Diyanet'ten 'Eğitim Ödeneği' Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığından Kur'an Kursu Öğreticilerini yakından ilgilendiren 'Eğitim Ödeneği' ile ilgili bir açıklama yaptı.

Diyanet'ten 'Eğitim Ödeneği' Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Strateji Geliştirme Başkanlığından Kur'an Kursu Öğreticilerini yakından ilgilendiren 'Eğitim Ödeneği' ile ilgili bir açıklama yaptı.

28 Kasım 2016 Pazartesi 14:50
Diyanet'ten 'Eğitim Ödeneği' Açıklaması
Yeşim Balçiçek
DiNiHABERLER.COM / öZEL


Kur'an Kursu Öğreticisi olmakla birlikte Dini Rehberlik ve Manevi Destek Hizmetinde bulunanların hazırlık ödeneği alıp almayacağına dair beliren istifhamlar karşısında Başkanlık bir yazıyla cevap verdi. 

İlgili yazıda, "Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet ve çalışma alanları her geçen gün artmakta ve yeni bir ivme kazanmaktadır. Hastaneler, Cezaevleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları, sosyal hizmet kurumları ve daha pek çok alanda yürütülen dini rehberlik ve manevi destek hizmetleri kurumlarla yapılan işbirlikleri neticesinde önemli aşamalar kaydetmektedir. 

Sözgelimi Kur'an Kursu Öğreticisi olup Dini rehberlik ve manevi destek hizmeti sunmak üzere Başkanlığımız tarafından bahsi geçen alanlarda görevlendirilen personelin "Eğitim Ödeneği" alıp alamayacakları hususları da farklı uygulamalara sebebiyet vermektedir. 


Gerek usul birliğini sağlama gerekse ilgili personelin mağdur olmaması için Başkanlığımız tarafından mezkur alanlarda görevlendirilen Kur'an Kursu Öğreticilerinin 657 sayılı kanunun ek 32 inci maddesine göre ödenmekte olan öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmesi gerektiği hususu Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın ekte yer alan mütalasında açık bir şekilde ifade edilmektedir. 

Bu bağlamda Dini rehberlik ve manevi destek hizmeti sunmak üzere ilgili kurumlarda görevlendirilen personelden öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, ödemesi yapılmayanlara ivedilikle ödenmesi, ödemesi yapılıp istirdat edilenlere de iade edilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılması..." belirtildi.

Bu yazıya göre Kur'an Kursu Öğreticilerinden Dini Rehberlik Hizmeti yapanların da Aile Rehberlik Hizmetlerine atanan personel gibi eğitim ödeneğinden faydalanması gerektiği açıklığa kavuşturuldu.

Yine ilgili öğreticiler, "633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un ek 1 inci maddesinin değişik 3 üncü fıkrasında, "657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesine göre ödenmekte olan öğretim yılına hazırlık ödeneği, Başkanlıkta eğitim görevlisi ve Kur'an kursu öğreticisi kadrosunda bulunup, fiilen eğitim görevliliği ve öğreticilik yapanlara da aynı esas ve usullere göre ödenir" düzenlemesi bağlamında mezkur kurum ve kuruluşlarda geçici olarak görevlendirilen Kur'an kursu öğreticileri Kur'an-ı Kerim ile temel dini bilgiler derslerini de verdikleri için öğreticilik görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklarından kendilerine öğretim yılına hazırlık ödeneğinin verilebilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 29.11.2016 15:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2016-11-29 14:39:45

Acaba imamların görevi nedir kurankursu hocaları öğrencilerine yetemiyorlar halen imamları vasıf sız olarak adl etmeniz bizleri üzüyor yüksek okul mezunuyum 27 yıllık birikimimiz var neden kuran kursu hocası bayanlar içinde haddinden fazla bayan vizeler var bunlar dururken halen kurankursu hocaları demek bizleri üzüyor rehberlik ve İrşad görevlilerinin birdaha gözden gecirilmesinni temenni ederim