Diyanet ve İlahiyat güncellemelere kapalı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İslami anlayışta yeni bakışa ihtiyaç olduğunu" söyleyip hocalarımızın bilgilerini güncellemesi gerektiği üzerine başlayan tartışmada Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Diyanet ve İlahiyatların farklı görüşlere açık olmadığını belirterek bu tartışmada yer almayacağını belirtti

Diyanet ve İlahiyat güncellemelere kapalı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İslami anlayışta yeni bakışa ihtiyaç olduğunu" söyleyip hocalarımızın bilgilerini güncellemesi gerektiği üzerine başlayan tartışmada Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Diyanet ve İlahiyatların farklı görüşlere açık olmadığını belirterek bu tartışmada yer almayacağını belirtti

10 Mart 2018 Cumartesi 10:29
Diyanet ve İlahiyat güncellemelere kapalı!
banner283

8 Mart’ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Dünya Kadınlar Günü Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan dinî alanla ilgili olarak çok dikkat çekici sözler söyledi. Mesela, “İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi var… Siz İslam’ı 14 asır, 15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız, böyle bir şey yok…” dedi. Bu ifadelerin “muhafazakâr gelenekçi” çevrelerde hüsnü kabulle karşılanmayacağını söylemek kehanet olmasa gerek… Nitekim söz konusu konuşmanın hemen ardından “bir kısım medya”, Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmasından, “Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız” ifadesini hazfetmeyi, ertesi gün de gazetelerinin ilk sayfalarında bu konuşmayı görmezden gelmeyi tercih etti. Buna mukabil başka “bir kısım” medya, “İslam’ın hükümleri güncellenir” tarzında manşetler atmayı yeğledi.

***

Belli ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşması muhafazakâr dünyada hararetli tartışmalar ve ihtilaflara yol açacak. Mesela, bir kesim “Cumhurbaşkanımız ne söylediyse el-Hak doğrudur” deyip konuyu kapatacak, bir kesim, “Yok, efendim, İslam’ın güncellenmesinden maksat tecdittir; bundan öte yorumlar tehlikelidir” gibi teviller üreterek kendilerince itidalli bir çizgide savunma hattı kuracak, başka bir kesim, “Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız gibi söylemler zinhar kabul edilemez” diyerek kökten karşı çıkacaktır. Şahsımı da dâhil ettiğim bir başka kesim ise bu tartışma karambolünde hiçbir pozisyon almayacaktır. Kendi adıma konuşursam, böyle bir tartışmaya dâhil olmamak gerektiğine ilişkin en temel gerekçem, Diyanet ve İlahiyat camialarındaki hâkim zihniyetin dinî alanla ilgili hemen hiçbir meseleyi farklı görüşlerin özgürce dillendirilmesine elverişli platformlarda usul ve adabınca tartışma kültürüne sahip olmaması, hatta böyle bir kültürü teolojik tehdit olarak algılayıp sakıncalı bulması, fakat devlet katından şer’î-fıkhî ahkâmın nasıl anlaşılması ve yorumlanması gerektiği hususunda sarih bir beyan sadır olduğunda, özellikle Diyanet’in behemehâl harekete geçme ihtiyacı duyması ve muhtemelen bugün yarın görüleceği üzere yenilikçi bir söylemle konuşmaya başlayacak olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Hocalarımız ne iş yapıyor?” şeklindeki yakıcı sorusuna verilecek en gerçekçi cevap da maalesef bu garip manzarada saklıdır.

Gerek Diyanet gibi resmî kurumlar, gerek diğer müesses yapılar, gerekse sivil oluşumlar ve şahıslar dinî alanla ilgili hemen hiçbir meseleyi kavgasız gürültüsüz, dedikodusuz, tezviratsız şekilde konuşup tartışmayı beceremiyor. Ayrıca hemen her farklı eğilim, yakın geçmişteki “felsefesiz İlahiyat” projesinde görüldüğü üzere kendi din anlayışının devlet katında onaylanıp resmiyet kazanmasını ve devlet gücüyle topluma dayatılmasını istiyor. Bu yüzden de İlahiyat gibi önemli kurumlar bizim dünyada gemlenemez fetihçi arzuların “kızıl elma”sını temsil ediyor. Sivillik, çoğulculuk, çok seslilik gibi kavramlar ve olgulardan pek hazzedilmiyor. Dinî alanla organik ilişkisi bulunan hemen hiçbir müesses yapı bu alanda şerik kabul etmiyor. Nitekim FETÖ ve diğer birçok patolojik yapı bize gösterdi ki din bu topraklarda taraftar, güç, nüfuz devşirme gibi dünyevî emellerin en kullanışlı istismar aracına tekabül ediyor. Hâl böyle olunca dinin sosyolojik düzlemdeki özgül değer katsayısı sürekli düşerken istismar, infial, sansasyon ve tezvirat katsayısı sürekli yükseliyor.

