Diyanet, Risale-i Nur'u Kültürel bir eser olduğu için bastı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinden Küçük Sözler, Hastalar Risalesi, Ramazan, İktisat, Şükür Risalelerini de bastı.

Diyanet, Risale-i Nur'u Kültürel bir eser olduğu için bastı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerinden Küçük Sözler, Hastalar Risalesi, Ramazan, İktisat, Şükür Risalelerini de bastı.

15 Nisan 2017 Cumartesi 01:54
Diyanet, Risale-i Nur'u Kültürel bir eser olduğu için bastı!
banner283

Diyanet İşleri Başkanlığı, müellifi Said Nursi olan Risale-i Nur Külliyatından Küçük Sözler, Hastalar Risalesi, Ramazan, İktisat, Şükür Risalelerinin de basımını gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları arasından daha önceden de, İşârâtü'l-İ'câz, Mesnevî-i Nuriye, İhlâs ve Uhuvvet Risaleleri basılmış, Sözler ve Mektubat da Diyanet Vakfı tarafından yayınlanmıştı.

Bilindiği gibi 26 Kasım 2014 tarihli ve 29187 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Said Nursi'ye ait eserler üzerindeki tüm hak ve yetkiler 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına verilmişti.

KANUN DİYANET'İ TEKEL HALİNE Mİ GETİRDİ?

Toplumda bilinenin aksine Risale-i Nurların tüm hak ve yetkilerinin ilgili kanun kapsamında Diyanet’e verilmesi bu eseri sadece Diyanet’in basıp satacağı anlamına gelmiyor. Kanun, bilgisayar yazılımlarından musiki eserlerine, yazılı kaynaklardan radyo ve televizyon yapımlarına varıncaya kadar geniş yelpazede ortaya konulan eserlerin orijinalliğini koruma, eser sahiplerinin ve faydalananların manevi ve mali haklarını düzenliyor. Öngörülen usul ve esaslara aykırı yararlanma durumunda cezai yaptırımlar öngörüyor.
6 yayınevinin risale basımına izin verildi.

Yani Risale-i Nurların Diyanetin uhdesine verilmesi basma ve yayma hakkından ziyade eserin orijinalliğini koruma hakkından ibaret. Ve bu güne kadar eserleri basmak için müracaat eden 6 yayınevine basım hakkı verildi bile…

DİYANET KORUMASINA ALINMASI O ESERİN DOĞRU OLDUĞUNU MU GÖSTERİR?

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan habersiz olan bazı kimseler ve özellikle nurcu dediğimiz saplantılı kişiler bu eserlerin Diyanet’in uhdesine verilmesini o eserin doğruluğuna hamletmekte ve kendilerince bu eserin mükemmelliği nedeniyle Diyanet’in bunu teyit ettiği görüşünü dillendirip kendilerine bir noktada pay çıkarmaktadır.

Risalelerin doğru ve muteber olması yönüyle değil dini alanla ilgili bir eser olması yönüyle telif hakkı Diyanet’e verilmiştir. Yoksa aynı kanun kapsamında musikisinden bilgisayar yazılımlarına varıncaya kadar bir çok eser, ilgili eserin muhteva olarak yakın olduğu devlet kuruluşu denetim ve korumasına verilmektedir. 

Örnek vermek gerekirse birçok kilise, havra ve zamanında bar ve pavyon olarak kullanılan bir çok tarihi eser koruma kapsamındadır. Ve bunların koruma altına alınması o eserin devletin nezdinde doğru ve muteber olduğu anlamına gelmemektedir.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 15.04.2017 02:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2017-04-15 22:25:52

dini haber editörleri tam anlamıyla saçmalamışsın. senin diyanetin ezanı Türkçe okurken . diyanet işleri başkanın abdestsiz namaz kıldırırken ( Şerafettin yaltkaya) Prag giymeyi çağdaşlık sanırken. bediuzzamandı bu sarık bu başla çıkar diyen bediuzzaman ve çağdaşı üç beş alim olmasaydı bizler bu gün ne halde olurduk hiç düşündün mü .
ADMİNİN YORUMU: İSTERSEN ŞANSINI FAZLA YORMA. RİSALEİ NURLARDAKİ HATALARA GİRİP REZİL ETMEYELİM SİZİ

