Fistanlı Ahlaksızlar Diyanet'e Saldırdı!

Ahlaksızlar!.. Teröriste göz yumanlar, teröriste haddini bildirenleri barışa çağırdı

Fistanlı Ahlaksızlar Diyanet'e Saldırdı!

Ahlaksızlar!.. Teröriste göz yumanlar, teröriste haddini bildirenleri barışa çağırdı

22 Ocak 2018 Pazartesi 01:29
Fistanlı Ahlaksızlar Diyanet'e Saldırdı!
banner283

"Diyanet'ten beklentimiz, politik mülahazaların uzağında kalması"

Aralarında Mazlum-Der eski genel başkanlarından Ömer Faruk Gergerlioğlu, ilahiyatçı İhsan Eliaçık, AKP kurucularından ve Başkent Kadın Platformu üyesi Fatma Bostan Ünsal ile HDP Milletvekili Hüda Kaya gibi İslami camianın önde gelen isimlerinin bulunduğu Hak ve Adalet Platformu, Türkiye'nin Afrin'e yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyon kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde okutulan vaazlara tepki gösterdi. Plaftorm yaptığı açıklamada, "İslam savaşı değil barışı vaaz eden bir dindir" ifadesini kullandı.

Eski Diyarbakır Müftüsü ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nimettulah Erdoğmuş da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e düzenlediği operasyon sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatıyla camilerde Fetih Suresi'nin okutulmasına tepki göstermişti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TSK’nın Suriye’de YPG kontrolünde bulunan  Afrin kantonuna yönelik olarak başlatılan harekâta ilişkin açıklama yapmıştı. Erbaş "Camilerimizde yatsı ve sabah namazı öncesi veya sonrası Fetih Suresi okunacak, ordumuza ve milletimize dua edilecektir" demişti. 

Platformdan yapılan açıklama aynen şöyle:

"Bölgemiz ve ülkemizin son yıllarda içine çekildiği, ABD ve Rusya gibi küresel güçler tarafından desteklenen savaş ortamı on binlerce insanın felaketine sebep olmuş, ölümler, göçler, maddi kayıplar, yıkılan şehirler, yok edilen tarihi geçmişimiz ve yeniden üretilen düşmanlıklar neticesinde artık telafisi imkansız bir noktaya gelinmiştir. Ülkemizde yaşayan vatandaşların kahir ekseriyetinin dini temsilcisi olan kurumunuzun mevcut durum hakkında politik taraflardan, bunların menfaatlerinden ve diğer bütün etkenlerden uzak, sadece müslümanların değil, bölgedeki bütün insanların ve hatta hayvan ve bitki popülasyonunun dahi huzur ve itminan içinde hayat sürebileceği bir ortamı oluşturabilmek için genel bir barış çağrısı yapması beklentisi içindeyiz. Öncelikle İslam dininin Turkiye'deki temsilcisi olarak bölgemizde sürdürülen ve küresel güçlerin maddi menfaatlerinden, yıkım ve ölümden başka hiçbir sonucu olmayan bu savaşların İslam'ın sınırlı ve zaruri durumlarda cevaz verdiği ''zulme engel olma'' şeklinde açıklanabilecek gaye ile hiç alakası olmayan güç ve iktidar savaşları olduğu bilgisinin topluma anlatılması ve müslümanları karşı karşıya getiren bu savaşların kazananının olamayacağının sarih bir şekilde ortaya konması gerekmektedir. dinihaber.comGelişmiş teknolojik silahların uygulama alanı olan bölgemizde artık felaketlerin din örtüsü altında insanlara kanıksatılmasına başkanlığınızdan yükselen bir sesin son vereceğini ümit etmek istiyoruz. Doğunun meşhur ve bilge şairi Hafız Şirazi'nin ortak tarihimizden gelen şu sözünü ilke edinmek artık bu coğrafya için hayat memat meselesi haline gelmiştir:

"Dosta karşı cömertlik, düşmanlarla uzlaşı"                                                                                               
Bu savaş bataklığının içinden ancak barışın esas olduğunu asla unutmayarak çıkmamız mümkündür.

Nisa suresinde (Ey iman edenler, Allah yolunda savaşa çıktığınızda iyi anlayıp dinleyin, size selam verene dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek ''sen mü'min değilsin'' demeyin) buyuran rabbimiz bizlerden daha çok toprak, silah ve güç sahibi olmamızı değil, aramızda adalet, merhamet ve dürüstlük ile muamele etmemizi ve barış içinde yaşamamızı talep etmektedir.

Enfal suresi 61. ayette (Eğer silm'e yanaşırlarsa sen de yanaş) buyurularak gelecekte olacağından endişe ettiğimiz tehlikeleri önlemek için bir topluluğa savaş açmamızı yasaklamaktadır. Muhtemel bir savaşın yol açtığı felaketleri bütün bölge ülkeleri gibi ülkemiz de defalarca tecrübe etmiştir. Bu bölgede annelerin evlatlarından, gençlerin nişanlılarından, evlatların babalarından yana yürekleri yanıktır. Bu ve sayılmayacak kadar çok ve büyük felaketleri mevhum bir tehlikeye karşı korunmak için bölgeye davet etmek, sonu kestirilemeyecek bir ateş topunun içine atılmak demektir. Diyanet’ten beklentimiz, politik mülahazaların uzağında kalarak büyük güçlerin maşalığına talip olmamak, bilakis onların bölgeden çıkartılmasını talep etmek ve nüfusumuzun da önemli bir kısmını teşkil eden Kürtler başta olmak üzere bütün komşularımızla dostluk bağlarını kuvvetlendirerek barış içinde yaşamayı bir ideal olarak topluma benimsetmek için gayret göstermesidir.