***

Gönül isterdi ki din konusunda farklı görüşler, kaviller, yorumlar hem sivil, çoğulcu, demokratik bir atmosferde konuşulsun hem de ilmî ciddiyete uygun biçimde tartışılsın, böylece müsâdeme-i efkârdan bârika-ı hakikat doğsun… Lakin bugünkü sosyolojide maalesef böyle bir imkân pek yok… Dinî alanla ilgili meselelerin kendi mecrasında, bilhassa Diyanet ve İlahiyat camiasında ilmî adaba uygun tarzda ve serinkanlılıkla tartışılamadığı bir vasatta devlet katından sadır olan bir görüş peşinen iştirak ettiğim görüş dahi olsa bu görüşün tetikleyeceği hiçbir tartışmaya dâhil olmayacağımı dinihaber.com özellikle belirtmek isterim. Keza herhangi bir görüş bana göre saçma sapan dahi olsa bunun adlî makamlarca soruşturma konusu yapılmasından memnuniyet duymadığımı da belirtmek isterim. Zira mekanizma bu şekilde işlemeye başladığı takdirde, yarın bir gün bizim savunduğumuz bir görüş de pekâlâ soruşturma konusu olabilir. Kaldı ki ardı arkası kesilmeyen Cimer, Bimer şikâyetlerine yazılı meram anlatmaktan, bazı konuşmalarımızdan kesilip kırpılarak servis edilen 30-40 saniyelik operasyonel videolar hakkında izahatta bulunmaktan gına geldiği bir ortamda kendimizi adlî makamların huzurunda bulmak işten bile değildir. Yani “bugün sana, yarın bana” olabilir; lakin böyle bir gidişat hayra alamet olmasa gerektir.

Bütün bu sorunları bir kenara bırakıp kısaca toparlamam gerekirse, hem Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Hocalarımız ne iş yapıyor?” sözünde ifadesini bulduğu, hem de 17/25 Aralık sürecinde yaşandığı üzere, devlet erkânı konuştuktan sonra konuşmaya başlayan ve o andan itibaren de gevezelik sınırlarını zorlayan kimselerle aynı karede yer almak istemiyorum. Kaldı ki söz konusu meselelerin bu saatten sonra tartışılmasının ilmî-fikrî açıdan fazla bir anlam ifade edeceğini de düşünmüyorum. Bu yüzden, konu ne kadar kışkırtıcı olursa olsun, kendi gündemimi takip etmeyi ve bilhassa ilmî çalışmalarıma hız vermeyi çok daha hayırlı bir karar olarak görüyorum.
 

Kaynak: Karar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nasuh 2018-03-10 16:29:02

anlaşılan bozuk makinelerden bozuk kumaşlar çıkıyor, bozuk hamurdan ekmek olmuyor. önce imam hatib, ilahiyat ve dini alanda at koşturanlar itikad amel ahlak bakımından düzelmeden kaynağı bunlar olan diyanet-din eğitimi ve az-çok bunların tesir ettiği halk-insanlar nasıl düzelsin... dini alandaki her yeniliğin bid'at olduğunu bilmeyen olmasa gerek. bir şeyin dini alana dahil olup olmadığına, yani değişmeyecek ahkamdan mı yoksa değişebilecek hükümlerden-adetten mi olduğuna kim karar verecek. siyasetin etkisindeki bir diyanet mi, nefsinin-hevâsının-kibrinin yolundaki (pek çoğu ilahiyatçı da olsa) kendini âlim addeden kimseler mi. kendini din alimi-müctehid-i makamına yerleştiren siyasetçiler mi? yüce mevla hakkı arayanları alemlerin efendisinin ve eshabının-ehli sünnetin yolundan ayırmasın. hidayet isteyenleri, hidayet üzre olanların, imam-ı azam gibi selefi salihinin, gazali, razi, şahı nakşibend, imamı rabbani, süleyman efendi gibi ilim ve takvâ ehli zatların rehberliğinden ayırmasın

