Diyanet'ten Eğitim Koordinasyonları

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurt Genelinde Eğitim İçin Düğmeye Bastı

Diyanet'ten Eğitim Koordinasyonları

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yurt Genelinde Eğitim İçin Düğmeye Bastı

21 Aralık 2015 Pazartesi 13:58
Diyanet'ten Eğitim Koordinasyonları
DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

Diyanet'ten Senkronize Eğitim Seferberliği...

Diyanet İşleri Başkanlığı, personeline eğitim seferberliği başlattı.

Hac ve umre görevlileri için Afyon'da devam eden bilgilendirme semilerleri, Antalya'da yüzyüze vaaz seminerleri, Ezanı güzel okuma gibi daha pek çok konuda personeli bilgilendirmeyi hedefleyen Diyanet, tarihinde görülmemiş bir eğitim seferberliği başlattı.

Dinihaberler.com olarak yakından takip ettiğimiz bu eş zamanlı seminerler din görevlileri tarafından da ilgiyle karşılanıyor. Kamuoyunda da ses getiren bu uygulama yurt genelinde büyük yankı uyandırıyor.

Diyanet, 2015 -2016 yılı eğitim hizmetlerine bir hayli hızlı girdi. Personelini her alanda donatmak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, dört koldan eğitim kursları ve semineriyle personeline destek veriyor.

Diyanet İşleri Personeli için, yurdun dört bir yanında zil çaldı...

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce organize edilen ve ülkenin her tarafında devam eden seminer ve kurslar personelinde ilgi ilgi odağı oldu. Aşere-i Takrib Tayyibe kurslarının yanısıra yine İhtisas kursları, Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde Kur'anı kerim Hizmet İçi Eğitim Kursları ve 6. ayda başlayacak olan Tashih-i Huruf kursları, diğer taraftan Antalya'da devam eden Yüzyüze hizmet içi eğitim seminerleri, Ezanı Güzel okuma seminerleri ve stratejik bölgelerde görev yapan imam ve müezzinlere yönelik bilgilendirme seminerleri devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu seminerlerle:

1- Personelin özgüvenini, iletişim ve sosyal katılım becerilerini geliştirmek, hoşgörü, kendini yenileme, hurafe ve bid’atlardan uzak ve dini yanılgıları düzeltmeye yatkınlık özelliklerini güçlendirmek.

2- Başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere, İslâm bilimleriyle ilgili temel kaynakları ve güncel çalışmaları kullanabilme becerisine sahip kılmak, edindiği bilgi ışığında dini konularda toplumun sorularına ve ihtiyaçlarına cevap verebilmesini sağlamak.

3- İslâm bilimlerini kendi terimleri ve özgün yöntemleri ile kavrayabilmelerini sağlamak.

4- Personelin din görevliliği hizmetini en güzel bir şekilde yapabilmesi için bunu sağlayacak temel becerilerini kazandırmak, zihinsel ve sosyal yetenek ve becerilerini geliştirmek.

5- İslâm düşüncesi ve medeniyetinin Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh, Tasavvuf, İslam Ahlâkı gibi temel disiplinler ile ilgili bilgilerini geliştirmek, geliştirilen bilgilerin ve eğitim sürecinde kazandırılan becerilerin; yaşam içinde ve üst öğrenim yaşamında kullanılabilir bilgiler, birikimler olmasını sağlamak.

6- Problemler karşısında mantıkî tutarlılığa ve eleştirel düşünebilme becerisine sahip kılmak, tarihi ve güncel dini oluşum ve akımları değerlendirebilmelerini sağlamak.

7- Personeli güncel dini sorunları çözümlerken Kur’an, Sünnet ve kültürel mirası birlikte değerlendirebilmelerini sağlamak.

8- Personeli demokratik değerlere ve insan haklarına saygılı, sosyal katılım becerisi gelişmiş ve iletişim, rehberlik ve yorum yeteneğine sahip bireyler haline getirmek.

9- Meraklarını en yüksek düzeyde tutmak ve desteklemek , personelin ifade yeteneklerini geliştirmek.

10- Personeli başarıya yöneltmek ve en üst noktasına çıkmayı teşvik etmek.

11- Günlük yaşam içerisinde varolan ve günümüz dünyasını makro konuları/sorunları ile de ilişkilendirilmiş olmasını, böylece “din konusunun” günlük yaşamdan kopuk olmamasını ve halkın kendilerinden her konuda yararlanabilecekleri “problem çözme” yeteneklerinin gelişmesini sağlamak.

12- Dini konulara verilen önem kadar toplum bilimleri, davranış bilimlerine de (sosyal bilimlere) de önem vermek.

13- Personelini öğrenim ve yaşam için gerekli olan bilişim ve teknolojiyi bilgi ve becerileriyle donatmak.

14- Personeli din hizmetleri ve din bilimleri açısından çok yönlü gelişimlerini sağlamak, (din hizmetlerinde sorun çözme, din hizmetlerinde etkili iletişim, din hizmetlerinde rehberlik ve dini danışmanlık vb.)

15- Personelin dini estetik duyarlılıklarını ve ilgilerini artırmak (musiki, ebru, hat sanatı, tezhib, kat’ı vb.) gelişimlerini sağlamak ve pekiştirmek.

16- Personelin öğretim yaklaşımı ve amacının ezberci değil, sentezci olmasını ve bu doğrultuda personelin bilgilerini yorumlayarak yansıtmalarını sağlamak.

17- Öğrenmeyi kurumun fiziksel ortamının dışında da gerçekleştirebilmek, toplumsal sorumluluk duyarlılığı kazandırmak.

18- Personelin yabancı dilleri yaşam içinde kullanmalarını sağlamak

hususlarını amaçlamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yürüttüğü ve kamuoyunda da büyük takdir toplayan bu seminerlerle ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 
Son Güncelleme: 22.12.2015 17:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adsiz 2015-12-21 23:28:33

Haa bide memurlara olsu. Noluryani

Avatar
ademoglu 2015-12-22 11:37:30

sayenizde egitim almaktan evdeki cocuklarimiza egitim verecek vakit bulamiyoruz.bir gorevliyi 500km uzaga egitime gonderip 45 gun orda tutmak ne kadar verimli olur .sizi Allaha havale ediyorum

Avatar
berkant 2015-12-22 01:01:16

eğitim ilk işe başlarken verilmelidir...sonradan verilenler göstermelik oluyor gibi...

Avatar
adem 2015-12-22 11:30:39

ilçelerde görev yapan vhki lerede eğitim olsa ne olur