Takdir, sizi ve topluma seslenme imkanı olan diğer bütün yetkilileri savaşa engel olmak için çaba gösterip göstermedikleri konusunda sorumlu bir noktaya yerleştirmiştir. Bu bağlamda yapacağınızı umduğumuz ''savaş değil barış esastır'' temalı çağrınızı platform olarak şimdiden desteklediğimizi bildiririz.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halis er 2018-01-22 10:09:29

İlgili makamlar diyanete akıl vermeye kalkan ve ordumuzu desteklememizden rahatsız olan bu kişi veya kişiler veya platform üyeleri vb. İçin işlem başlatmalı. 1. İslamı yanlış anlatıyorlar.
2. Ordumuz bizi savunuyor. Terörler bize saldırıyorlar ne yapalım elbette biz de onları yok edeceğiz.
3. Bu bir milli mücadeledir. Buna laf söyleyenler ordumuza dinimize kurumumuza laf söyleyenler yargılanmalı. Buradan sesleniyorum. BU BİR MİLLİ MÜCADELEDİR. TSK VE DİB'E LAF ATANLAR; BU ZEYTİN DALI HAREKATINDAN RAHATSIZ OLANLAR HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMELİDİR.

Avatar
devletimiz barış için orada 2018-01-22 07:24:38

teröristler.....barışı bozarsa . kadınlara çocuklara tecavüz ederse.devletimizi . milletimizi bölmek isterse.askerimizi şehit ederse. iç ve güçlerle birlikte hertürlü hainliği yaparsa bunları savunanlara dahain denmezmi. asıl devlet barış için orada. teröristleri temizlemek için. halkın huzuru için orada

Avatar
ÜMMET 2018-01-22 09:24:17

o. ayet.enfal süresi̇nde 61. ayet. evs ve hazreç kabi̇leri̇ni̇n kan davasi hakkinda i̇ndi̇. peygamberi̇mi̇z kardeş i̇lan etti̇. daha sonra i̇slama ve i̇nsanliğa i̇yi̇li̇ği̇ aşiladilar. i̇slam ümmeti̇ni̇ bölmek. parçalamak.yahudi̇leşti̇rmek. ermeni̇leşti̇r ve her türlü ahlaksizliği aşilamak i̇steyen terör örgütleri̇. pkk. pyd. deaş. dhkp vs örgütle mücade etme i̇le ne alaka?

Avatar
Dadaş 2018-01-22 07:46:32

ALLAH cc siz koyun postuna bürünmüş çakal sürülerini bakara suresi 11 de tarif etmiş. Mümin görünümlü münafıklar boşuna yırtınmayın ELHAMDÜLİLLAH bu millet feraset sahibi çok şükür kimin ne mal olduğunu iyi bilir

Avatar
mehmet okçiyanlı 2018-01-22 11:11:57

barışı çok anlattık fakat pkk ve başka kolları dinlemediler sayın cumhurbaşkanımız silahlarınızı teslim edin dedi onlar ne yaptılar sivil olarak yaşlı genç,çocuk ,kadın, erkek, askerimizi, polisimizi şehit ettiler islam dini barış dinidir fakat sizin destek verdiğiniz terörist grupları durmadı şimdi onları vurmak cihad olarak farz oldu Allah'ım afrine yapılan zeytin dalı hareketinde ordumuza yardım eyle,ordumuzu muzaffer eyle,yarabbi ordumuzun vuracakları hedefleri tam isabetli eyle,yarabbi ordumuz afrini temizledikten sonra sağ salim ülkemize dönmeyi nasip eyle........amin

Avatar
imam 2018-01-22 13:16:42

Siz gidin önce Peygamberimizin hayatını öğrenin Medineyi tehdit eden kabileleri nasıl yok etmiş okuyun ama anlamazsınız.Diyanete Din öğretmeye çalışan zavallılar sizi.

Avatar
Halis er 2018-01-22 09:54:46

Kahraman ordum savaşta ise ben her namazdan evvel fetih süresini okurum ve dua ederim. Biz dursak da biliriz ki zulüm durmaz. Biz sussak da gerçekler susmaz. Evet biz diyanet olarak devletin ve milletin ve kahraman ordumuzun yanında olacağız. biliriz ki biz yılanın başını ezmedikçe hainin kalbini deşmedikçe fitne ve fesat ve ülkemize yönelik tehdit devam edecektir.

Avatar
Tayfun Kekec 2018-01-22 14:15:13

Bu aciklamanin neresinde saldiri var onu anlayamadim.Birde utanmadan eskiden laiklerin yaptigi gibi fistani dilinize dolamissiniz. Yaziklar olsun!