Diyanet Vakfı'ndan "Lojman" Açıklaması

Türkiye Diyanet Vakfı lojmanları ile ilgili son dönemde sosyal medyada bir takım asılsız paylaşımlar yapılmaktadır. İftira niteliğindeki bu paylaşımlar karşısında Türkiye Diyanet Vakfı'ndan açıklama geldi. İşte o açıklama:

Diyanet Vakfı'ndan "Lojman" Açıklaması

Türkiye Diyanet Vakfı lojmanları ile ilgili son dönemde sosyal medyada bir takım asılsız paylaşımlar yapılmaktadır. İftira niteliğindeki bu paylaşımlar karşısında Türkiye Diyanet Vakfı'ndan açıklama geldi. İşte o açıklama:

06 Aralık 2017 Çarşamba 08:20
Diyanet Vakfı'ndan "Lojman" Açıklaması
banner283

Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin Vakfımıza ait lojmanlarda sıra tahsisli olarak oturma süresi 7 yıldır. Görev tahsisli lojmanı bulunan Cami ve Mescitlerde görev yapan personel ile Kur’an Kursu öğreticileri bu 7 yıllık süreye tabi olmayıp görev süresince lojmanda oturmaya devam edebilmektedir.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti, yıllardır sıra bekleyen din görevlilerinin hakkını gözetmek maksadı ile “lojmanda 7 yılını dolduran personelin lojmanları boşaltması, boşaltmadığı takdirde rayiç bedelden kira alınması” hususunda bir karar almıştır.

Mütevelli Heyetimizin aldığı karar, sıra bekleyenlerin hakkını koruyabilmek ve lojmanlardan yararlanmalarını sağlamak maksadıyla alınmış bir karar olup, daha fazla kira geliri elde etme maksadı asla güdülmemiştir.

Vakfımız, din hizmetlerini fedakârca yürüten din görevlilerimizi destekleme noktasında kendilerine sunduğu lojman imkânını hakkaniyet çerçevesinde yürütmektedir. Söz konusu karar da bu doğrultuda alınmış ve bütün şubelerimize bir genelgeyle gönderilerek uygulamaya konulmuştur.

Konuyu daha açık ve net bir şekilde anlayabilmek için İstanbul örneğine bakacak olursak:

İstanbul Müftülüğü merkez personel sayısı 104, lojman sayısı ise 60 adettir. Bu lojmanlarda 7 yıl ve üzerinde oturan personel sayısı ise 21’dir. Bu 21 kişiye diğer din görevlilerinin de hakkını korumak maksadıyla ilgili genelgeye göre tebligat yapılmış, gelen talepler üzerine yeni bir karar alınarak lojmanların boşaltılma süresi ilk ve ortaokulda çocuğu okuyan personel için eğitim sezonunun sonuna (01.07.2018) çekilmiştir. Dolayısıyla “mevsim koşulları, çocukların eğitim durumu ve sosyal hayatı dikkate almama” gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

İstanbul’un tamamında lojman sayısı 523, personel sayısı ise 8.007 kişidir. Bu sayıya 1.442 geçici Kur’an Kursu öğreticisini de dâhil ettiğimizde 9.449 din görevlisine ulaşmaktadır. Vakıf personelleri ise lojman kullanmamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 117 bini aşkın personeline karşılık Türkiye Diyanet Vakfı'nın 5800 adet lojmanının olması lojmanda oturma süresine uymanın ne kadar önem arz ettiği ve bu hakkı sonuna kadar kullanan ancak aynı teşkilatta çalışıp bu haktan istifade etmeyi bekleyen mesai arkadaşına lojmanı devretmeyip bunun aksini iddia ve talep etmenin gereksizliği izahtan varestedir.
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 07.12.2017 00:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Önemsiz 2017-12-06 10:40:31

Bu haberi okuyunca bende böyle bir durumla karşılaşmıştım. Süresi dolan(9.yılı) şoför arkadaşın çıkması gerektiğini söyledim müftü beyefendi (!) bana cephe aldı haksızlık olduğunu söyledim adam hiç oralı olmadı bir çıkıp cumalar da vaaz ediyor sen önce kendi ne vaaz et TDV müftülerin elinden bu yetkiyi almalı bence. bizim kurumda adam kayırma çok maalesef.

Misafir Avatar
şinasi müftü 2017-12-12 12:14:41 @Önemsiz

kış masalı adlı arkadaşa hatırlatmak istedim. ömründe hiç bir gün bile lojmanda oturmamış bir müftü olarak söylüyorum; müftü lojmanı aynen imam lojmanı gibidir. giden çıkar, yerine gelen müftü orada oturur. siz vaiz iseniz size orada sıra olması mantıklı bir talep olmaz. diğer lojmanlarla ilgili durum bundan farklı olabilir, o ayrı...

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
kış masalı 2017-12-07 11:25:28 @Önemsiz

müftülerden ve müftü yardımcılarından vaiz ve murakıplara sıra gelmiyor ki... bu teşkilatta adalet maalesef yeterince tecelli etmiyor.

Beğenmedim! (1)
Avatar
İSTANBUL 2017-12-06 12:27:29

tdv yi̇ tebri̇k edi̇yor - di̇yanet-sen sendikasını kınıyorum. kul hakkına artık dur deniliyor. di̇yanet-sen çok üye kaybedeceksin bu haksızların 15 -20 yıl oturanları savunduğun için

Avatar
Vakıf personeli 2017-12-06 14:12:38

o lojmanları bağışlayanlar diyanet personeli komik ücretlerle otursun diye bağışlamıyor. en azından güncel fiyatların yarısı tahsil edilsin. vakfı yöneten müftülerden adalet beklemek nafile. eskiden böyle değildi. son 5 yılda atanan müftüler vakfın cılkını çıkardılar. her şeyi̇n haki̇mi̇ Allaha havale edi̇yorum.

Avatar
Babacan 2017-12-07 21:04:34

Ey sendika ey tdv doğruları ben söylüyorum dairedeki 2 memur kendi evinin kiraya vermişler lojmanda kalıyorlar ben ise kirada kalıyorum nerde adalet....

Avatar
Seyda 2017-12-06 10:11:59

Bütün personelin lojmanı yok ki. hepsine duyurulsun

Avatar
Magdur! 2017-12-06 13:51:05

Maalesef kurumu öyle bir hale getirdiler ki kuran kursu öğreticisi nasıl lojman talep edermis diye önce tehdit ederler sonra sorusturma ile gönderirler kimsenin ruhu bile duymaz.

Avatar
Hafiz... 2017-12-06 23:58:44

Tüm lojmanlar satılıp vakfa verilmeli..hiç kimse oturmamalı..sadece imama lojman olan yerlerde de lojman muhakkak ücret ödemeli..Müezzinlerin günahı ne....

Misafir Avatar
abuziddin 2017-12-12 22:21:45 @Hafiz...

bence müftülük ve camileride satmalıyız.hiç kimse kullanmasın hak geçmesin

Beğenmedim! (0)
Avatar
Dh çalışanı 2017-12-07 09:34:27

Ben İstanbulda görev yerime 500metre mesafedeki tdv na ait lojmanı istediğimde oralar sizlere değil, müftülük personeline sit diye cevap verdiler. İstanbul müftülüğü ile kastettiğim lojmanın arası 25km.