Misafir Avatar
vatandaş 2018-03-11 12:22:16 @nasuh

ah zavallı pirifani takılmışsın sapkınların yoluna doğru yolda olduğunu sanır ve islam alimlerine çamur atarsın. bu kadar değerli insanı küfürle itham eden sana hadi bir soru senin yolunu takip ettiğini düşündüğüm sözde hocalardan birisi geçenlerde "şimdi size kur'andan bir kaç şey sayacağım ki bugün bunların değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyim" dedi. bu adem hususunda ki hükmünüzü merak ettim. hani tekfir etmeyi bilebiiyorsun ya.. hadi gel dürüst ol bu hususta görüşünü açık söyle. lafı eveleyip gevelemeden söyle. nasıl isim vererek tekfir etti isen aynı cesaretle görüşün nedir

Beğenmedim! (1)
Avatar
pirifani 2018-03-11 11:55:47 @nasuh

vatandas bircok kisinin saygi duymasi kisinin dogru yolda oldugunu gostermez. papayada saygi duyan milyar insan var. boyle basit argumanlarla tartisma sahasina cikamaya asil siz utanmiyor misiniz!!!! bak gazaliyi oku rabbaniyi oku naksibendiyi oku tunahani arastir altindan bak neler cikacak. takkenin namazin kuranin arkasina saklanip ne cinayetler isleniyor gor. elined varsa kemal kacarin kasetlerini dinle. islami kaynagindan yani kurandan ogrenen biri icin bunlari desifre etmek cok kolaydir. vardir bir hikmeti,onlarin gordugunu biz goremeyiz martavallariyla kendinizi kandirmayin. envarul asikin miftahul kulub muzekkin nufus ruhul beyan gibi sirk kufur hurafe bidat yigini kitablari tavsiye eden cemaatlerle kendimizi ayni safta mi kabul edecegiz?

Beğenmedim! (5)
Misafir Avatar
vatandaş 2018-03-10 23:35:30 @nasuh

pirifani denen yaratık kendini ne sanıyorsun da bir çok müslümanın saygı duyduğu kişilere şirk lideri diyorsun. tekfirci seni. utanmıyor Allahtan korkmuyor musun tekfir etmeye. sen ve senin gibi milleti fesada verenler hem tekfir ediyor hem de yavuz hırsız misali sizin gibi düşünmeyenleri tekfircilikle itham ediyorsunuz.

Beğenmedim! (1)
Avatar
pirifani 2018-03-10 20:59:25 @nasuh

nasuh efendi bilmezmisin ki gazali rabbani naksibendi tunahan dinde yenilikler cikaran bidat ehli sirk liderleridir. hic mi okumazsiniz??? lutfen kendinize ceki duzen verin bu gidisatiniz hayra alamet degil. buyukleriniz tarafindan tavsiye edilen kisilerin kitablarini kuran merceginden bakarak okumayi ogrenin. bu saydiginiz isimlerin kadyanlidan bahaullahtan evrenesoglundan tek farklari peygamberlik idda etmemis olmalari ve ehli sunnet maskesi arkasina siginmalaridir. sormazlar mi adama bunlar ehli sunnetse o zaman ehli bidat kimdir diye.

Beğenmedim! (9)
Avatar
Vaiz 2018-03-10 11:01:03

Helal Musta hocam

Misafir Avatar
vatandaş 2018-03-11 13:05:13 @Vaiz

vaizliğine yazık

Beğenmedim! (0)
Avatar
emel ince 2018-03-10 12:02:33

i̇lahiyatçıların diyanetin ilmi özgür ortamda tartışacakları ortam oluşmalı insanlar hemen birbirlerini tekfir etmemeli ayrıca 28 şubat benzeri zemin oluşturulmaya çalışılıyor müslümanlar çok dikkatli olmalı

Avatar
pirifani 2018-03-10 14:20:08 @emel ince

diyanet tv nin hali ortada. daha ciddi programlar hazirlamazlarsa diyanet tv nin varliginin hic bir etkisi olmaz. laik kanallarda bile cok daha faydali yayinlar yapilmaktadir. ayrica ilahiyat tv lerede ihtiyac vardir. mesela bir kuramer tv ankara okulu tv mu tv gibi cok ciddi tartisma ve programlarin yapildigi kanallara ihtiyac var.

