Efsane Başkan Görmez, "Sahte bal kadar sahte din satanlarla da mücadele edilmeli!"

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfında yaptığı panelde "İslam'da usul ve önemi" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi

Efsane Başkan Görmez, "Sahte bal kadar sahte din satanlarla da mücadele edilmeli!"

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfında yaptığı panelde "İslam'da usul ve önemi" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi

10 Mart 2018 Cumartesi 19:20
Efsane Başkan Görmez, "Sahte bal kadar sahte din satanlarla da mücadele edilmeli!"
banner283

Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşmasının ilk kısmını usulün bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan sorunlara ayırırken ikinci kısmında usulün ortaya çıkışına ayırdı. Konuşmasına devam eden Görmez özetle şunları söyledi:

İlk usulün nasıl ortaya çıktığını tespit etmek gerekir. İslam’ın bidayetinde bu sorunu Müslümanlar nasıl çözdüler?

Hz. Peygamber (sav) döneminde, sahabe ve tabiin döneminde yazılı bir usule ihtiyaç yoktu. Her ne sorulacaksa Peygamberimiz ve sahabeye doğrudan soruluyordu. Yani yaşayan bir usul vardı. Hz. Osman’ın katli ile başlayan büyük fitne ve devam eden hadiseler Müslümanları etkisi altına aldı.

10 binlik Medine’den İmparatorluklara ulaşıldı. Arap dili bozulmaya başladı. Hadis uydurma hareketi doğdu. İçtihatlar nassların önüne geçmeye başladı.

Usulsüzlüklerin büyük bir kısmı tabiun döneminde ortaya çıkmaya başladı. İlk Müslümanlar bunu nasıl çözdüler?

Bizim için ilk Müslümanların bu çözüm metodu bizim için önemlidir.

Dini metinlerin karşı karşıya bulunduğu üç büyük tahrif vardır: Aşırıların tahrifi. Bozguncuların tahrifi. Cahillerin yorumları.

Bu üç tehlikeden dini metinleri koruyarak dinihaber.com sonraki nesillere aktarmak İslam alimlerinin çabasıyla olmuştur.

Peki bunu kim yapmalı denildiğinde ise üç tabaka karşımıza çıktı: Amir, umera ve ehli beyt…

Ama o büyük müçtehitler dediler ki: Bunu ancak amiri, ümerayı da bağlayacak usuller bunu gerçekleştirebilir, denilerek ilk usul çalışmaları başladı.

İstinbat usulü ve içtihat usulü olmak üzere ilk olarak iki usul ortaya çıktı.

İstinbat ve içtihat usulünü ortaya koyma konusunda üç görüş ortaya çıktı: Umera, ulema ve ehli beyt. Umera ve ulema arasında çıkan ihtilafın sebebi budur. Zaten ehli beyt diyenler başka bir tarafa savruldular.

O dönemde ağır ağır Tefsirden fıkha tüm ilimler ortaya çıktı. Bu gün bizi kuşatan bu sorunlardan çıkış yolunun usule dönmekten geçtiğini belirteyim.

Nass olmayan konulardan istinbat konusunda iki görüş ortaya çıktı. Ehli Rey ve Ehli Eser.

Hayattan nassa doğru giden yaşanan bir din vardır. Yaşanan bir dini hareketten nassa yaklaşan bir medot ortaya çıkar ki buna fıkıhçıların metodu denir. Nassdan yaşanana giden kelamcılar metodu ile her iki usulü birleştiren metod gelişir.” şeklinde açıklamalar yapan Görmez, tabiin döneminden günümüze gelişen İslami metodolojiyi özetledi.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 10.03.2018 19:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2018-03-10 23:44:12

sayın eski başkanımız sizin ankara ilahiyattan arkadaşınız , diyanet tv ye de zaman zaman çıkardığınız "şimdi size kur'andan bir kaç şey sayacağım ki bugün bunların değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyim" diyen sözde ilahiyatçıda bu sahte din satanlara dahil mi?

Misafir Avatar
Safa 2018-03-11 12:56:09 @vatandaş

herkesi arkadaşına göre yargılamak. din bezirganlarını diyanetten uzaklaştırdığı için mehmet hocayı tarikat ve cemaatler harcadılar. diyanet tamamen gelenekçilerin etkisi altında olunca reis devreye girmek zorunda kaldı. çünkü feto dan boşalan yerlere kendileri talipliydiler. reisin dediği kibarca elinizin hamuruyla devlet işlerine burnunuzu sokmayın ve diyanetten elinizi çekin . diyenetede eski hurafe bidatları kuran ışığında temizleyin dedi. kurana hiçbir şey ters olamaz kuralını ortaya koydu. eski uyduruk anlatılara göre yeni nesli elimizde tutamayız. sonuç vahye dönüştür. kurana müracaattır. gerisi boştur.

Beğenmedim! (7)
Avatar
pirifani 2018-03-10 21:19:08

ilk muslumanlar bunu nasil cozduler diye soruyor! cozemediler efendim cozemediler. hz omer doneminden sonra her gun bir evvelkinden kotuye gitti.

Avatar
pirifani 2018-03-11 11:42:00 @pirifani

sirk kufur bidat ve hurafe sahiblerini desifre etmem sizi niye bu kadar rahatsiz ediyor?

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
vatandaş 2018-03-10 23:51:13 @pirifani

siz çözeceksiniz değil mi pirifani efendi. siz yani sizin fikrinizi benimsemeyen neredeyse herkesi küfrün en ağırı olan şirkle itham edip sonrada pişkin pişkin itham ettiklerinizi tekfircilikle suçlayan siz.

Beğenmedim! (2)
Avatar
Hoca 2018-03-10 23:21:42

Böyle bir başkan daha gelmez,kıymeti bilinmedi,şimdi hükümet bile onun yokluğunu anlıyor,din tüccarı insanlar ,istediği gibi din anlatıyor,insanları sömürüyor.

Avatar
pirifani 2018-03-10 23:07:50

birakin sahte bali bunlar zehirin bile sahtesini satarlar. nifaklarinda bile samimi degiller.

Avatar
gülay 2018-03-11 23:38:34

mesele din değil mesele adaletten uzaklaşıp sekülerleşen din proplemi buna çanak tutanlarda koltuklu din adamları ...balık baştan kokar yani firavunlar dünyada azgınlaştığında peygamberler onlara Allahın sopasını hatırlatırlardı....ne esada ne trampa ne sisiye Allahı hatırlatacak kimse varmı dünyada yok...bütün mesele bu islam alemi ve dünya kan gölüne döndü

Avatar
OSMANLI 2018-03-13 13:38:52

görmez çiksin kendi̇ tv si̇ni̇n karşisinda cübbeli̇ i̇le tartişsin göreli̇m.