Diyanet, mezhebi farklılıklarını dikkate alarak imam ataması yapıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı bölgelere gönderdiği imamların yöresel mezhebi farklılıklarını dikkate alarak imam ataması yapıyor.

Diyanet, mezhebi farklılıklarını dikkate alarak imam ataması yapıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı bölgelere gönderdiği imamların yöresel mezhebi farklılıklarını dikkate alarak imam ataması yapıyor.

23 Nisan 2016 Cumartesi 21:40
Diyanet, mezhebi farklılıklarını dikkate alarak imam ataması yapıyor
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ


Bilenlerin sustuğu, cahillerin alim kesildiği bir ülkedir Türkiye.


Hele ki konu, din ise…

Habervitrini adlı cahil site, Diyanet  işlerinden mezhepsizlik ihaneti” başlığı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Diyanet’i hain ilan etti. 

Cuma hutbesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Bugün İslam coğrafyasını üç büyük fitne ateşi sarmış vaziyettedir. Birincisi, mezhepçilik fitnesidir. Mezhebe, meşrebe mensubiyeti, İslam’a, Muhammed Mustafa’ya mensubiyetin önüne geçirmek, Müslümanlar için en büyük fitnedir. Kendisi gibi düşünmeyenleri tekfir ederek ümmetten saymama gafleti içerisinde olmak, Müslümanları kuşatan en büyük tehlikedir” sözlerini anlamaktan aciz site bu satırları ihanet olarak yorumladı.

Çok bilmiş site, tüm dünya Müslümanlarınca alkışlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ne Şii, Ne Sünni’yiz; böyle bir dini tanımıyoruz. Bizim tek dinimiz var o da İslam’dır” sözlerini gaf olarak değerlendirirken; Diyaneti de Hanefi mezhebinde bir teşkilat olarak tanıtıp “Ehli Sünnet olmayı yani 4 hak mezhepten birisine bağlı olmayı fitne olarak duyuran Diyanet Müslümanları ayaklandırdı” deyip cahilliğini ortaya koydu. 

Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı bölgelere gönderdiği imamların yöresel mezhebi farklılıklarını dikkate alarak imam ataması yapıyor. Cemaat, atanan imamların mezhebine değil atanan imam, atandığı yerdeki cemaatin mezhebine tabi olarak ibadetlerin uygulama şeklini öğreniyor ve anlatıyor.

Ayakta uyuyan Habervitrini Türkiye’de Alevi-Sünni; cami-cemevi geriliminin mezhep taassubundan kaynaklandığını göremeyecek kadar bu ülkeye yabancı… 

İlgili site,Türkiye’de Diyanet, İlahiyat ve İmam Hatip düşmanlığı yapanların ortak paydasının mezhepçilik olduğunu da maalesef ki görememiş.

Malum siteye göre Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile okullarda seçmeli hale gelen Kur’an, Temel Dini Bilgiler, Hz.Muhammed’in Hayatı derslerinden rahatsız olanlar galiba uzaylılar olmalı.

İran ile diğer İslam ülkeleri arasındaki gerilim; Irak ve Suriye’deki iç savaş; Suudi Arabastan’ın Yemen çıkarması; Afganistan, Sudan, Mısır, Cezayir, Pakistan ve Tunus’da devam eden çatışmalar mezhepçilik değildir de nedir?


Habervitrini isimli site hazır el atmışken Fethullah Gülen ve Avrupa’da bariz bir şekilde camilerine kadar ibadet mekanlarını ayırmış cemaatler hakkında ne düşünür?

Veya Peygamberimiz (as) ile sahabenin mezhep ve meşreplerini de açıklasa da hep birlikte kendilerinden öğrenmiş olsak. 


Habervitrini  gibi haddini bilmezlerin amacı; ortamın gerginliğinden faydalanıp Diyanet'e vurmakla Kemalist ve Komünistlerin dikkatini çekip sitesinin hit sayısını artırarak reklam kapmak.

Para ve hit sayısı için toplumun genleriyle oynayan böyle habervitrini.com gibi sorumsuz siteler varken mezhepçilik yapanların derdini daha iyi anlıyor insan. 

Ne bilsin habervitrini, ümmetin dört mezhep konusunda asla kavga etmediğini, kavganın iradi ve siyasi konulardan doğan şia ve sünni ekseninde geliştiğini.

Mezhep deyince habervitrini'n’de o yazıyı yazan cahilin aklına dört mezhep geliyor da birbirini boğazlamak için eli tetikte bekleyen itikadi-siyasi mezhepler gelmiyor.

Dünyanın gerçeklerinden kopuk, hit sayısını arttırma derdiyle masa başından dünyaya bakan insanlar ümmetin halinden ne anlasın ki…
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 25.04.2016 08:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2016-04-24 14:35:53

itikatta hak mezhep tektir; oda ehli sünnet ve cemaat mezhebidir. amelde hak mezhepler; hanefi şafi maliki hanbeli dir.bunu net şekilde söyleyemeyenler bunun dışındakilerin gönlünü yapmak için yaltaklık yapıp eğip bükenler kelime oyunları yapanlar münafiktır. islam= ehlisünnet= hanefi şafi maliki hanbeli dir

Avatar
hasan.... 2016-04-24 01:30:25

adam haklı mezheplere cuma hutbesinde fitne dediniz daha ne olsun....

Avatar
hoca 2016-04-24 01:20:29

mutlak zikir kemaline masruftur. "mezhepsizlik fitnesi" denilirse, akla bütün mezhepler gelir. i̇fade biraz sıkıntılı. bunu kabul edelim.

Avatar
Re'sen 2016-04-24 14:57:00

hazirandaki atamada re'sen batının bir ucundan doğunun bir ucuna atandım . hanefi olmama rağmen şafii mezraya atandım. bu haber gerçeği yansıtmıyor.

Avatar
İmam Hatip adayı 2016-04-23 23:27:07

Bizim düşmanımız Cehalet zaruret ve ihtilaftir. Bu üç düşmana karşı sanaat marifet ve ittifak silahiyla Cihad edeceğiz.

Bediüzzaman Said Nursî
Diyanet in yaptığı hizmetleri görmeyen bu hastalıklara giriftar olmuş.

Avatar
Hafiz 2016-04-24 09:40:21

Kafanizmi guzel neye gore atama yapiyo rasgele salliyo doguda safi olab batiya geliyo batida hanefi olan doguya gidiyo

Avatar
Hafiz 2016-04-24 11:42:37

Kafanizmi guzel neye gore atama yapiyo rasgele salliyo doguda safi olab batiya geliyo batida hanefi olan doguya gidiyo

Avatar
varda 2016-04-24 15:49:19

diyanetin her işi bittide mezheplere mi sıra geldi şu tecavuzcülere idam fetvası vermek varken