na göre birkaç peygamber dışında tüm peygamberler hala yaşıyor. 

Kendi kendisiyle Hz. İsa konusunda çelişen Akılçağı, bu konuda hiçbir kaynakta delil olmadığını iddia ederken parlamenter sistem hakkında da hiçbir kaynakta bilgi olmadığını bile bile dini, kendi ideolojisine alet etti. 

MEHMET GÖRMEZ’E HAKARET

Sol marjinal çevrelerin Diyanet’in artan çalışmalarından rahatsız olduğu ve bu rahatsızlıklarını ise tepki çekmemek adına doğrudan İslam’a ve Diyanet’e yönlendirmek yerine Diyanet İşleri Başkanını eleştiri adı altında pis niyetlerini ızhar ettikleri biliniyor. 

PKK sempatizanı Akılçağı, Diyanet’i eleştirmekle de yetinmeyip Başkan Mehmet Görmez’i siyasileşmekle suçlayıp “en kötü başkan” deyip hakaret etti. Akılçağı, “Tabii bir de bu kuruma başkanlık eden kişinin önemi söz konusu. Örneğin mevcut diyanet işleri başkanı diğerlerine nazaran daha radikalci, daha iktidar ağzıyla konuşan bir isim. Ben 21 yıldır Diyanet teşkilatında görev yapıyorum. Benim gördüğüm kadarıyla bugüne kadar en olumlu isim Ali Bardakoğlu oldu. Mevcut diyanet işleri başkanı en kötüsü diyebilirim.” deyip yine örnek göstermeksizin kendi kurumunun başkanına iftira attı. 

ADALET VE HUKUK HUTBELERİ DİYANET’İN İŞİNE GELMİYORMUŞ

Adalet ve hukuk üzerine verilen hutbelerden dahi haberi olmayan Şükrü Akılçağı, doğrudan yada bağlantılı hutbelerde “adalet ve hukuka” vurgu yapıldığını, her hutbe sonunda “Allah’ın adalet’i emrettiği..” Nahl Suresi 90.ayetinin okunduğunu ve kendisinin de okuduğunu söylemeksizin iftiralarına devam etti.  Şükrü Akılçağı, Diyanet’in adalet ve hukuk üzerine hutbe vermeyip verdiği takdirde kendi yanlışlarının teşhir olacağı ithamında bulunurken İslam’ın kadına verdiği değer ve saygıyı şu ana kadar hiçbir beşeri sistemin vermediğini bildiği halde konuyu çarpıtıp “Diyanet ve Müslümanları kadın haklarına saygı duymayan kadın düşmanı adalet ve hukuktan anlamayan varlıklar” olduğunu iddia etti. 

Çevre konusunda verilen hutbeleri ve Diyanet’in ve İslam’ın bu konudaki hassasiyetini de bilen Şükrü Akılçağı Gezici teröristlerin arzuları doğrultusunda konuşarak Müslümanları çevreye duyarlılığı olmayanlar olarak nitelediği  açıklamalarında çevreye duyarlı çevrecilerin ise Diyanet ve Müslümanlarca terörist olarak görüldüğü hezeyanında bulundu.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 03.04.2017 16:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mele 2017-02-11 17:38:39

Bunlari haber yapmayin. Bunlarda iman olsaydi kesk gibi koministlere calisan bir yapiya bağli olmazdi. Haber değeri yok aslinda bit değerleri de yok

Avatar
seyda 2017-02-15 16:09:07

insanları hedef göstererek haber yaptığınızı zan ediyorsunuz.kıyamete ne yapacaksınız. Allahtan korkun eyer Allaha inancınız varsa....

Avatar
ziyatrtin ünal 2017-02-12 14:58:11

ulan geri zekalı diyanetin hutbeleri gizlimi 80 milyon insan dinliyo tarih boyunca en güzel hutbeler hazırlanıyo ve halkımız takdir ediyor senin gibi ruhu satılmışlar takdir etmesede olur bana sor salar senin gibi bu beyni satuılmış kimselerin bu kuruımda yeriyok yürüüüüüüüüüüüüüüü.

Avatar
veli kayaba 2017-02-13 09:45:21

selam ustadlarim.yahu buehli sunnet harici fıraki dalleden olan terorist sevici vatan hainlerinin yuvalandigi kesk te evlesen bu sapik imam musveddesini defedin gitsin musluman ehli sunnet halmimizin ekmegini yiyen bu teriristi bu en nazik teskilatta tutmayin.bu arada gurur kaynagi diyanetimizin Arakan rohingya muslumanlaraina yaptiginiz yardimlari duydum.kendimin bir sey yapabildigim yok ama hadiste:hic olmassa seven ol buyruguna uyarak size haddim olmayaraj sevgimi ve saygimi bildiriyorum Hz.Allah cc yar ve yardinciniz olsun.hurmetler.

Avatar
mümin 2017-02-13 11:11:52

adamın yüzünde islamın nuru bile yok sahtekar hainin birisi

Avatar
Müslüman 2017-02-11 23:54:07

Senin gibi yapmış aynı hiç bir örnek göstermeden körü körüne eleştirmiş

Avatar
mahya 2017-02-12 00:10:16

bunlar tam alçak, tam şerefsiz.adi adamlar hadi evet diyenleri eleştiriyorsun.hayır diyenlere tek sözün yok. pislik herif sen kimsin diyanetin hutbelerini eleştiriyorsun.sendikanın ardına saklanan bu hainlerin derhal işini bitirin.

Avatar
yusuf 2017-03-27 18:30:57

anlamıyorum bu adamlar niye bilip bilmeden konuşuyorlar utanmazlar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!