Beğenmedim! (1)
Avatar
pirifani 2018-03-10 14:15:58

sufi ve tasavvufi tarikat ve cemaatlerle ilgili epey yazdik bunlar hakkinda soylenecek hersey fazlasiyla sii ve alevi cemaat ve guruplar icinde gecerlidir. selefi tarz hareketler ise carpik sunnet anlayislari ve taasublariyla bunlardan hic bir farklari olmadigini kendileri gostermekteler. diyanet ise kuruldugu gunden itibaren devletin ve hukumetin etki ve kontrolu altinda varligini ve faaliyetlerini surdurmektedir. sorgulamak lazim diyanetin homojen bir islam anlayisi var midir! gecmis ve gelecek diyanet baskanlari ve mensublari homojen bir din anlayisina sahib midirler!! bahimsiz bir diyanet ne ve nasil olur? kimlerin kontrolunde olur? diyanetin anlattigi islam rtenin ve benim islam anlayisina uygun midir! bu konuda ciddi tartismalarin yapilmasi cozumler uretllmesi ve uydurulmus dinden kurtulmanin dinamikleri oy kaygisina dusumeksizin kurumsallastirilmalidir. ilahiyatlar uydurulmus din mensublarindan arindirilmalidir. ucuz ve ezber tezlere prim verilmemelidir.

Avatar
Murakıp 2018-03-10 18:23:44

Harika tespitler. Her zaman ki gibi Mustafa hoca üst pencere den bakmayı başarmış.

Avatar
Dost 2018-03-10 13:05:42

Öncelikle insanımızın kendi öz benliğine olan saygısını gelıştirip duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini sağlamalıyız zira kendisine saygısı olan insanın diğer varlıklara da saygı ve sevgide kusur etmiyeceği aşikardır.İnsanların ifade özgürlükleri sınırlandırıldığında ve çeşitli dayatmalarla tek tip insan yetiştirilmeye çalışıldığında kendi benliğinden uzak başkalarının elinde oyuncak olmaya müsait bireyler türeyecektir.Böyle insanlar ne idealist olurlar nede ürettikleriyle yaşadığı topluma birşeyler katabilirler.Gelenekselci,pısırık,korkak ve kaypak insanlar yetiştirmek istemiyorsak Allah ‘ın yarattığı varlıklara karşı saygılı , insaflı ve hoşgörülü bireyler yetiştirerek herkezi sevgiyle kucaklamayı bilmeliyiz.Kendi görüş ve düşüncesinden başkasını kabule yanaşmayan fikri sabit insanlar ancak küçük insanlardır .Unutmamak gerekir ki insan noksan varlıktır ve ilmi herşeyi kuşatamaz; belki bizim dışımızdaki İnsanların bildikleri bizim bildiklerimizden daha fazladır. İçinde bulunduğumuz bu hassas dönemde birlik ve beraberliğimize zarar verecek tarzda ve toplum huzurunu bozacak nitelikte söylemlerden uzak durarak sahasında otorite olanların Allah için hakkı söylemesi ve yarı cahil insanların toplumun zihnini bulandırmasına engel olması gerekir.Selametle...

Avatar
isa 2018-03-11 04:34:41

bugun muslumanlarin hayatini sekillendirmede kuran yeterli değil diyen ve alla akil veren veren uslubun iyi bir muhendistlik çalışması yapamadığini gösterir. muminler sana inanamaz ama sana inanacak pedofoli ve homolardir. ..kusura bakma meyhaneden cikmis bir görünumun var... bari biraz pudra sür kizariklığin gider. entel olcaz diye yapmayın bunu...bağnaz bir müslüman Allaha akil veren binler adamdan hayırlidır. kuran yeterlidir inşaal.

Avatar
şehmus batman 2018-03-11 14:54:57

sayın yetkililer turkiye nufusunun yüzde 99 u müslüman ama islamdan uzak islamı bilmeyen çoğunluğa sahip camilermizde sadece cuma günleri çamat oluşmakta ama diyer günler camat 3 5 i geçmemekte bunu için cemat gelmese biz cemate gitme mantığı gütmeli ve din görevlilerimizi ilahyatcılar dahil halkın içine inip halkın dini sorunlarıya ilgilenimesi teş