Avatar
ömer 2017-04-17 10:27:04

1-miladi takvimde 1989 senesine kadar hiçbir mübarek gün ve gece kutlanmıyor iken ne değişti de kutlu doğum diye bir halt meydana çıkardınız. Aslında siz değil Fetönün adamlarının çıkarttığı bu ucubeye bir iki sene direndikten sonra ne değişti de bu aslı astarı olmayan ucubeyi sahiplendiniz.1500 senedir kutlanılagelen mevlid kandilinden rahatsızlığınız ne .Bıktık bu batı hayranlığından yeter artık bu Müslümanlar alay etmeyin. 2-Memlekette hiç islami eser kalmadı da Fetönün yetiştiği bataklık kitaplarına mı kaldınız. Allahü teala akıl verecek kadar sapıtan bu zavallı adamdan ne bekliyorsunuz. Hayalle ile rüya ne zamandan beri islami delill oldu. Bir zahmet bunları bir gözden geçirin.

Avatar
ömer 2017-04-16 07:15:15

ne olur risalelerdeki yanlışları anlatta rezil et.
tabii o kadar ilmin varsa.
inşAllah senin ve senin gibi cahil değil kara cahillerin sonu geliyor.

Avatar
imam 2017-04-15 06:20:54

müftü hoca prjeden prejeye atlasın bıraksın şimdi kravatı mıravatı yuları vs vitrini güzel döşemekle dükkan kasası dolmaz içerde işlerin gönülden ilerlemesi gerek (s.n ..admin yorumlarınız gayet yön verici yön almak isteyene saolun)

Avatar
pirifani 2017-04-15 14:07:27

diyanet cubbelinin,fetulah gulenin kitablarini ne zaman basacak merak eder oldum.

Avatar
el hak 2017-04-15 23:10:05

Risale-i nur iman hakikatlerini çok mükemmel şekilde bu asrın fehmine uygun kuranın bir tefsiridir.üstadın bu eserlerinin devlet eliye basılması bizzat kendi talebi ve vasiyetidir.dini haberler azıcık vicdanınınız varsa sizde okuyun bakın Allah nasıl bir ilim Bediuzzaman a ihsan etmiş.haberi verirken bile kinli bir şekilde vermişsiniz sayın mehmet görmez bizzat kendisi dedi risalei nur Allahi ve peygamberi çok güzel bir şekilde bize anlatiyor.dini haberler çatlasan da patlasan da Allahın izni ile risalelerin hepsi basılacak
ADMİNİN YORUMU: EVLADIM HASTA MISINIZ SİZ? TÜRKİYE'DE CEMAATÇİLERİN TAMAMININ NÜFUSA ORANI YÜZDE 6,2. NURCULARIN ORANI İSE BİNDE 0,3 İKEN NASIL ASRIN İDRAKİNE KUR'AN'I ANLATMIŞ OLUYORSUNUZ. YANİ TÜRKİYEDEKİ NURCU SAYISI 3-4 YÜZ BİN. GERİ KALAN 80 MİLYON MÜSLÜMAN İSLAMI NEREDEN ÖĞRENDİ SÖYLER MİSİN? İYİCE KAFAYI YEMİŞSİNİZ. KALKINDA ETRAFINIZA BAKIN. SİZİN DIŞINIZDA DA İSLAMI SEVEN ANLATAN VE YAŞAYAN YÜZMİLYONLARCA MÜSLÜMAN VAR. VE 60 YILDA SİZİN YAPAMADIĞINIZI VE ŞEYTAN İŞİ DEDİĞİNİZ SİYASET YOLUYLA ERBAKAN İLE BAŞLAYIP 14 YILDA ASRIN FEHMİNE İSLAMI SÖYLETTİREN AK PARTİ VE ONA İNANANLAR. SİZİN 60 YILDA YAPAMADIĞINIZI ERDOĞAN 14 YILDA SİZE BİN BASACAK ŞEKİLDE YAPTI. VE ERDOĞANI ZAMANINDA ENGELLEYENLERDE SİZLERDİNİZ.

Avatar
adem öz 2017-04-16 15:40:05

Sıradan bir eserin Diyanet çe basılması, en çok Diyanet e zarar verir

Avatar
Mahmut 2017-04-17 09:53:06

kitaptaki hataları tespit ve tahlil için alim olmaya gerek yok! risalae-i anlamak anlatmak için de alim olmaya gerek yok kitabı ulaşılmaz yere getirenler zaten şirkin figüranlarıdır.ayrıca "bu kitap bana yazdırıldı" diyen birinin iddiası ve sıhhati de tartışılır.şirke götüren her yolu baştan kesmek gerekir