Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursları devam edecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kurslarını yıl boyu devam ettirecek.

Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursları devam edecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kurslarını yıl boyu devam ettirecek.

22 Mart 2016 Salı 17:41
Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursları devam edecek
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Cami hizmetlerinin etkin ve verimli bir biçimde sunulması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı, istihdam ettiği personelin mesleki yeterliliklerini, hizmette etkinlik ve verimliliklerini artırabilmek için yıl boyu hizmet içi eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığı; halkımızın dini hayatına rehberlik eden cami görevlilerinin; musiki kabiliyetlerini geliştirerek ezan, kâmet ve salâ okuyuşlarını daha iyi seviyeye getirmek ve daha nitelikli hizmet sunmalarını sağlamak amacıyla talimatalara göre, "Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kursu"na 2016 yılından itibaren mahalli şartlar dâhilinde müftülüklerce uyun görülen tarihlerde ve Yaz Kur’an kurslarının yapıldığı dönemde ile Ramazan ayı hariç yıl boyunca sürdürülmesini istedi.

"Ezanı Güzel Okuma Hizmet İçi Eğitim Kurs"larda Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 80 saatlik program uygulanacak, Kurslar mahalli şartlar ve program uygulama esasları dikkate alınarak Cuma günleri ve bitirme sınavları hariç, haftada 4-5 gün ve 4 hafta üzerinden planlanacaktır. Program, günlük ve haftalık ayrı ayrı hazırlanacaktır.

Ayrıca, Eğitimlerde mümkün mertebe görsel/işitsel materyal kullanılacak, kursiyerlere doküman desteği sağlanacak, Eğitimler, müftülerce takip ve kontrol edilerek, etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilecektir ve Sınıflar fiziki ve teknik donanım olarak eğitime elverişli şekilde hazırlanacak.Kurs sonunda kursiyerlere katılım belgesi verilecektir.

KURSİYER SEÇİMİNDE İSE;

Kursa katılacaklar belirlenirken personelin kursa olan ihtiyaç durumu esas alınacaktır. Bu ölçü gözetilerek, müezzinlere, göreve yeni başlayanlara/görev yılı az olanlara, gönüllü kursa katılmak isteyenlere, daha önce ezanı güzel okuma kursuna katılmayanlara öncelik verilecektir.

İhtiyaç görülmesi halinde kursa alınacak personel, il/ilçe müftüsünün başkanlığında rehber öğretici dâhil 3 kişilik bir komisyon marifetiyle belirlenebilecektir.

A grubu cami görevlileri baş imam ve baş müezzinler, konservatuar mezunları, Başkanlığımızca düzenlenen dini musiki kursunu bitirmiş olanlar, tashih-i huruf kursu mezunları ile ezanı güzel okuma rehber öğretici kursuna katılmış olanlar bu kursa alınmayacaktır.

İl ve ilçe merkezlerinde ve müftülüklerce uygun görülen diğer yerlerde kurs açılabilecek ve sınıflar en az 10, en fazla 15 kişilik olacak. Sınav notlarında ve başarı ölçüsünde Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğinin 26. Maddesi esas alınacaktır. Buna göre; Adaylardan başarı için Toplam Puan 70 ve üstü puan istenilecek.Son Güncelleme: 28.03.2016 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zeki birbilen 2016-03-22 19:57:18

ben de ezanın sade ve içten ihlasla okunmasını istiyorum.makamla okunan uzun ezanlar ruhu yoruyor.diyanet işleri başkanlığı bunları dikkate almalıdır.makamla okunan ezan ile camide cemaat artmaz.nice sesi olmayanlar var .lakin camilerinde her vakit cemaat vardır.

Avatar
berkant gizemli 2016-03-22 19:00:07

en güzel ezan sade ve tağannsız okunan ezandır.makam yapayım derken ezandan başka her nağmeyi andıan sesler ezan sayılmaz. öylesine okunacak ise hiç dışarıya verilmeden cami içinde okunan kamet gibi ezan daha iyi oılur.

Avatar
Numan 2016-03-22 19:21:41

Ezanı güzel okurken ezan okumamak. Makam yapıcaz diye minareleri ezan ruhu gelmez oldu. Makam bilmeyen cemaatin okuduğu ezan ruha daha tesirli hale geliyor.

Avatar
mehmet 2016-03-22 21:48:21

Ezanı makamları ve notalarla okumaya imam ve müezzinler zorlanmamali sonra ezanlar ezan olmaktan çıkıyor bence ezanlar teganni olmadan okunmalı

Avatar
imam 2016-03-22 21:55:29

Bıktık bu göstermelik makamlardan kabedeki müezzin medinedeki müezzin bu işi bilmiyomu yoksa insan o müezzinleri dinlerken ezan insanın ruhuna işliyor görselligi bırakıp artık ihlas ve samimiyete dönelim artık

Avatar
Ahmet Gündüz 2016-03-23 14:21:25

Yorum yapan hocalarımızı gercekten garipsedim... çunku bizim dibimizin geregi "7 den 70e ilim"degil mi? Ben Antalya da ezan kursu aldim 8 gün... Kiymetli bir hocamız vardı Diyanet Korosu Şefi Ali Osman Alaca isimli gercekten cok istifade ettim.. ve hatalarımı düzelttim.. hatta bizlere makam yaparken teganni yapmamamızın uzerinde gercekten cok konusma yaptı... anladik ki makam teganni degil... o kurslara katılin arkadaşlar... gercekten ihtiyacımız var

Avatar
Müezzin 2016-03-22 22:05:48

türkiyede hiç bir makam mekke ve medinede okunan ezanın verdiği hazzı vermiyor. ama diyanet arap makamını dikkate almıyor. arap makamı taklit edilmeli ve bu konuda çalışma yapılmalıdır. çünkü mekke medine ezanları ruhu dinlendiriyor

Avatar
köylü 2016-03-23 15:01:35

Eğitim şart.