Düğün çalgısı imamı kızdırdı!

Kırşehir Merkez Bağbaşı Mahallesi Yenievler Camii İmamı Cuma Hutbesinde feryat etti. Hutbe okurken sesi sık sık kesilen İmam, kendini tutamadı.

Düğün çalgısı imamı kızdırdı!

Kırşehir Merkez Bağbaşı Mahallesi Yenievler Camii İmamı Cuma Hutbesinde feryat etti. Hutbe okurken sesi sık sık kesilen İmam, kendini tutamadı.

10 Temmuz 2016 Pazar 14:52
Düğün çalgısı imamı kızdırdı!
Bağbaşı Mahallesi Yenievler Camisi'nde Cuma Hutbesini okumak için minbere çıkan imam haklı olarak isyan etti. Sebebi ise caminin çevresinde cuma namazı sırasında müzisyenin orkestrasından çıkan yüksekten rahatsız olması.

Camii imamı bu durumu Cuma Hutbesinde cemaatine duyurarak düğün sahiplerinden namaz vakitleri sırasında ses konusunda daha hassas olmaları gerektiklerini belirtti. Düğün sahiplerine duyururken  de defalarca uyarmayı da ihmal etmedi.

Çağın ciddi sorunlarından olmaya başlayan gürültü kirliliği ve başkalarına saygı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı bir hutbe ile toplumun bu konuda daha hassas olmasına katkı sağlayabilir. Gürültü kirliliği sadece Kırşehir'de olan bir olay değil ülke genelinde yaygın olan bir hastalıktır.

Gürültü, Hayatı Çekilmez Hale Getiren Çok Önemli Bir Çevre Kirliliğidir.

Gelişmiş ülkelerde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkmış olan gürültü sorunu, günümüzün önemli çevre sorunlarından birisi olmasına karşın, ülkemizde az bilinen bir kirlilik türüdür. Gürültü insanların işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik dengelerini bozabilen, iç performansını azaltan, çevrenin hoşluğunu ve sakinliğini yok ederek niteliğini değiştiren bir tür kirliliktir.

Yaşama kalitemizi bozmadan alacağımız basit önlemlerle insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yapan gürültü kirliliğini önleyebiliriz.

•    Düğün, sünnet, v.b. toplu merasimlerde, çevrede bulunabilecek yaşlı, hasta ve bebekleri düşünerek, aşırı gürültülü müzik çalmayalım ya da kapalı ve ses yalıtımlı mekanları seçelim.

•    İşyerlerindeki gürültünün dışarı taşımasını önleyecek ses yalıtımlarını yapalım, yapmayanları uyaralım.
•    Evlerimizde kullandığımız TV ve müzik aletlerinin sesini sadece kendi duyabileceğimiz kadar açalım.
•    Çevremizdeki insanları rahatsız edecek gereksiz gürültülerden kaçınalım.
•    Gereksiz yere korna çalmayalım.
•    Patlak egzozlarımızı hemen tamir ettirelim.
•    Evlerimizdeki bakım ve onarım işlerini uygun saatlerde yaptıralım.
•    Toplumun huzurunu bozacak davranışlardan kaçınalım ve insanca yaşamak için birbirimizin haklarına saygı gösterelim.
•    Bina içerisindeki ayak sesleri ve benzer gürültüleri önlemek için gerekli tedbirleri alalım.
•    Evlerde yapılacak kutlamalarda komşuları rahatsız edici gürültülerden kaçınalım.
•    Çevre Kanununun 14. maddesi kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh salığını bozacak şekilde “Gürültü Kontrol Yönetmeliği"nde belirlenen standartlar üzerinde gürültü çıkarılmasını yasaklanmıştır. 
•    “İnsanların dinlenmeye ihtiyaç duyduğu tatil beldeleri ve piknik yerlerinde aşın gürültü yapmak, yüksek sesli müzik dinlemek bir kültür noksanlığı olduğu gibi, aynı zamanda sağlıksız bir davranıştır.
•    Gürültünün strese ve de bir çok hastalıklara sebep olduğunu unutmayalım.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 12.07.2016 05:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.