Erdoğan paylaşımı yapan Diyanet personelinin canı yanacak!

İmamlara siyaset yasağının kaldırılması istemini reddeden AYM gerekçesini açıkladı: "Demokratik ve laik devlet sisteminin, İslam dininin inançlarıyla ilgili işleri yürütmek amacıyla faaliyette bulunan bir kurum tarafından yapılabilecek olası müdahalelere karşı korumanın anayasal zorunluluk."

Erdoğan paylaşımı yapan Diyanet personelinin canı yanacak!

İmamlara siyaset yasağının kaldırılması istemini reddeden AYM gerekçesini açıkladı: "Demokratik ve laik devlet sisteminin, İslam dininin inançlarıyla ilgili işleri yürütmek amacıyla faaliyette bulunan bir kurum tarafından yapılabilecek olası müdahalelere karşı korumanın anayasal zorunluluk."

18 Ocak 2018 Perşembe 07:49
Erdoğan paylaşımı yapan Diyanet personelinin canı yanacak!
banner283

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yasa’nda yer alan, Diyanet’in her derecesinde görev alan personel ile ilgili, 'Siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir' düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 

Mahkeme iptal istemini, 'övme ve yerme fiilinin' net bir şekilde ifade edilmediği, kapsamının belirsiz olduğu, işine son verme cezasının ise 'ölçüsüz bir yaptırım olduğu' gerekçesine dayandırdı. Başvuruyu reddeden AYM’nin gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Kuralın, Diyanet personelinin ifade özgürlüğüne bir sınırlama getirdiğinin kabul edildiği gerekçede, “Anayasada, ifade özgürlüğünün Cumhuriyet’in temel niteliklerinin korunması amacıyla sınırlandırılabileceği ifade edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek görevleri yerine getireceği belirtilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

'ANAYASA HÜKMÜ GEREĞİ'

Laikliğin 1937 yılından itibaren anayasaların temel ilkesinden biri olduğu; laikliğin, devletin dini inançlar konusundaki konumunu belirleyen siyasal bir ilke olarak düzenlendiğinin anımsatıldığı gerekçede şu ifadeler kullanıldı: 

“Anayasada Diyanet İşleri Başkanlığına anayasal bir statü tanınmış ve laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak faaliyette bulunması öngörülmüştür. Böylece devletin laik yapısı gözetilerek Başkanlığın bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalmasına anayasal önem atfedilmiştir.dinihaber.com Demokratik ve laik devlet sisteminin, İslam dininin inançlarıyla ilgili işleri yürütmek amacıyla faaliyette bulunan bir kurum tarafından yapılabilecek olası müdahalelere karşı korunması amacıyla kurum personeline yönelik bazı tedbirlerin alınması anayasanın hükümleri gereğidir. Başkanlık personelinin herhangi bir siyasi parti lehine veya aleyhine faaliyette bulunması veya siyasi partiyi övücü ve yerici söylemlerde bulunması yasaklanarak bu faaliyette bulunanların işine son verilmesini öngören kural, kamu düzeninin sağlanması meşru amacını taşımaktadır.”

'İŞE SON VERME AĞIR BİR YAPTIRIM'

Diyanet personelinin siyaset yapma yasağının iptal edilmesine ilişkin talep oybirliği ile reddedildi. Ancak AYM Başkanı Zühtü Arslan ile birlikte üç üye, siyaset yapma yasağının cezası olan 'işine son verme' yaptırımına muhalefet şerhi koydu. 

AYM’nin başkanı ve üç üyesinin, işten çıkarma cezası ile ilgili “İşine son verme yaptırımının amaçla orantılı olduğu da söylenemez. İşe son verme, başvurucunun mesleki hayatında olduğu kadar temel geçim kaynağından yoksun kalması nedeniyle ekonomik geleceği üzerinde de önemli bir etkiye sahip olan ağır bir yaptırımdır. Yetkili merciye, fiilin ağırlığına, failin konumuna, fiilin etkisine, görev içinde veya dışında olup olmadığına bakmadan ve herhangi bir kademelendirme yapılmadan bu ağır yaptırımı uygulama yetkisi veren kuralın, ifade özgürlüğüne ölçülü bir sınırlama getirdiği söylenemez” değerlendirmesini yapmaları dikkat çekti.

Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resimi, videosunu paylaşmak ve haberlerine yorum yapmak görevden atılmaya bir etken olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metin 2018-01-18 11:56:01

cumhurbaşkanimiz herkesi̇n başkanidir. resmi̇ kurumlarda da asılıdır. şimdi ne olacak

Avatar
Hoca 2018-01-18 08:51:03

Arkadaş siyasi beyanda bulunan diyanet personeli görevden atılacakmış... nedir bu diyanetin üzerindeki baskılar. Normal memur siyaset yapar kademe ilerlemesi durdurulur. Diyanette hemen atın. Nasıl adalettir bu. Hem de adalet dağıtan kurumlar yapıyor bunu. Bu kararı verenler siyaset yapıyor olmasınlar sakın...

Misafir Avatar
bilgi 2018-01-19 10:16:30 @Hoca

yarın başka partileri de öven birileri çıkarsa camilerin hali nasıl olacak...?

Beğenmedim! (1)
Avatar
Hoca 2018-01-18 09:04:55

Allahtan korkun da hakkı haykırmaktan korkmayın... baskılar diyanet personelini yıldıramaz... bizler siyasileri değil vatanı milleti savunan 15 temmuzda halkıyla birlikte sokaklara koşan millet sevdalılarını savunururuz. Bu böyle biline...

Avatar
Nuray kurt 2018-01-18 09:26:52

Korktuk mu hayır

Misafir Avatar
bilgi 2018-01-18 12:15:49 @Nuray kurt

kimse size korkun demedi ki... atılacağını göze alan alır bu kadar basit değil mi?

Beğenmedim! (7)
Avatar
Adil 2018-01-18 10:30:21

Adalet bu olsa gerek değil mi....? Kişiye göre adalet beni israil mantığıdır. .

Avatar
Bamsı 2018-01-18 16:50:07

Fetocularada böyle sert kararlar alsaydinizya sela diye hakaret edilen biz imamlara revamı bu

Avatar
İzmirli 2018-01-18 19:08:27

Şimdi hainin biri milletimizin seçtiği Reise hakaret edecek,biz dilsiz şeytan gibi susacakmıyız.Biz hiçkimsye hakaret etmeden fikirlerimizi paylaşamayacakmıyız.

Avatar
Müftü 2018-01-18 09:36:23

Sizin anlama kabiliyetiniz bu kadar... Herhangi bir parti taraftarlığı diyor devlet başkanı ve devleti savunmayı suç kabul etmiyor bu madde... Siz yangına körükle gidersiniz...

____ADMİNİN YORUMU___CUMHURBAŞKANI SİYASİ OLMADI MI?